İngiltərənin Baş naziri və Leyboristlər Partiyasının lideri Kir Starmer, Fələstin dövlətini tanımaq məsələsində ehtiyatlı mövqe tutduğuna görə partiyası daxilində və ictimaiyyətdə artan təzyiqlə üz-üzədir.
Redaksiya xəbər verir ki, son günlərdə 221 deputat Starmerə Fələstini tanımaq çağırışı edib. Hətta Nazirlər Kabinetinin bəzi üzvləri də Baş nazirdən bu qərarı yenidən nəzərdən keçirməyi tələb edir.
Starmer prinsipial olaraq Fələstin dövlətini tanımağa dəstək verdiyini bildirir. Lakin onun fikrincə, bu, yalnız “doğru zaman” və “geniş miqyaslı sülh prosesi” çərçivəsində baş verməlidir. Bununla belə, Qəzzadakı humanitar böhranın dərinləşməsi partiya daxilində bu mövqeyə qarşı ciddi etirazlar doğurub.
Bu həftə Starmer İskoçiyada ABŞ Prezidenti Donald Trampla görüşüb. Görüşdə Qəzzadakı humanitar vəziyyət və sülh prosesi müzakirə olunub. Tramp görüşdə Qəzzada “gerçək aclıq” olduğunu etiraf edib və Avropa müttəfiqləri ilə birlikdə bölgədə “qida mərkəzləri” qurmaq istədiklərini bildirib.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun sentyabr ayında Fələstini tanıyacağını açıqlaması da Starmer üzərindəki beynəlxalq təzyiqləri artırıb. Lakin Starmerin, ABŞ-la münasibətləri zədələməmək üçün hələlik bu addımı atmaq istəmədiyi vurğulanır.
Leyboristlər Partiyasının bəzi deputatları Starmerin mövqeyini “yalnız söz” olaraq qiymətləndirir. Bir deputat deyib: “Artıq insanlar tanınmadan azına razı olmayacaq”. Digər bir deputat isə bu məsələnin birbaşa Starmerin məsuliyyətində olduğunu və bu mövqenin partiyanın seçicilər arasında etibarını zədələdiyini bildirib.
Siyasi müşahidəçilər Starmerin hüquqçu keçmişini nəzərə alaraq, tanınmanın hüquqi nəticələri ilə bağlı tərəddüdləri ola biləcəyini düşünür. Onun “jest siyasəti”nə qarşı məsafəli olması da qərarına təsir edən səbəblərdən sayılır.
ABŞ Prezidenti Trampın sentyabrda gözlənilən dövlət səfərindən əvvəl Starmerin Fələstini tanıyacağı ehtimal olunmur. Bu səbəbdən də bu həftə keçiriləcək BMT-nin iki dövlətli həll üzrə konfransında Xarici işlər naziri Devid Lammidən ciddi çıxış gözlənilmir.
Lakin Trampın səfərindən sonra İngiltərənin BMT Baş Assambleyasında Fələstini tanıması mümkündür. Buna baxmayaraq, bir çox leyborist deputatlar hesab edir ki, bu gecikmə artıq partiyaya baha başa gələ bilər.

Pressure on Prime Minister in England over Palestine increases — Call from 221 MPs
UK Prime Minister and Labour Party leader Keir Starmer is facing increasing pressure within his party and from the public due to his cautious stance on recognizing the state of Palestine.
The editorial office reports that in recent days, 221 MPs have called on Starmer to recognize Palestine. Even some members of the Cabinet are demanding that the Prime Minister reconsider this decision.
Starmer states that he supports the recognition of a Palestinian state in principle. However, in his view, this should only happen at the "right time" and within the framework of a "large-scale peace process." Nevertheless, the deepening humanitarian crisis in Gaza has sparked serious objections to this position within the party.
This week, Starmer met with US President Donald Trump in Scotland. The humanitarian situation in Gaza and the peace process were discussed at the meeting. Trump admitted during the meeting that there was "real starvation" in Gaza and stated that they wanted to establish "food centers" in the region together with European allies.
French President Emmanuel Macron's announcement that France would recognize Palestine in September has also increased international pressure on Starmer. However, it is emphasized that Starmer is currently unwilling to take this step to avoid damaging relations with the US.
Some Labour Party MPs describe Starmer's position as "just words." One MP said: "People will no longer settle for anything less than recognition." Another MP stated that this issue is directly Starmer's responsibility and that this stance is damaging the party's credibility among voters.
Political observers, considering Starmer's legal background, believe he may have reservations about the legal implications of recognition. His distance from "gesture politics" is also considered one of the reasons influencing his decision.
Starmer is not expected to recognize Palestine before US President Trump's anticipated state visit in September. For this reason, a significant statement is not expected from Foreign Secretary David Lammy at this week's UN conference on a two-state solution.
However, it is possible that the UK may recognize Palestine at the UN General Assembly after Trump's visit. Nevertheless, many Labour MPs believe that this delay could already prove costly for the party.