"iPhone 18" barədə ilk şayiələr yayılır
2026-cı ilin əvvəllərində olmamıza baxmayaraq, "Apple" şirkətinin "iPhone 18" seriyası ilə bağlı bir çox şayiələr yayılmaqdadır. "iPhone 17" seriyası özünün təəccüblü dərəcədə zəngin baza modeli, inanılmaz dərəcədə nazik "iPhone Air" və yenidən dizayn edilmiş "iPhone 17 Pro" və "17 Pro Max" modelləri ilə bizi heyran etdi. Bu ilin seriyasının da bizi təəccübləndirəcəyinə ümid edirik.
Redaksiya məlumat verir ki, "Apple" şirkətinin orijinal "iPhone" modelinin təqdimatının 20 illik yubileyinə bir il və ya bir qədər az vaxt qalıb. Şirkət ABŞ-da rəqib "Android" telefonlarından daha çox telefon satsa da, qlobal satışlarda "Samsung"dan geridə qalır və "Xiaomi" kimi Çin telefon istehsalçılarından bir qədər öndədir. Növbəti "iPhone" üçün "Apple" şirkətinin çox şeyə nail olması, eləcə də "iPhone Fold" kimi qatlanan cihazlara marağın artırılması vacibdir. Artıq ən son şayiələrə "Dynamic Island"ın kiçilməsi, eləcə də "iPhone 18" və "18 Pro" modellərinin "iPhone 17 Pro" və "Pro Max" modelləri ilə eyni RAM-a sahib olması daxildir. Gəlin, "iPhone 18" seriyası ilə bağlı aşkar etdiyimiz bütün şayiələrə və sızmalara nəzər salaq.
Son Şayiələr
"iPhone 18" Dizayn Fərqləri
Üç modelin olması ehtimalı var: baza "iPhone 18", "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max". Bu seriyaya daxil olmayan "iPhone" modelləri də ola bilər, məsələn, ikinci nəsil "Air" və ya çoxdan bəri şayiələri gəzən qatlanan "iPhone". Bu, həmçinin şayiələri gəzən "17E" modelini də daxil etsək, ümumilikdə altı "iPhone" modelinin üzərində işlənilməsi demək ola bilər. "iPhone" modellərinin dizaynları adətən ildən-ilə eyni qalır və mövcud şayiələr bu tendensiyanın davam edəcəyini göstərir. Üç telefonun ekran ölçüləri əvvəlki kimi olacaq - müvafiq olaraq 6,3 və 6,9 düym - arxa kameraların çıxıntılarında kiçik dizayn fərqləri olacaq. "Weibo" məlumatçısı, "Apple"ın parlaqlıq tələblərinin inanılmaz dərəcədə yüksək olduğunu göstərir ki, bu da OLED təchizatında problemlərə səbəb ola bilər. Bu, bəzilərinin daha parlaq bir ekran olacağını düşünməsinə səbəb olur. Baza "iPhone 18" modelinin özündən əvvəlki modelə nisbətən daha kiçik kamera çıxıntısına sahib olacağı, "Pro" və "Pro Max" modellərinin isə üç arxa kameranı yerləşdirmək üçün daha geniş "platoya" sahib olacağı şayiələri yayılır. Çin sosial media saytı "Weibo"dan sızan məlumata görə, "Pro" modeli arxa şüşə panelində "incə şəffaf örtük" əldə edə bilər. Bir Çin məlumatçısı "iPhone 18 Pro" modelinin hazırkı iki tonlu görünüşündən daha vahid bir dizayna sahib ola biləcəyini bildirib. Bəzi şayiələr də onun daha ağır və qalın bir quruluşa sahib ola biləcəyini göstərir. Bundan əlavə, üç yeni rəngdə təqdim oluna bilər: qəhvəyi, bənövşəyi və tünd qırmızı. Qəhvəyi rəngin telefon üçün qəribə bir seçim kimi görünə bilər, lakin bu konsepsiya açıqdır.
Digər şayiələr "iPhone"un "Dynamic Island"ında dəyişikliklərin olacağını göstərir. "Bloomberg"dən Mark Gurman və "Weibo" istifadəçisi "Digital Chat Station" "Apple"ın "iPhone 18" modellərində "Dynamic Island"ın ölçüsünü azalda biləcəyini bildirir. Bu, kameranın kiçik bir deşiyə yerləşdirilməsinə səbəb ola bilər, çünki "Face ID" sensorları ekranın altında yerləşə bilər. "The Information" da yaxınlarda "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max" modellərinin ekranaltı "Face ID" funksiyasına sahib olacağını bildirərək, "Bloomberg"in şayiəsini təsdiqlədi. Bundan əlavə, mənbə ön kameranın ekranın yuxarı sol küncünə köçürüləcəyini və nəticədə "Dynamic Island" kəsiminin olmayacağını bildirdi. Bu iddiaya zidd olaraq, "Ice Universe" hesabı "iPhone 18 Pro" modellərindəki "Dynamic Island" kəsiminin qalacağını, lakin mövcud "iPhone 17 Pro" modellərindəkindən "təxminən 35%" daha dar olacağını iddia edir. Bu, "Dynamic Island"ın standart görünüşü ilə əlaqədardır; sahə "Live Activities" və ya digər məlumatlara görə genişlənir, tıpkı mövcud "Dynamic Island" kimi. "MacRumors" yeni "iPhone"un yalnız qismən ekranaltı "Face ID" funksiyasına sahib olacağını, bunun hələ də "Dynamic Island"ın mövcudluğunu tələb etdiyini bildirir. Biz illər ərzində bir neçə telefonda ekranaltı kameraları sınaqdan keçirdik. Kameranın qarşısındakı ekranın hissəsində daha az ekran elementləri və şəffaf naqillər var, bu da selfi kamerasının ekranın "içindən görməsinə" imkan verir, tıpkı pərdələri açıq bir pəncərədən baxmaq kimi. Ekranın minimal və ya heç bir kəsim olmadan olması fikri dəyərli olsa da, ekranaltı kameralar adətən zəif keyfiyyətli şəkillərlə nəticələnir. Lakin, bəlkə də "Apple" yüksək keyfiyyətli şəkillər çəkən bir kameranı ekranın altına inteqrasiya edə biləcək şirkətdir. Əks halda, "Bloomberg"in Gurmanı da "18 Pro" modelinin "təsirli olmayacağını" xəbərdar edərək, onun yalnız çox kiçik dəyişikliklərə sahib ola biləcəyini bildirir. Bu, "Pro" modelinin "iPhone" seriyasının daha premium versiyası olduğu əvvəlki "iPhone Pro" modellərindən bir qədər fərqlidir.
"iPhone 18 Pro" üçün Daha Böyük Batareya
İllərdir müştərilərin istəyindən sonra "Apple" nəhayət "iPhone 17 Pro" modelində korpusun incəliyindən daha çox batareyaya üstünlük verdi. Və bu model bizi təəccübləndirməyə davam edir, Patrick Hollandın 35 telefonun batareya ömrünün müqayisəsində birinci yeri tutur. Xüsusilə "Apple"ın yeni silikon karbon batareya texnologiyasını tətbiq edib-etməyəcəyi ilə maraqlanırıq. "9to5Mac" tərəfindən aşkar edilən Çin sosial media saytı "Weibo"dakı bir yazıya əsasən, "iPhone 18 Pro" modeli 5000 mAh-dan çox batareyaya sahib ola bilər - xüsusilə, fiziki SIM kart yuvası olan modellər üçün 5000 mAh (bəzi ölkələrdə tələb olunur) və yalnız eSIM-dən istifadə edən modellər üçün 5200 mAh (daha çox batareya ilə doldurula bilən daha çox daxili yer verir).
"iPhone 18"də Yeni Kameralar
"iPhone"un kameraları 2026-cı ildə əhəmiyyətli bir yeniləmə ala biləcək başqa bir xüsusiyyətdir. "Macworld" xəbər verir ki, "Weibo" məlumatçısı "Digital Chat Station" "iPhone 18 Pro Max" modelinin DSLR və güzgüsüz kameraların linzaları kimi dəyişkən diyaframa malik bir kameraya sahib ola biləcəyini bildirib. Bu, insanlara sahə dərinliyi və şəkil parlaqlığı üzərində daha çox nəzarət imkanı verir. "The Information" da "18 Pro" modelindəki ən azı bir arxa kameranın linzanın diyaframının başqa bir adı olan mexaniki irisə sahib olacağını bildirib. Biz əvvəllər dəyişkən diyaframlı telefon kameralarını gördük. "Galaxy S9" 2018-ci ildə əsas kamerasında f/1.5 arasında keçid edə bilən mexaniki ikili diyaframlı linzalarla təqdim edildi, bu da daha çox işığın daxil olmasına və daha dayaz sahə dərinliyi yaratmasına imkan verir, f/2.4 isə obyekti daha kəskinləşdirdi. Lakin "S9"un şəkil sensoru kiçik idi və ondan çəkilən şəkillər sadəcə yaxşı idi. "Xiaomi" 2023-cü ildə "13 Ultra" və 2024-cü ildə "14 Ultra" modellərində f/1.9 və f/4.0 arasında dəyişkən diyaframa sahib idi, lakin hər birində ondan istifadə edə bilən böyük 1 düymlük sensor var idi. Təəssüf ki, "CNET"in Andrew Lanxonunun məyusluğuna görə, şirkət "Xiaomi 15 Ultra" modelindən dəyişkən diyaframı çıxardı. "Macworld" həmçinin bildirir ki, "iPhone 18 Pro" və "Pro Max" modellərindəki telefoto linzaları daha sürətli diyaframa sahib ola bilər, bu da daha çox işığın sensora düşməsinə və daha yaxşı zəif işıqlı çəkilişlərə imkan verir. Bundan əlavə, "MacRumors" xəbər verir ki, bütün "iPhone 18" modelləri ("18E" istisna olmaqla) daha yaxşı selfilər üçün təkmilləşdirilmiş 24 meqapiksellik ön kameralar alacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, "iPhone 17" seriyası və "Air" modellərinin hamısı "Apple"ın yeni "Center Stage" selfi kamerasına malikdir, bu kamera 18 meqapiksellik kvadrat sensora malikdir və telefonları hansı tərəfdən tutduğunuzdan asılı olmayaraq, üfüqi və ya şaquli şəkillər çəkə bilər. Həmçinin, "iPhone"un Kamera Nəzarət düyməsinin sadələşdirilə biləcəyi ilə bağlı bəzi fərziyyələr var. Tutumlu və təzyiq sensorları əvəzinə, bu, Kamera Nəzarətinin bütün funksiyaları üçün yalnız təzyiqə həssas ola bilər.
Yenilənmiş A20 Çipi və "iPhone 18" Xüsusiyyətləri
"iPhone 17" seriyası A19 və A19 Pro çiplərindən istifadə etdiyi üçün, gələcək "iPhone 18" modelinin "Apple"ın yeni A20 prosessorundan istifadə etməsi məntiqəuyğundur. Şayiələrə görə, çiplər RAM-ı CPU, GPU və neyron mühərriki ilə eyni lövhəyə birbaşa birləşdirən "Wafer-Level Multi-Chip Module" adlı yeni bir prosesdən istifadə edir. Bu, hər şeyin eyni çipdə yerləşməsi səbəbindən daha yaxşı səmərəlilik və daha sürətli performansla nəticələnir. Biz həmçinin "iPhone 18" seriyasının daha yaxşı simsiz bağlantı üçün "Apple"ın növbəti nəsil C2 modem çipindən istifadə edə biləcəyini eşidirik. Bundan əlavə, "The Information" xəbər verir ki, "Apple" peykdən 5G şəbəkələrini dəstəkləməyə hazırlaşır, potensial olaraq "iPhone 18" modellərinə yalnız təcili hallar və mesajlaşma üçün deyil, tam peyk telefon imkanları verir. "MacRumors" yaxınlarda "iPhone 18" modelinin analitik Jeff Pu-nun araşdırma qeydinə görə, 12 GB RAM-a sahib ola biləcəyini bildirdi. Bu, "iPhone 18" modelinə xas olmasa da, "Apple" həmçinin bu ilin sonuna qədər "Google"ın "Gemini"sinin süni intellektlə işləyən "Siri"sini işə salacağını elan etdi.
"iPhone 18" və "iPhone 18 Pro"nun Çıxış Tarixi
İllərdir "Apple" özünün illik "iPhone" təqdimat tədbirini payızda keçirir. Lakin bir çox məlumata görə, "Apple"ın smartfon buraxılış cədvəli gələcək illərdə fərqli görünə bilər. "Bloomberg" xəbər verir ki, "Apple" gələn payız "iPhone 18 Pro", "iPhone 18 Pro Max" və yeni qatlanan modelini buraxmağı planlaşdırır. Digər tərəfdən, "iPhone 18", "iPhone 18E" və potensial "iPhone Air 2" isə altı ay sonra, 2027-ci ilin fevral və ya mart aylarında təqdim oluna bilər.

First Rumors About "iPhone 18" Emerge
Despite it being early 2026, numerous rumors are circulating about Apple's "iPhone 18" series. The "iPhone 17" series impressed us with its surprisingly feature-rich base model, an incredibly thin "iPhone Air," and redesigned "iPhone 17 Pro" and "17 Pro Max" models. We hope this year's series will also surprise us.
Redaksiya reports that it's about a year or slightly less until the 20th anniversary of the introduction of Apple's original "iPhone" model. Although the company sells more phones in the US than competing "Android" phones, it lags behind "Samsung" in global sales and is slightly ahead of Chinese phone manufacturers like "Xiaomi." For the next "iPhone," it is important for Apple to achieve a lot, as well as to increase interest in foldable devices like the "iPhone Fold." The latest rumors already include a reduction in the "Dynamic Island," as well as the "iPhone 18" and "18 Pro" models having the same RAM as the "iPhone 17 Pro" and "Pro Max" models. Let's look at all the rumors and leaks we've uncovered about the "iPhone 18" series.
Latest Rumors
"iPhone 18" Design Differences
There are likely to be three models: the base "iPhone 18," "iPhone 18 Pro," and "iPhone 18 Pro Max." There may also be "iPhone" models not included in this series, such as a second-generation "Air" or a foldable "iPhone" that has been rumored for a long time. This could mean work is underway on a total of six "iPhone" models, if we also include the rumored "17E" model. "iPhone" model designs typically remain the same from year to year, and current rumors suggest this trend will continue. The screen sizes of the three phones will be the same as before – 6.3 and 6.9 inches respectively – with minor design differences in the rear camera protrusions. A "Weibo" leaker indicates that Apple's brightness requirements are incredibly high, which could cause problems with OLED supply. This leads some to believe there will be a brighter display. Rumors suggest the base "iPhone 18" model will have a smaller camera bump compared to its predecessor, while the "Pro" and "Pro Max" models will have a wider "plateau" to accommodate three rear cameras. According to a leak from the Chinese social media site "Weibo," the "Pro" model may feature a "thin transparent coating" on the rear glass panel. A Chinese leaker has stated that the "iPhone 18 Pro" model could have a more unified design than the current two-tone look. Some rumors also suggest it could have a heavier and thicker build. Additionally, it may be introduced in three new colors: brown, purple, and dark red. While brown might seem like an odd choice for a phone, the concept is clear.
Other rumors suggest changes to the "iPhone's" "Dynamic Island." Mark Gurman from "Bloomberg" and "Weibo" user "Digital Chat Station" report that Apple may reduce the size of the "Dynamic Island" on the "iPhone 18" models. This could lead to the camera being placed in a small hole, as "Face ID" sensors could be located under the screen. "The Information" also recently confirmed "Bloomberg's" rumor, stating that the "iPhone 18 Pro" and "iPhone 18 Pro Max" models will feature under-display "Face ID." Furthermore, the source indicated that the front camera would be moved to the upper left corner of the screen, resulting in no "Dynamic Island" cutout. Contradicting this claim, the "Ice Universe" account asserts that the "Dynamic Island" cutout will remain on the "iPhone 18 Pro" models but will be "about 35%" narrower than on the current "iPhone 17 Pro" models. This relates to the standard appearance of the "Dynamic Island"; the area expands based on "Live Activities" or other information, just like the current "Dynamic Island." "MacRumors" reports that the new "iPhone" will only have partial under-display "Face ID," which still necessitates the presence of the "Dynamic Island." We've tested under-display cameras on several phones over the years. The portion of the screen in front of the camera has fewer screen elements and transparent wiring, allowing the selfie camera to "see through" the screen, much like looking through an open window with curtains. While the idea of a minimal or no screen cutout is appealing, under-display cameras typically result in lower-quality images. However, perhaps "Apple" is the company that can integrate a high-quality camera under the screen. Otherwise, "Bloomberg's" Gurman also warns that the "18 Pro" model "won't be impressive," suggesting it may only have very minor changes. This is a slight departure from previous "iPhone Pro" models, where the "Pro" model was a more premium version of the "iPhone" series.
Larger Battery for "iPhone 18 Pro"
After years of customer demand, "Apple" finally prioritized battery over case thinness in the "iPhone 17 Pro." And this model continues to impress us, taking first place in Patrick Holland's comparison of 35 phones' battery life. We are particularly interested in whether "Apple" will implement its new silicon-carbon battery technology. According to a post on "Weibo," discovered by "9to5Mac," the "iPhone 18 Pro" model may have a battery exceeding 5000 mAh – specifically, 5000 mAh for models with a physical SIM card slot (required in some countries) and 5200 mAh for models using only eSIM (allowing more internal space to be filled with more battery).
New Cameras in "iPhone 18"
The "iPhone's" cameras are another feature that could receive a significant upgrade in 2026. "Macworld" reports that "Weibo" leaker "Digital Chat Station" claims the "iPhone 18 Pro Max" model could feature a camera with a variable aperture, similar to lenses on DSLR and mirrorless cameras. This would give users more control over depth of field and image brightness. "The Information" also reports that at least one rear camera on the "18 Pro" model will have a mechanical iris, another name for the lens aperture. We have seen phones with variable apertures before. The "Galaxy S9" was introduced in 2018 with mechanical dual-aperture lenses that could switch between f/1.5 on its main camera, allowing more light to enter and creating a shallower depth of field, while f/2.4 sharpened the object. However, the "S9's" image sensor was small, and the pictures taken from it were just okay. "Xiaomi" had a variable aperture on its "13 Ultra" in 2023 and "14 Ultra" in 2024, switching between f/1.9 and f/4.0, but each had a large 1-inch sensor that could utilize it. Unfortunately, to "CNET" reviewer Andrew Lanxon's disappointment, the company removed the variable aperture from the "Xiaomi 15 Ultra." "Macworld" also reports that the telephoto lenses on the "iPhone 18 Pro" and "Pro Max" models may have a faster aperture, allowing more light to reach the sensor and enabling better low-light shots. Additionally, "MacRumors" reports that all "iPhone 18" models (except the "18E") will receive upgraded 24-megapixel front cameras for better selfies. It's worth noting that the "iPhone 17" series and "Air" models all feature "Apple's" new "Center Stage" selfie camera, which has an 18-megapixel square sensor and can take horizontal or vertical pictures regardless of how you hold the phone. There are also some speculations that the "iPhone's" Camera Control button could be simplified. Instead of capacitive and pressure sensors, it might be solely pressure-sensitive for all Camera Control functions.
Updated A20 Chip and "iPhone 18" Features
Since the "iPhone 17" series uses A19 and A19 Pro chips, it's logical that the upcoming "iPhone 18" model will use "Apple's" new A20 processor. Rumors suggest the chips will use a new process called "Wafer-Level Multi-Chip Module," which directly integrates RAM onto the same board as the CPU, GPU, and neural engine. This results in better efficiency and faster performance because everything is located on the same chip. We also hear that the "iPhone 18" series may use "Apple's" next-generation C2 modem chip for better wireless connectivity. Furthermore, "The Information" reports that "Apple" is preparing to support 5G networks from satellites, potentially giving "iPhone 18" models full satellite phone capabilities, not just for emergencies and messaging. "MacRumors" recently reported that the "iPhone 18" model could have 12 GB of RAM, according to research notes from analyst Jeff Pu. While this may not be exclusive to the "iPhone 18" model, "Apple" also announced it would launch an AI-powered "Siri" by "Google's" "Gemini" by the end of this year.
"iPhone 18" and "iPhone 18 Pro" Release Date
For years, "Apple" has held its annual "iPhone" launch event in the fall. However, according to many reports, "Apple's" smartphone release schedule may look different in the coming years. "Bloomberg" reports that "Apple" plans to release the "iPhone 18 Pro," "iPhone 18 Pro Max," and a new foldable model next fall. On the other hand, the "iPhone 18," "iPhone 18E," and a potential "iPhone Air 2" could be introduced six months later, in February or March of 2027.