İlon Mask süni intellekt və robototexnikanın inkişafı nəticəsində yaxın onilliklərdə pulun əhəmiyyətini itirəcəyini bildirib. Onun sözlərinə görə, 10–20 il ərzində əmək məcburi olmayacaq, insanlar üçün iş zərurətdən çox seçimə çevriləcək.
Redaksiya xəbər verir ki, Mask bu modeli “universal yüksək gəlir” adlandıraraq, süni intellekt və robotların ərzaq, mənzil, səhiyyə, xidmətlər daxil olmaqla bütün əsas ehtiyacları bol və ucuz şəkildə istehsal edəcəyini deyib. O, bu ssenarinin reallaşmasına 80 faiz ehtimal verdiyini, investorlara isə gələcəkdə yığımın mənasız olacağını söylədiyini vurğulayıb.
Milyarderin fikrincə, bu yanaşma elmi fantastikada təsvir edilən, istehsalın tam avtomatlaşdırıldığı cəmiyyət modelinə yaxındır. Bununla belə, Mask süni intellektin hər sahədə insanlardan üstün olması halında həyatın mənasının necə formalaşacağı ilə bağlı ciddi suallar yarandığını da etiraf edib.
Məsələnin əhəmiyyəti ondan ibarətdir ki, Mask həm süni intellekt, həm də humanoid robotlar hazırlayan şirkətlərə rəhbərlik edir və proqnozlaşdırdığı texnologiyaların birbaşa yaradıcılarındandır. Onun açıqlamaları iqtisadi model, enerji təminatı, robotların real dünyada tətbiqi və istehsal vasitələrinin kimə məxsus olacağı ilə bağlı qlobal müzakirələri daha da gücləndirib.

Elon Musk Says Artificial Intelligence Will Make Money Irrelevant in the Future
Elon Musk has stated that money will lose its significance in the coming decades due to the advancement of artificial intelligence and robotics. According to him, labor will not be mandatory within 10-20 years, and work will become more of a choice than a necessity for people.
The editorial reports that Musk called this model "universal high income," stating that artificial intelligence and robots will produce all basic needs, including food, housing, healthcare, and services, in abundance and at low cost. He emphasized that he gives an 80 percent probability to this scenario and has told investors that saving will be meaningless in the future.
In the billionaire's opinion, this approach is close to the model of a society described in science fiction where production is fully automated. However, Musk also admitted that serious questions arise about how the meaning of life will be formed if artificial intelligence surpasses humans in every field.
The importance of the issue lies in the fact that Musk leads companies that develop both artificial intelligence and humanoid robots, and he is one of the direct creators of the technologies he predicts. His statements have further intensified global discussions about the economic model, energy supply, the application of robots in the real world, and who will own the means of production.