Apple-ın növbəti flaqman modeli olacaq "iPhone 18 Pro" ilə bağlı yeni iddialar ortaya çıxıb.
Modern.az “Apple Insider” platformasına istinadən bildirir ki, şirkət bu dəfə əsas diqqəti yeni rəng seçimlərinə yönəldir və xüsusilə “Dark Cherry” adlı rəng modelin əsas vizual fərqləndirici xüsusiyyəti olacaq.
Sızdırılan məlumata əsasən, "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max" modelləri ümumilikdə dörd rəngdə təqdim ediləcək: "Dark Cherry", açıq mavi, tünd boz və gümüş. Gümüş variantın əvvəlki "iPhone 17 Pro" modelinə bənzəyəcəyi bildirilir, açıq mavi isə mövcud “Mist Blue” tonuna yaxın olacaq. Ən diqqətçəkən dəyişiklik isə əvvəlki sızdırmalarda adı hallanan “Cosmic Orange” rənginin tamamilə ləğv olunmasıdır. Onun əvəzinə Apple-ın daha premium və fərqli görünüş təqdim edən "Dark Cherry" rənginə üstünlük verdiyi iddia olunur. Bu da şirkətin daha cəlbedici və “premium hiss” yaradan dizayn xəttinə keçdiyini göstərir.
Maraqlıdır ki, "Apple" bu rəngi ilk dəfə istifadə etmir. 2025-ci ilin sonlarında şirkət müxtəlif aksesuarlarını, şarj cihazları, kabellər və qoruyucu örtükləri məhz "Dark Cherry" tonunda təqdim etmişdi. Bu isə bəzi analitiklərə görə, əvvəlcədən iPhone dizaynına hazırlıq mərhələsi kimi qiymətləndirilir. Bununla belə, qeyd etmək lazımdır ki, bu məlumatlar hələ rəsmi deyil və "Apple" tərəfindən təsdiqlənməyib. Şirkətin ənənəsinə uyğun olaraq son qərarlar təqdimata yaxın dəyişə bilər.

New claims have emerged regarding the "iPhone 18 Pro", which is expected to be Apple's next flagship model.
Modern.az, citing the “Apple Insider” platform, reports that the company is focusing primarily on new color options this time, and specifically, the “Dark Cherry” color will be the main visual distinguishing feature of the model.
According to leaked information, the "iPhone 18 Pro" and "iPhone 18 Pro Max" models will be offered in a total of four colors: "Dark Cherry", light blue, dark gray, and silver. The silver variant is said to resemble the previous "iPhone 17 Pro" model, while light blue will be close to the existing “Mist Blue” tone. The most notable change is the complete cancellation of the “Cosmic Orange” color, which was mentioned in previous leaks. Instead, Apple is reportedly favoring the "Dark Cherry" color, which offers a more premium and distinctive look. This indicates the company's shift towards a more appealing and “premium feel” design language.
Interestingly, "Apple" is not using this color for the first time. In late 2025, the company introduced various accessories, chargers, cables, and protective covers in the "Dark Cherry" tone. According to some analysts, this is considered a preparatory stage for the iPhone design. However, it should be noted that this information is not yet official and has not been confirmed by "Apple". In line with the company's tradition, final decisions may change closer to the presentation.