İlon Mask süni intellekt və robototexnikanın inkişafı nəticəsində yaxın onilliklərdə pulun əhəmiyyətini itirəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, 10–20 il ərzində əmək məcburi olmayacaq, insanlar üçün iş zərurətdən çox seçimə çevriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Mask bu modeli “universal yüksək gəlir” adlandıraraq, süni intellekt və robotların ərzaq, mənzil, səhiyyə, xidmətlər daxil olmaqla bütün əsas ehtiyacları bol və ucuz şəkildə istehsal edəcəyini deyib. O, bu ssenarinin reallaşmasına 80 faiz ehtimal verdiyini, investorlara isə gələcəkdə yığımın mənasız olacağını söylədiyini vurğulayıb.
Milyarderin fikrincə, bu yanaşma elmi fantastikada təsvir edilən, istehsalın tam avtomatlaşdırıldığı cəmiyyət modelinə yaxındır. Bununla belə, Mask süni intellektin hər sahədə insanlardan üstün olması halında həyatın mənasının necə formalaşacağı ilə bağlı ciddi suallar yarandığını da etiraf edib.
Məsələnin əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, Mask həm süni intellekt, həm də humanoid robotlar hazırlayan şirkətlərə rəhbərlik edir və proqnozlaşdırdığı texnologiyaların birbaşa yaradıcılarındandır. Onun açıqlamaları iqtisadi model, enerji təminatı, robotların real dünyada tətbiqi və istehsal vasitələrinin kimə məxsus olacağı ilə bağlı qlobal müzakirələri daha da gücləndirib.

Илон Маск заявил, что в ближайшие десятилетия деньги потеряют свою значимость из-за развития искусственного интеллекта и робототехники. По его словам, через 10–20 лет труд перестанет быть обязательным, а работа для людей станет скорее выбором, чем необходимостью.
Как сообщает редакция, Маск назвал эту модель «универсальным высоким доходом», заявив, что искусственный интеллект и роботы будут производить все основные потребности, включая продукты питания, жилье, здравоохранение и услуги, в изобилии и по низкой цене. Он подчеркнул, что дает 80-процентную вероятность реализации этого сценария и сообщил инвесторам, что накопления в будущем будут бессмысленными.
По мнению миллиардера, такой подход близок к модели общества, описанной в научной фантастике, где производство полностью автоматизировано. Тем не менее, Маск также признал, что возникают серьезные вопросы о том, как будет формироваться смысл жизни, если искусственный интеллект превзойдет людей во всех областях.
Важность этого вопроса заключается в том, что Маск руководит компаниями, разрабатывающими как искусственный интеллект, так и гуманоидные роботы, и является непосредственным создателем прогнозируемых им технологий. Его заявления еще больше активизировали глобальные дискуссии об экономической модели, энергоснабжении, применении роботов в реальном мире и о том, кому будут принадлежать средства производства.