İran ABŞ-la müharibəyə hazırlaşır, dəyişikliklər edir
ABŞ ilə mümkün müharibə fonunda İranın idarəetmə və müdafiə strukturunda mühüm dəyişikliklər baş verib. Bu barədə "The New York Times" qəzetində məqalə dərc olunub.
Redaksiya məlumat verir ki, ABŞ ilə hərbi münaqişə ehtimalının artması ilə əlaqədar olaraq, İranın ali dini lideri Əli Xamenei siyasi strukturun sağ qalmasını təmin etmək və müharibə şəraitini idarə etmək missiyasını Ali Ləricaniyə, Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibinə həvalə edib.
Qəzetin yazdığına görə, yanvar ayının əvvəllərindən etibarən, daxili etirazlar və ABŞ-dən gələn təhdidlər fonunda, 67 yaşlı siyasətçi və keçmiş İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun komandiri olan Ali Ləricani, faktiki olaraq ölkənin əsas işlərinin idarə olunmasını öz üzərinə götürüb. Bu məlumat altı məlumatlı İran rəsmisi və bir sıra İnqilab Keşikçiləri Korpusunun üzvünün açıqlamalarına əsaslanır.
Məqalədə qeyd olunur ki, Ləricaninin yüksəlişi İran prezidenti Məsud Pezeşkianın aşkar şəkildə kənarda qalmasına səbəb olub. Pezeşkian həkim kimi peşəkar kimliyini vurğulayır və makro-böhranların həllində məsuliyyət daşımaqdan imtina edir. "The New York Times" İranın daxili mediasına istinadən yazır: "Hətta həkimlər də filtrasiya kimi məsələlərdə Ləricaniyə müraciət ediblər ki, bu da hazırkı strukturda Ali Milli Təhlükəsizlik Şurasının katibinin üstün mövqeyini göstərir."
Qəzet, Tehran şəhərində yeni təlimatların verilməsinin təhlükəsizlik aspektlərinə də toxunaraq əlavə edir: "İranın ali lideri Ali Ləricaniyə və hərbi-siyasi sədaqətli dairəyə bütün əsas vəzifələr üçün müxtəlif varislik qatlarını müəyyən etməyi tapşırıb. Bu tədbirlər, müharibə zamanı sui-qəsd və ya rabitənin kəsilməsi halında sistemin çökməməsini təmin etmək üçün görülür."
ABŞ prezidenti Donald Tramp, İranla razılaşma əldə olunmazsa, "pis şeylər" olacağını bildirib. İranın tələbələri ABŞ-nin hərbi hazırlığı fonunda Tehranda hökumət əleyhinə etirazları yeniləyir.
Amerikan qəzeti, prinsipial dairəyə yaxın olan analitik Naser İmaninin sözlərini sitat gətirərək yazır: "Rəhbərlik Ləricaniyə tam etibar edir və onu siyasi keçmişi və zəngin kəşfiyyatı səbəbindən bu dövrün həssas və kritik adamı hesab edir."
Məqalənin digər bir hissəsi İranın sahədəki hazırlıqlarına həsr olunub. "The New York Times" iddia edir: "Amerika hərbi zərbələrinin yaxınlaşması ehtimalına əsaslanaraq, İran ballistik raket buraxıcılarını qərb sərhədlərində (İsrailə yaxın) və Fars körfəzinin cənub sahillərində (Amerika bazalarının ərazisində) yerləşdirib və bütün silahlı qüvvələr ən yüksək hazırlıq səviyyəsindədir."
Məqalənin sonunda qəzet, Beynəlxalq Böhran Qrupunun İran bölməsinin direktoru Ali Vaezin sözlərini sitat gətirir. O qeyd edir ki, bütün varislik və böhran idarəetmə planlarına baxmayaraq, liderin rolu əvəzolunmaz olaraq qalır, çünki o, "sistemin əsas hərəkətverici qüvvəsi və bloklayıcı qüvvəsidir" və sistem onların iştirakı olmadan gözlənilməz problemlərlə üzləşəcək.

На фоне возможной войны с США в Иране произошли важные изменения в структуре управления и обороны. Об этом была опубликована статья в газете "The New York Times".
Как сообщает "Редакция", в связи с растущей вероятностью военного конфликта с США, верховный лидер Ирана Али Хаменеи поручил Али Лариджани, секретарю Высшего совета национальной безопасности, обеспечить выживание политической структуры и управлять условиями войны.
Как пишет газета, с начала января, на фоне внутренних протестов и угроз со стороны США, 67-летний политик и бывший командир Корпуса стражей исламской революции Али Лариджани фактически взял на себя управление основными делами страны. Эта информация основана на заявлениях шести осведомленных иранских чиновников и ряда членов Корпуса стражей исламской революции.
В статье отмечается, что возвышение Лариджани привело к тому, что президент Ирана Масуд Пезешкян оказался явно в стороне. Пезешкян подчеркивает свою профессиональную идентичность как врача и отказывается брать на себя ответственность за решение макрокризисов. "The New York Times" пишет со ссылкой на иранские внутренние СМИ: "Даже врачи обращались к Лариджани по таким вопросам, как фильтрация, что указывает на преобладающее положение секретаря Высшего совета национальной безопасности в текущей структуре".
Газета, касаясь также аспектов безопасности новых инструкций в Тегеране, добавляет: "Верховный лидер Ирана поручил Лариджани и военно-политическому кругу лоялистов определить различные уровни преемственности для всех основных должностей. Эти меры принимаются для обеспечения того, чтобы система не рухнула в случае покушения или нарушения связи во время войны".
Президент США Дональд Трамп заявил, что если не будет достигнуто соглашение с Ираном, произойдут "плохие вещи". Иранские студенты возобновляют антиправительственные протесты в Тегеране на фоне военной подготовки США.
Американская газета, цитируя аналитика Насера Имани, близкого к принципиальным кругам, пишет: "Руководство полностью доверяет Лариджани и считает его чувствительным и критически важным человеком для этого периода из-за его политического прошлого и богатого разведывательного опыта".
Другая часть статьи посвящена подготовке Ирана на местах. "The New York Times" утверждает: "Основываясь на вероятности приближающихся американских военных ударов, Иран разместил баллистические ракетные установки на западных границах (вблизи Израиля) и на южных берегах Персидского залива (в районе американских баз), и все вооруженные силы находятся на высшем уровне готовности".
В конце статьи газета цитирует Али Ваеза, директора иранского отдела Международной кризисной группы. Он отмечает, что, несмотря на все планы преемственности и управления кризисами, роль лидера остается незаменимой, поскольку он является "основной движущей силой и блокирующей силой системы", и система столкнется с непредвиденными проблемами без их участия.