Yanvar ayında Instagram milyonlarla istifadəçiyə gözlənilmədən göndərilən parol yeniləmə məktubları ilə bağlı texniki boşluğun aradan qaldırıldığını təsdiqləyib. Şirkətin açıqlamasına görə, problem xarici tərəfin istifadəçilərin icazəsi olmadan real parol sıfırlama sorğularını işə sala bilməsi ilə bağlı olub.
Redaksiya məlumat verir ki, Meta bu hadisə zamanı daxili sistemlərə hər hansı sızmanın baş vermədiyini bildirib. Şirkət vurğulayıb ki, istifadəçi parol yeniləmə keçidinə özü daxil olmayıbsa və parolu dəyişməyibsə, hesab təhlükəsiz hesab olunur.
Hadisə dövründə 17.5 milyon Instagram hesabına aid məlumatların sızması ilə bağlı yayılan iddialar da istifadəçilər arasında narahatlıq yaradıb. Təhlükəsizlik mütəxəssisləri bu məlumatların 2022 və ya 2024-cü illərdə aparılmış açıq məlumatların toplanması nəticəsində əldə edildiyini, parolları əhatə etmədiyini açıqlayıblar.
Mütəxəssislər istifadəçilərə şübhəli parol yeniləmə məktublarına məhəl qoymamağı, göndəricinin ünvanını diqqətlə yoxlamağı və yalnız @mail.instagram.com domenindən gələn məktublara etibar etməyi tövsiyə edirlər. Eyni zamanda iki mərhələli autentifikasiyanın aktivləşdirilməsi, hesab girişlərinin yoxlanılması və digər platformalarda istifadə olunan oxşar parolların dəyişdirilməsi təhlükəsizliyin artırılması üçün vacib hesab olunur.

В январе Instagram подтвердил устранение технической уязвимости, которая привела к неожиданной рассылке писем о сбросе пароля миллионам пользователей. По заявлению компании, проблема заключалась в том, что посторонние лица могли инициировать реальные запросы на сброс пароля без разрешения пользователей.
Редакция сообщает, что Meta заявила об отсутствии утечек во внутренние системы во время этого инцидента. Компания подчеркнула, что учетная запись считается безопасной, если пользователь сам не переходил по ссылке для сброса пароля и не менял его.
Распространенные в период инцидента утверждения об утечке данных 17,5 миллионов учетных записей Instagram также вызвали беспокойство среди пользователей. Специалисты по безопасности заявили, что эти данные были получены в результате сбора общедоступной информации в 2022 или 2024 годах и не касались паролей.
Эксперты рекомендуют пользователям игнорировать подозрительные письма о сбросе пароля, внимательно проверять адрес отправителя и доверять только письмам, приходящим с домена @mail.instagram.com. Одновременно с этим, активация двухэтапной аутентификации, проверка входов в учетную запись и смена аналогичных паролей, используемых на других платформах, считаются важными для повышения безопасности.