"İphone17″ləri Bakıya gətirə bilmək üçün insanlara payladı
Ölkə ərazisinə gömrük nəzarətindən və gömrük ödənişlərindən yayındırılmaqla paylama üsulu ilə gətirilməyə cəhd göstərilən xeyli miqdarda mallar aşkar edilib.
Bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, Ciddə-Bakı aviareysi ilə gələn Azərbacan vətəndaşı digər sərnişinlərə payladığı 5 ədəd “İphone17”, 4 ədəd “İphone16”, 15 ədəd “Apple” markalı qələm, 8 ədəd “Apple” markalı qulaqcıq və 5 ədəd ətiri onlardan qəbul edərkən saxlanılıb.
Dövlət Gömrük Komitəsi bir daha xaricə səyahət edən vətəndaşlara bildirir ki, xarici ölkələrdə tanımadıqları şəxslərdən götürdükləri əşyalar gömrük sərhədindən keçirilən zaman hüquqi məsuliyyət yarada bilər.

Раздал людям, чтобы провезти iPhone17 в Баку
На территории страны обнаружено значительное количество товаров, которые пытались ввезти методом распространения, минуя таможенный контроль и таможенные платежи.
Об этом сообщил Государственный таможенный комитет (ГТК).
Сообщается, что гражданин Азербайджана, прибывший рейсом Джидда-Баку, был задержан при получении от других пассажиров 5 единиц «iPhone17», 4 единиц «iPhone16», 15 ручек марки «Apple», 8 наушников марки «Apple» и 5 флаконов духов, которые он им раздал.
Государственный таможенный комитет еще раз информирует граждан, выезжающих за границу, что предметы, полученные ими от незнакомых лиц в зарубежных странах, могут повлечь за собой юридическую ответственность при пересечении таможенной границы.