IMF: Bu il Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 90 milyard dolları ötəcək
Beynəlxalq Valyuta Fondunun (IMF) proqnozlarına görə, Azərbaycanın strateji valyuta ehtiyatları 2026-cı ildə 90,444 milyard ABŞ dollarına çatacaq.
Bu barədə "Report" IMF-nin məlumatlarına istinadən xəbər verir.
Bu zaman Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) valyuta ehtiyatları 14,392 milyard ABŞ dolları, Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) aktivləri isə 76,052 milyard ABŞ dolları təşkil edəcək.
IMF-nin qiymətləndirmələrinə görə, 2027-ci ildə strateji valyuta ehtiyatları 92,98 milyard ABŞ dollarına çatacaq (illik +2,8 %), burada AMB-nin payına 15,079 milyard ABŞ dolları, ARDNF-in payına isə 77,901 milyard ABŞ dolları düşür. 2028-ci ildə bu göstəricilərin müvafiq olaraq 93,333 milyard ABŞ dolları (+0,39 %), 14,164 milyard ABŞ dolları, 79,169 milyard ABŞ dolları səviyyəsində olacağı proqnozlaşdırılır.
2029-cu ildə strateji valyuta ehtiyatları 93,75 milyard dollar səviyyəsinə (illik +0,45%), AMB-nin ehtiyatları 13,125 milyard, ARDNF-in aktivləri 80,625 milyard dollara çatacaq, 2030-cu ildə müvafiq olaraq - 94,032 milyard dollar (+0,3 %), AMB - 11,734 milyard dollar, ARDNF - 82,298 milyard dollar, 2031-ci ildə isə müvafiq olaraq - 93,896 milyard dollar (-0,14 %), AMB - 9,66 milyard dollar, ARDNF - 84,236 milyard dollar təşkil edəcək.

По прогнозам Международного валютного фонда (МВФ), стратегические валютные резервы Азербайджана достигнут 90,444 миллиарда долларов США в 2026 году.
Об этом сообщает "Report" со ссылкой на данные МВФ.
При этом валютные резервы Центрального банка Азербайджана (ЦБА) составят 14,392 миллиарда долларов США, а активы Государственного нефтяного фонда Азербайджана (ГНФАР) – 76,052 миллиарда долларов США.
По оценкам МВФ, в 2027 году стратегические валютные резервы достигнут 92,98 миллиарда долларов США (годовой рост +2,8 %), из которых на долю ЦБА придется 15,079 миллиарда долларов США, а на долю ГНФАР – 77,901 миллиарда долларов США. В 2028 году эти показатели прогнозируются на уровне 93,333 миллиарда долларов США (+0,39 %), 14,164 миллиарда долларов США и 79,169 миллиарда долларов США соответственно.
В 2029 году стратегические валютные резервы достигнут уровня 93,75 миллиарда долларов (годовой рост +0,45 %), резервы ЦБА – 13,125 миллиарда, активы ГНФАР – 80,625 миллиарда долларов, в 2030 году соответственно – 94,032 миллиарда долларов (+0,3 %), ЦБА – 11,734 миллиарда долларов, ГНФАР – 82,298 миллиарда долларов, а в 2031 году соответственно – 93,896 миллиарда долларов (-0,14 %), ЦБА – 9,66 миллиарда долларов, ГНФАР – 84,236 миллиарда долларов.