IMF: Bu il Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 90 milyard dolları ötəcək
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) proqnozlarına görə, Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 2026-cı ildə 90,444 milyard ABŞ dollarına çatacaq.
Bu barədə "Report" IMF-nin məlumatlarına istinadən xəbər verir.
Bu zaman Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) valyuta ehtiyatları 14,392 milyard ABŞ dolları, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivləri isə 76,052 milyard ABŞ dolları təşkil edəcək.
IMF-nin qiymətləndirmələrinə görə, 2027-ci ildə strateji valyuta ehtiyatları 92,98 milyard ABŞ dollarına çatacaq (illik +2,8 %), burada AMB-nin payına 15,079 milyard ABŞ dolları, ARDNF-in payına isə 77,901 milyard ABŞ dolları düşür. 2028-ci ildə bu göstəricilərin müvafiq olaraq 93,333 milyard ABŞ dolları (+0,39 %), 14,164 milyard ABŞ dolları, 79,169 milyard ABŞ dolları səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır.
2029-cu ildə strateji valyuta ehtiyatları 93,75 milyard dollar səviyyəsinə (illik +0,45%), AMB-nin ehtiyatları 13,125 milyard, ARDNF-in aktivləri 80,625 milyard dollara çatacaq, 2030-cu ildə müvafiq olaraq - 94,032 milyard dollar (+0,3 %), AMB - 11,734 milyard dollar, ARDNF - 82,298 milyard dollar, 2031-ci ildə isə müvafiq olaraq - 93,896 milyard dollar (-0,14 %), AMB - 9,66 milyard dollar, ARDNF - 84,236 milyard dollar təşkil edəcək.

According to the forecasts of the International Monetary Fund (IMF), Azerbaijan's strategic foreign exchange reserves will reach 90.444 billion US dollars in 2026.
"Report" informs about this, citing IMF data.
At that time, the foreign exchange reserves of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) will amount to 14.392 billion US dollars, and the assets of the State Oil Fund of Azerbaijan (SOFAZ) will be 76.052 billion US dollars.
According to IMF estimates, in 2027, strategic foreign exchange reserves will reach 92.98 billion US dollars (an annual increase of +2.8%), with CBA's share being 15.079 billion US dollars and SOFAZ's share being 77.901 billion US dollars. In 2028, these indicators are projected to be 93.333 billion US dollars (+0.39%), 14.164 billion US dollars, and 79.169 billion US dollars, respectively.
In 2029, strategic foreign exchange reserves will reach 93.75 billion dollars (an annual increase of +0.45%), with CBA's reserves at 13.125 billion and SOFAZ's assets at 80.625 billion dollars. In 2030, these will be 94.032 billion dollars (+0.3%), CBA - 11.734 billion dollars, SOFAZ - 82.298 billion dollars, and in 2031, respectively - 93.896 billion dollars (-0.14%), CBA - 9.66 billion dollars, SOFAZ - 84.236 billion dollars.