İngiltərənin Baş naziri və Leyboristlər Partiyasının lideri Kir Starmer, Fələstin dövlətini tanımaq məsələsində ehtiyatlı mövqe tutduğuna görə partiyası daxilində və ictimaiyyətdə artan təzyiqlə üz-üzədir.
Redaksiya xəbər verir ki, son günlərdə 221 deputat Starmerə Fələstini tanımaq çağırışı edib. Hətta Nazirlər Kabinetinin bəzi üzvləri də Baş nazirdən bu qərarı yenidən nəzərdən keçirməyi tələb edir.
Starmer prinsipial olaraq Fələstin dövlətini tanımağa dəstək verdiyini bildirir. Lakin onun fikrincə, bu, yalnız “doğru zaman” və “geniş miqyaslı sülh prosesi” çərçivəsində baş verməlidir. Bununla belə, Qəzzadakı humanitar böhranın dərinləşməsi partiya daxilində bu mövqeyə qarşı ciddi etirazlar doğurub.
Bu həftə Starmer İskoçiyada ABŞ Prezidenti Donald Trampla görüşüb. Görüşdə Qəzzadakı humanitar vəziyyət və sülh prosesi müzakirə olunub. Tramp görüşdə Qəzzada “gerçək aclıq” olduğunu etiraf edib və Avropa müttəfiqləri ilə birlikdə bölgədə “qida mərkəzləri” qurmaq istədiklərini bildirib.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun sentyabr ayında Fələstini tanıyacağını açıqlaması da Starmer üzərindəki beynəlxalq təzyiqləri artırıb. Lakin Starmerin, ABŞ-la münasibətləri zədələməmək üçün hələlik bu addımı atmaq istəmədiyi vurğulanır.
Leyboristlər Partiyasının bəzi deputatları Starmerin mövqeyini “yalnız söz” olaraq qiymətləndirir. Bir deputat deyib: “Artıq insanlar tanınmadan azına razı olmayacaq”. Digər bir deputat isə bu məsələnin birbaşa Starmerin məsuliyyətində olduğunu və bu mövqenin partiyanın seçicilər arasında etibarını zədələdiyini bildirib.
Siyasi müşahidəçilər Starmerin hüquqçu keçmişini nəzərə alaraq, tanınmanın hüquqi nəticələri ilə bağlı tərəddüdləri ola biləcəyini düşünür. Onun “jest siyasəti”nə qarşı məsafəli olması da qərarına təsir edən səbəblərdən sayılır.
ABŞ Prezidenti Trampın sentyabrda gözlənilən dövlət səfərindən əvvəl Starmerin Fələstini tanıyacağı ehtimal olunmur. Bu səbəbdən də bu həftə keçiriləcək BMT-nin iki dövlətli həll üzrə konfransında Xarici işlər naziri Devid Lammidən ciddi çıxış gözlənilmir.
Lakin Trampın səfərindən sonra İngiltərənin BMT Baş Assambleyasında Fələstini tanıması mümkündür. Buna baxmayaraq, bir çox leyborist deputatlar hesab edir ki, bu gecikmə artıq partiyaya baha başa gələ bilər.

Английский премьер-министр и лидер Лейбористской партии Кир Стармер сталкивается с растущим давлением внутри своей партии и в обществе из-за своей осторожной позиции по вопросу признания палестинского государства.
Редакция сообщает, что в последние дни 221 депутат призвал Стармера признать Палестину. Даже некоторые члены Кабинета министров требуют от премьер-министра пересмотреть это решение.
Стармер заявляет, что принципиально поддерживает признание палестинского государства. Однако, по его мнению, это должно произойти только в «правильное время» и в рамках «широкомасштабного мирного процесса». Тем не менее, углубление гуманитарного кризиса в Газе вызвало серьезные протесты против этой позиции внутри партии.
На этой неделе Стармер встретился с президентом США Дональдом Трампом в Шотландии. На встрече обсуждались гуманитарная ситуация в Газе и мирный процесс. Трамп признал, что в Газе «настоящий голод», и заявил, что они хотят создать «продовольственные центры» в регионе вместе с европейскими союзниками.
Заявление президента Франции Эммануэля Макрона о том, что он признает Палестину в сентябре, также усилило международное давление на Стармера. Однако подчеркивается, что Стармер пока не хочет предпринимать этот шаг, чтобы не навредить отношениям с США.
Некоторые депутаты Лейбористской партии оценивают позицию Стармера как «просто слова». Один депутат сказал: «Люди больше не согласятся на что-то меньшее, чем признание». Другой депутат заявил, что этот вопрос находится в прямой ответственности Стармера, и эта позиция подрывает доверие избирателей к партии.
Политические наблюдатели, учитывая юридическое прошлое Стармера, полагают, что у него могут быть сомнения относительно правовых последствий признания. Его дистанцирование от «политики жестов» также считается одной из причин, влияющих на его решение.
Признание Стармером Палестины до ожидаемого государственного визита президента США Трампа в сентябре маловероятно. По этой причине на конференции ООН по решению проблемы двух государств, которая состоится на этой неделе, не ожидается серьезного выступления от министра иностранных дел Дэвида Лэмми.
Однако после визита Трампа признание Палестины Англией на Генеральной Ассамблее ООН возможно. Несмотря на это, многие лейбористские депутаты считают, что эта задержка уже может дорого обойтись партии.