İran Hörmüz boğazına yeni idarəetmə tətbiq edəcək – Müctəba Xamenei
İran Hörmüz boğazına yeni idarəetmə və hüquqi qaydalar tətbiq edərək bütün regionun inkişafı və asayişinə töhfə verəcək.
Trend-in məlumatına görə, bunu İranın Ali Lideri Seyid Müctəba Xamenei İranda Fars Körfəzi Milli Günü münasibəti ilə müraciətində bildirib.
İranın Ali Lideri qeyd edib ki, İran Hörmüz boğazına idarəetmə tətbiq etməklə Fars körfəzi regionunu təhlükəsiz edəcək və qarşı tərəflərin ondan sui-istifadə etməsinin qarşısını alacaq. Yeni idarəetmə bölgədə iqtisadi inkişafa öz töhfəsini verəcək.
Xamenei əlavə edib ki, İranın elm, sənaye, müxtəlif texnologiyalar, nano, bio, nüvə və raket texnologiyaları milli sərmayədir və bütün su və quru sərhədlərini qoruyacaq.
“İran Fars körfəzində ən uzun sahilə sahib ölkədir və körfəzin müstəqilliyi, eləcə də əcnəbilərlə mübarizədə portuqaliyalıların körfəzdən çıxarılmasından tutmuş Hörmüz boğazının azad edilməsinə qədər daha çox səylər göstərib”, - deyə o qeyd edib.
Qeyd edək ki, 30 aprel 1622-ci ildə Şah Abbas Səfəvi dövründə portuqaliyalılar İranın cənub suları və Hörmüz boğazından çıxarılıb. Bu məqsədlə 2005-ci ildə İranda 30 aprel Fars Körfəzi Milli Günü adlandırılıb.

Иран введет новое управление в Ормузском проливе – Моджтаба Хаменеи
Иран, применив новые управленческие и правовые правила в Ормузском проливе, внесет вклад в развитие и безопасность всего региона.
Как сообщает Trend, об этом заявил Верховный лидер Ирана Сейед Моджтаба Хаменеи в своем обращении по случаю Национального дня Персидского залива в Иране.
Верховный лидер Ирана отметил, что, применив управление в Ормузском проливе, Иран обезопасит регион Персидского залива и предотвратит злоупотребления со стороны противоборствующих сторон. Новое управление внесет свой вклад в экономическое развитие региона.
Хаменеи добавил, что наука, промышленность, различные технологии, нано-, био-, ядерные и ракетные технологии Ирана являются национальным достоянием и будут защищать все водные и сухопутные границы.
«Иран — страна с самой длинной береговой линией в Персидском заливе, и он приложил больше усилий для независимости залива, а также в борьбе с иностранцами, начиная от изгнания португальцев из залива и заканчивая освобождением Ормузского пролива», — отметил он.
Отметим, что 30 апреля 1622 года, в период правления шаха Аббаса Сефеви, португальцы были изгнаны из южных вод Ирана и Ормузского пролива. С этой целью в 2005 году 30 апреля в Иране было названо Национальным днем Персидского залива.