"iPhone 18" barədə ilk şayiələr yayılır
2026-cı ilin əvvəllərində olmamıza baxmayaraq, "Apple" şirkətinin "iPhone 18" seriyası ilə bağlı bir çox şayiələr yayılmaqdadır. "iPhone 17" seriyası özünün təəccüblü dərəcədə zəngin baza modeli, inanılmaz dərəcədə nazik "iPhone Air" və yenidən dizayn edilmiş "iPhone 17 Pro" və "17 Pro Max" modelləri ilə bizi heyran etdi. Bu ilin seriyasının da bizi təəccübləndirəcəyinə ümid edirik.
Redaksiya məlumat verir ki, "Apple" şirkətinin orijinal "iPhone" modelinin təqdimatının 20 illik yubileyinə bir il və ya bir qədər az vaxt qalıb. Şirkət ABŞ-da rəqib "Android" telefonlarından daha çox telefon satsa da, qlobal satışlarda "Samsung"dan geridə qalır və "Xiaomi" kimi Çin telefon istehsalçılarından bir qədər öndədir. Növbəti "iPhone" üçün "Apple" şirkətinin çox şeyə nail olması, eləcə də "iPhone Fold" kimi qatlanan cihazlara marağın artırılması vacibdir. Artıq ən son şayiələrə "Dynamic Island"ın kiçilməsi, eləcə də "iPhone 18" və "18 Pro" modellərinin "iPhone 17 Pro" və "Pro Max" modelləri ilə eyni RAM-a sahib olması daxildir. Gəlin, "iPhone 18" seriyası ilə bağlı aşkar etdiyimiz bütün şayiələrə və sızmalara nəzər salaq.
Son Şayiələr
"iPhone 18" Dizayn Fərqləri
Üç modelin olması ehtimalı var: baza "iPhone 18", "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max". Bu seriyaya daxil olmayan "iPhone" modelləri də ola bilər, məsələn, ikinci nəsil "Air" və ya çoxdan bəri şayiələri gəzən qatlanan "iPhone". Bu, həmçinin şayiələri gəzən "17E" modelini də daxil etsək, ümumilikdə altı "iPhone" modelinin üzərində işlənilməsi demək ola bilər. "iPhone" modellərinin dizaynları adətən ildən-ilə eyni qalır və mövcud şayiələr bu tendensiyanın davam edəcəyini göstərir. Üç telefonun ekran ölçüləri əvvəlki kimi olacaq - müvafiq olaraq 6,3 və 6,9 düym - arxa kameraların çıxıntılarında kiçik dizayn fərqləri olacaq. "Weibo" məlumatçısı, "Apple"ın parlaqlıq tələblərinin inanılmaz dərəcədə yüksək olduğunu göstərir ki, bu da OLED təchizatında problemlərə səbəb ola bilər. Bu, bəzilərinin daha parlaq bir ekran olacağını düşünməsinə səbəb olur. Baza "iPhone 18" modelinin özündən əvvəlki modelə nisbətən daha kiçik kamera çıxıntısına sahib olacağı, "Pro" və "Pro Max" modellərinin isə üç arxa kameranı yerləşdirmək üçün daha geniş "platoya" sahib olacağı şayiələri yayılır. Çin sosial media saytı "Weibo"dan sızan məlumata görə, "Pro" modeli arxa şüşə panelində "incə şəffaf örtük" əldə edə bilər. Bir Çin məlumatçısı "iPhone 18 Pro" modelinin hazırkı iki tonlu görünüşündən daha vahid bir dizayna sahib ola biləcəyini bildirib. Bəzi şayiələr də onun daha ağır və qalın bir quruluşa sahib ola biləcəyini göstərir. Bundan əlavə, üç yeni rəngdə təqdim oluna bilər: qəhvəyi, bənövşəyi və tünd qırmızı. Qəhvəyi rəngin telefon üçün qəribə bir seçim kimi görünə bilər, lakin bu konsepsiya açıqdır.
Digər şayiələr "iPhone"un "Dynamic Island"ında dəyişikliklərin olacağını göstərir. "Bloomberg"dən Mark Gurman və "Weibo" istifadəçisi "Digital Chat Station" "Apple"ın "iPhone 18" modellərində "Dynamic Island"ın ölçüsünü azalda biləcəyini bildirir. Bu, kameranın kiçik bir deşiyə yerləşdirilməsinə səbəb ola bilər, çünki "Face ID" sensorları ekranın altında yerləşə bilər. "The Information" da yaxınlarda "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max" modellərinin ekranaltı "Face ID" funksiyasına sahib olacağını bildirərək, "Bloomberg"in şayiəsini təsdiqlədi. Bundan əlavə, mənbə ön kameranın ekranın yuxarı sol küncünə köçürüləcəyini və nəticədə "Dynamic Island" kəsiminin olmayacağını bildirdi. Bu iddiaya zidd olaraq, "Ice Universe" hesabı "iPhone 18 Pro" modellərindəki "Dynamic Island" kəsiminin qalacağını, lakin mövcud "iPhone 17 Pro" modellərindəkindən "təxminən 35%" daha dar olacağını iddia edir. Bu, "Dynamic Island"ın standart görünüşü ilə əlaqədardır; sahə "Live Activities" və ya digər məlumatlara görə genişlənir, tıpkı mövcud "Dynamic Island" kimi. "MacRumors" yeni "iPhone"un yalnız qismən ekranaltı "Face ID" funksiyasına sahib olacağını, bunun hələ də "Dynamic Island"ın mövcudluğunu tələb etdiyini bildirir. Biz illər ərzində bir neçə telefonda ekranaltı kameraları sınaqdan keçirdik. Kameranın qarşısındakı ekranın hissəsində daha az ekran elementləri və şəffaf naqillər var, bu da selfi kamerasının ekranın "içindən görməsinə" imkan verir, tıpkı pərdələri açıq bir pəncərədən baxmaq kimi. Ekranın minimal və ya heç bir kəsim olmadan olması fikri dəyərli olsa da, ekranaltı kameralar adətən zəif keyfiyyətli şəkillərlə nəticələnir. Lakin, bəlkə də "Apple" yüksək keyfiyyətli şəkillər çəkən bir kameranı ekranın altına inteqrasiya edə biləcək şirkətdir. Əks halda, "Bloomberg"in Gurmanı da "18 Pro" modelinin "təsirli olmayacağını" xəbərdar edərək, onun yalnız çox kiçik dəyişikliklərə sahib ola biləcəyini bildirir. Bu, "Pro" modelinin "iPhone" seriyasının daha premium versiyası olduğu əvvəlki "iPhone Pro" modellərindən bir qədər fərqlidir.
"iPhone 18 Pro" üçün Daha Böyük Batareya
İllərdir müştərilərin istəyindən sonra "Apple" nəhayət "iPhone 17 Pro" modelində korpusun incəliyindən daha çox batareyaya üstünlük verdi. Və bu model bizi təəccübləndirməyə davam edir, Patrick Hollandın 35 telefonun batareya ömrünün müqayisəsində birinci yeri tutur. Xüsusilə "Apple"ın yeni silikon karbon batareya texnologiyasını tətbiq edib-etməyəcəyi ilə maraqlanırıq. "9to5Mac" tərəfindən aşkar edilən Çin sosial media saytı "Weibo"dakı bir yazıya əsasən, "iPhone 18 Pro" modeli 5000 mAh-dan çox batareyaya sahib ola bilər - xüsusilə, fiziki SIM kart yuvası olan modellər üçün 5000 mAh (bəzi ölkələrdə tələb olunur) və yalnız eSIM-dən istifadə edən modellər üçün 5200 mAh (daha çox batareya ilə doldurula bilən daha çox daxili yer verir).
"iPhone 18"də Yeni Kameralar
"iPhone"un kameraları 2026-cı ildə əhəmiyyətli bir yeniləmə ala biləcək başqa bir xüsusiyyətdir. "Macworld" xəbər verir ki, "Weibo" məlumatçısı "Digital Chat Station" "iPhone 18 Pro Max" modelinin DSLR və güzgüsüz kameraların linzaları kimi dəyişkən diyaframa malik bir kameraya sahib ola biləcəyini bildirib. Bu, insanlara sahə dərinliyi və şəkil parlaqlığı üzərində daha çox nəzarət imkanı verir. "The Information" da "18 Pro" modelindəki ən azı bir arxa kameranın linzanın diyaframının başqa bir adı olan mexaniki irisə sahib olacağını bildirib. Biz əvvəllər dəyişkən diyaframlı telefon kameralarını gördük. "Galaxy S9" 2018-ci ildə əsas kamerasında f/1.5 arasında keçid edə bilən mexaniki ikili diyaframlı linzalarla təqdim edildi, bu da daha çox işığın daxil olmasına və daha dayaz sahə dərinliyi yaratmasına imkan verir, f/2.4 isə obyekti daha kəskinləşdirdi. Lakin "S9"un şəkil sensoru kiçik idi və ondan çəkilən şəkillər sadəcə yaxşı idi. "Xiaomi" 2023-cü ildə "13 Ultra" və 2024-cü ildə "14 Ultra" modellərində f/1.9 və f/4.0 arasında dəyişkən diyaframa sahib idi, lakin hər birində ondan istifadə edə bilən böyük 1 düymlük sensor var idi. Təəssüf ki, "CNET"in Andrew Lanxonunun məyusluğuna görə, şirkət "Xiaomi 15 Ultra" modelindən dəyişkən diyaframı çıxardı. "Macworld" həmçinin bildirir ki, "iPhone 18 Pro" və "Pro Max" modellərindəki telefoto linzaları daha sürətli diyaframa sahib ola bilər, bu da daha çox işığın sensora düşməsinə və daha yaxşı zəif işıqlı çəkilişlərə imkan verir. Bundan əlavə, "MacRumors" xəbər verir ki, bütün "iPhone 18" modelləri ("18E" istisna olmaqla) daha yaxşı selfilər üçün təkmilləşdirilmiş 24 meqapiksellik ön kameralar alacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, "iPhone 17" seriyası və "Air" modellərinin hamısı "Apple"ın yeni "Center Stage" selfi kamerasına malikdir, bu kamera 18 meqapiksellik kvadrat sensora malikdir və telefonları hansı tərəfdən tutduğunuzdan asılı olmayaraq, üfüqi və ya şaquli şəkillər çəkə bilər. Həmçinin, "iPhone"un Kamera Nəzarət düyməsinin sadələşdirilə biləcəyi ilə bağlı bəzi fərziyyələr var. Tutumlu və təzyiq sensorları əvəzinə, bu, Kamera Nəzarətinin bütün funksiyaları üçün yalnız təzyiqə həssas ola bilər.
Yenilənmiş A20 Çipi və "iPhone 18" Xüsusiyyətləri
"iPhone 17" seriyası A19 və A19 Pro çiplərindən istifadə etdiyi üçün, gələcək "iPhone 18" modelinin "Apple"ın yeni A20 prosessorundan istifadə etməsi məntiqəuyğundur. Şayiələrə görə, çiplər RAM-ı CPU, GPU və neyron mühərriki ilə eyni lövhəyə birbaşa birləşdirən "Wafer-Level Multi-Chip Module" adlı yeni bir prosesdən istifadə edir. Bu, hər şeyin eyni çipdə yerləşməsi səbəbindən daha yaxşı səmərəlilik və daha sürətli performansla nəticələnir. Biz həmçinin "iPhone 18" seriyasının daha yaxşı simsiz bağlantı üçün "Apple"ın növbəti nəsil C2 modem çipindən istifadə edə biləcəyini eşidirik. Bundan əlavə, "The Information" xəbər verir ki, "Apple" peykdən 5G şəbəkələrini dəstəkləməyə hazırlaşır, potensial olaraq "iPhone 18" modellərinə yalnız təcili hallar və mesajlaşma üçün deyil, tam peyk telefon imkanları verir. "MacRumors" yaxınlarda "iPhone 18" modelinin analitik Jeff Pu-nun araşdırma qeydinə görə, 12 GB RAM-a sahib ola biləcəyini bildirdi. Bu, "iPhone 18" modelinə xas olmasa da, "Apple" həmçinin bu ilin sonuna qədər "Google"ın "Gemini"sinin süni intellektlə işləyən "Siri"sini işə salacağını elan etdi.
"iPhone 18" və "iPhone 18 Pro"nun Çıxış Tarixi
İllərdir "Apple" özünün illik "iPhone" təqdimat tədbirini payızda keçirir. Lakin bir çox məlumata görə, "Apple"ın smartfon buraxılış cədvəli gələcək illərdə fərqli görünə bilər. "Bloomberg" xəbər verir ki, "Apple" gələn payız "iPhone 18 Pro", "iPhone 18 Pro Max" və yeni qatlanan modelini buraxmağı planlaşdırır. Digər tərəfdən, "iPhone 18", "iPhone 18E" və potensial "iPhone Air 2" isə altı ay sonra, 2027-ci ilin fevral və ya mart aylarında təqdim oluna bilər.

Появляются первые слухи об iPhone 18
Несмотря на то, что до начала 2026 года еще далеко, уже циркулирует множество слухов о серии iPhone 18 от Apple. Серия iPhone 17 поразила нас своим удивительно богатым базовым предложением, невероятно тонким iPhone Air и переработанными моделями iPhone 17 Pro и 17 Pro Max. Мы надеемся, что серия этого года также сможет нас удивить.
Как сообщает Redaksiya, до 20-летия представления оригинальной модели iPhone от Apple осталось чуть меньше года. Хотя компания продает больше телефонов в США, чем конкурирующие Android-телефоны, она отстает от Samsung по глобальным продажам и лишь немного опережает китайских производителей телефонов, таких как Xiaomi. Для следующего iPhone Apple важно добиться многого, а также повысить интерес к складным устройствам, таким как iPhone Fold. Уже самые последние слухи включают уменьшение Dynamic Island, а также то, что модели iPhone 18 и 18 Pro будут иметь такой же объем оперативной памяти, как и модели iPhone 17 Pro и Pro Max. Давайте рассмотрим все слухи и утечки, которые мы обнаружили относительно серии iPhone 18.
Последние слухи
Дизайнерские отличия iPhone 18
Вероятно, будет три модели: базовый iPhone 18, iPhone 18 Pro и iPhone 18 Pro Max. Могут быть и модели iPhone, не входящие в эту серию, например, второе поколение Air или давно ожидаемый складной iPhone. Это также может означать работу над шестью моделями iPhone, если включить слухи о модели 17E. Дизайн моделей iPhone обычно остается прежним из года в год, и текущие слухи указывают на продолжение этой тенденции. Размеры экранов трех телефонов останутся прежними — 6,3 и 6,9 дюйма соответственно — с небольшими дизайнерскими изменениями в выступах задних камер. Инсайдер Weibo указывает на то, что требования Apple к яркости чрезвычайно высоки, что может вызвать проблемы с OLED-компонентами. Это заставляет некоторых полагать, что экран будет более ярким. Ходят слухи, что у базовой модели iPhone 18 будет меньший выступ камеры по сравнению с предшественником, в то время как у моделей Pro и Pro Max будет более широкая "платформа" для размещения трех задних камер. Согласно утечке с китайского сайта социальных сетей Weibo, модель Pro может получить "тонкое прозрачное покрытие" на задней стеклянной панели. Китайский инсайдер сообщил, что iPhone 18 Pro может иметь более однородный дизайн, чем нынешний двухцветный вид. Некоторые слухи также указывают на то, что он может быть более тяжелым и толстым. Кроме того, он может быть представлен в трех новых цветах: коричневом, фиолетовом и темно-красном. Коричневый цвет может показаться странным выбором для телефона, но концепция ясна.
Другие слухи указывают на изменения в Dynamic Island iPhone. Марк Гурман из Bloomberg и пользователь Weibo Digital Chat Station сообщают, что Apple может уменьшить размер Dynamic Island в моделях iPhone 18. Это может привести к тому, что камера будет размещена в небольшом отверстии, поскольку датчики Face ID могут быть расположены под дисплеем. The Information также недавно подтвердила слух Bloomberg, заявив, что модели iPhone 18 Pro и iPhone 18 Pro Max будут оснащены функцией Face ID под дисплеем. Кроме того, источник сообщил, что фронтальная камера будет перемещена в верхний левый угол дисплея, что приведет к отсутствию выреза Dynamic Island. Вопреки этому утверждению, аккаунт Ice Universe утверждает, что вырез Dynamic Island в моделях iPhone 18 Pro сохранится, но будет примерно на 35% уже, чем в текущих моделях iPhone 17 Pro. Это связано со стандартным видом Dynamic Island; область расширяется в зависимости от Live Activities или другой информации, как и в текущем Dynamic Island. MacRumors сообщает, что новый iPhone будет иметь только частичную функцию Face ID под дисплеем, что все еще требует наличия Dynamic Island. Мы видели подэкранные камеры на нескольких телефонах за эти годы. Часть экрана перед камерой имеет меньше элементов дисплея и прозрачные провода, что позволяет селфи-камере "видеть" сквозь дисплей, подобно взгляду сквозь открытое окно. Хотя идея минимального или отсутствующего выреза дисплея заманчива, подэкранные камеры обычно приводят к низкому качеству изображений. Однако, возможно, Apple — это компания, которая сможет интегрировать высококачественную камеру под дисплей. В противном случае, Гурман из Bloomberg также предупреждает, что "18 Pro" "не будет впечатляющим", заявив, что он может иметь лишь очень незначительные изменения. Это несколько отличается от предыдущих моделей iPhone Pro, где модель Pro была более премиальной версией линейки iPhone.
Более емкая батарея для iPhone 18 Pro
После многолетних просьб клиентов Apple наконец-то отдала предпочтение большей емкости батареи, а не тонкости корпуса в модели iPhone 17 Pro. И эта модель продолжает нас удивлять, занимая первое место в сравнении времени автономной работы 35 телефонов Патрика Холланда. Нас особенно интересует, будет ли Apple применять новую технологию кремниево-углеродных батарей. Согласно сообщению на Weibo, обнаруженному 9to5Mac, модель iPhone 18 Pro может иметь батарею емкостью более 5000 мАч — в частности, 5000 мАч для моделей с физическим слотом для SIM-карты (требуется в некоторых странах) и 5200 мАч для моделей, использующих только eSIM (что дает больше внутреннего пространства, которое можно заполнить большей батареей).
Новые камеры в iPhone 18
Камеры iPhone — еще одна функция, которая может получить значительное обновление в 2026 году. Macworld сообщает, что инсайдер Weibo Digital Chat Station заявил, что модель iPhone 18 Pro Max может иметь камеру с изменяемой диафрагмой, как у объективов DSLR и беззеркальных камер. Это даст людям больший контроль над глубиной резкости и яркостью изображения. The Information также сообщает, что по крайней мере одна задняя камера в модели 18 Pro будет иметь механическую диафрагму, другое название для диафрагмы объектива. Мы уже видели телефоны с изменяемой диафрагмой. Galaxy S9 был представлен в 2018 году с механическими двойными диафрагменными объективами, которые могли переключаться между f/1.5, позволяя большему количеству света попадать внутрь и создавая более мелкую глубину резкости, и f/2.4, что делало объект более резким. Однако датчик изображения S9 был небольшим, и снимки с него были просто хорошими. Xiaomi в 2023 году в моделях 13 Ultra и в 2024 году в моделях 14 Ultra имела изменяемую диафрагму между f/1.9 и f/4.0, но в каждом из них был большой 1-дюймовый датчик, который мог ее использовать. К сожалению, к разочарованию Эндрю Лэнхона из CNET, компания убрала изменяемую диафрагму из модели Xiaomi 15 Ultra. Macworld также сообщает, что телефото объективы в моделях iPhone 18 Pro и Pro Max могут иметь более быструю диафрагму, позволяя большему количеству света попадать на датчик и обеспечивая лучшее качество съемки при слабом освещении. Кроме того, MacRumors сообщает, что все модели iPhone 18 (за исключением 18E) получат улучшенные 24-мегапиксельные фронтальные камеры для лучших селфи. Стоит отметить, что серия iPhone 17 и модели Air оснащены новой селфи-камерой Apple Center Stage, которая имеет квадратный датчик 18 мегапикселей и может делать горизонтальные или вертикальные снимки, независимо от того, как вы держите телефон. Также есть предположения, что кнопка управления камерой iPhone может быть упрощена. Вместо емкостных и чувствительных к давлению датчиков она может быть чувствительной только к давлению для всех функций управления камерой.
Обновленный чип A20 и характеристики iPhone 18
Поскольку серия iPhone 17 использует чипы A19 и A19 Pro, логично предположить, что будущая модель iPhone 18 будет использовать новый процессор A20 от Apple. По слухам, чипы будут использовать новый процесс под названием "Wafer-Level Multi-Chip Module", который напрямую объединяет оперативную память с процессором, графическим процессором и нейронным движком на одной плате. Это приведет к повышению эффективности и более быстрой работе, поскольку все находится на одном чипе. Мы также слышим, что серия iPhone 18 может использовать модемный чип C2 следующего поколения от Apple для лучшего беспроводного подключения. Кроме того, The Information сообщает, что Apple готовится к поддержке спутниковых 5G-сетей, потенциально предоставляя моделям iPhone 18 полные возможности спутниковой телефонии, а не только для экстренных случаев и обмена сообщениями. MacRumors недавно сообщил, что модель iPhone 18 может иметь 12 ГБ оперативной памяти, согласно исследовательской записке аналитика Джеффа Пу. Хотя это может быть не эксклюзивно для модели iPhone 18, Apple также объявила, что к концу этого года запустит Siri на базе искусственного интеллекта, основанную на Gemini от Google.
Дата выхода iPhone 18 и iPhone 18 Pro
Годами Apple проводила свое ежегодное мероприятие по презентации iPhone осенью. Однако, по многим данным, график выпуска смартфонов Apple может измениться в ближайшие годы. Bloomberg сообщает, что Apple планирует выпустить iPhone 18 Pro, iPhone 18 Pro Max и новую складную модель следующей осенью. С другой стороны, iPhone 18, iPhone 18E и потенциальный iPhone Air 2 могут быть представлены через шесть месяцев, в феврале или марте 2027 года.