Yeni model insan səviyyəsini aşan düşüncə qabiliyyəti və fiziki simulyasiyalarla AGI-yə (Ümumi Süni İntellekt) bir addım daha yaxınlaşır.
Redaksiya xəbər verir ki, milyarder sahibkar İlon Mask Grok süni intellekt modelinin dördüncü versiyasını təqdim edib. O, Grok 4-ü “ilk dəfə internetdə və ya kitablarda olmayan çətin mühəndislik suallarını cavablandıra bilən süni intellekt” kimi xarakterizə edib. Mask bildirib ki, bu model, rəqibləri ilə müqayisədə bütün sahələrdə yeni səviyyə yaradıb.
Maskın təqdim etdiyi əsas yeniliklər bunlardır:
• Grok 4 əvvəlki versiyadan 10 dəfə daha yaxşı analiz və məntiq yürütmə qabiliyyətinə malikdir
• Hər sahədə doktorluq səviyyəsindən üstün performans göstərir
• "Humanity’s Last Exam" testindən 44,4% nəticə alaraq AGI-yə yaxınlığını sübut edib
• Qara dəliklərin toqquşmasını brauzer üzərindən tam simulyasiya edə bilir
• Sadəcə Polymarket skan etməklə idman nəticələrini proqnozlaşdıra bilir
• Öz-özünə biznes idarə edə bilir və insanlardan altı dəfə daha effektiv nəticə göstərir
• Yeni səsli model “Eve” real insana bənzər tonda danışa, pıçıltı ilə və hətta mahnı oxuya bilir
• Yalnız proqramçılar üçün xüsusi “coding model” hazırlanır
• Cəmi bir neçə saata şuter tərzində oyunlar yarada bilir, 3D modelləri şəbəkədən çəkərək onları tekstura ilə örtə bilir
Mask əlavə edib ki, Grok 4 bu il ərzində fizika sahəsində yeni kəşflər etməyə də qadirdir. Modelin bu dərəcədə inkişafı OpenAI, Google və Anthropic kimi texnoloji nəhənglər arasında ciddi rəqabət dalğası yaradıb.

Илон Маск представил и похвалил Grok 4 – ВИДЕО
Новая модель приближается к AGI (Общему Искусственному Интеллекту) на один шаг благодаря способности мыслить, превосходящей человеческий уровень, и физическим симуляциям.
Редакция сообщает, что миллиардер-предприниматель Илон Маск представил четвертую версию модели искусственного интеллекта Grok. Он охарактеризовал Grok 4 как «искусственный интеллект, способный впервые отвечать на сложные инженерные вопросы, которых нет в интернете или книгах». Маск заявил, что эта модель создала новый уровень во всех областях по сравнению с ее конкурентами.
Основные нововведения, представленные Маском, следующие:
• Grok 4 обладает в 10 раз лучшими способностями к анализу и логическому мышлению по сравнению с предыдущей версией
• Демонстрирует производительность выше докторского уровня в каждой области
• Доказал свою близость к AGI, набрав 44,4% в тесте "Humanity’s Last Exam"
• Способен полностью симулировать столкновения черных дыр через браузер
• Может прогнозировать спортивные результаты, просто сканируя Polymarket
• Способен самостоятельно управлять бизнесом и демонстрирует в шесть раз более эффективные результаты, чем люди
• Новая голосовая модель “Eve” может говорить тоном, похожим на человеческий, шептать и даже петь
• Специальная «модель кодирования» разрабатывается только для программистов
• Способен создавать игры в стиле шутера всего за несколько часов, извлекать 3D-модели из сети и покрывать их текстурами
Маск добавил, что Grok 4 также способен совершать новые открытия в области физики в течение этого года. Такой уровень развития модели создал серьезную волну конкуренции среди технологических гигантов, таких как OpenAI, Google и Anthropic.