Bu yaxınlarda Türk Dövlətləri Təşkilatına sədrliyi növbəti mərhələ üçün qəbul edən Azərbaycanın təşəbbüsü ilə təşkilata üzv ölkələrin qeyri-hökumət təşkilatları ilk dəfə bir yerə toplaşır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu gün Bakıda – “Gülüstan” sarayında Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin qeyri-hökumət təşkilatlarının həmrəylik forumunun rəsmi açılışı olacaq.
Forumda Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Macarıstan və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətindən 500 nəfərdən çox vətəndaş cəmiyyəti təmsilçisi iştirak edəcək. Bu, ümumi iştirakçı sayına görə Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin xətti ilə indiyədək təşkil olunan ən böyük tədbirdir.
Artıq bütün nümayəndə heyətləri Bakıdadır. Onlar ötən gün Fəxri xiyabanı, Şəhidlər xiyabanını, Türk şəhidliyini, Zəfər parkını ziyarət edib, Heydər Əliyev Mərkəzi ilə tanış olublar.
Bu gün işə başlayacaq forum çərçivəsində 2 panel müzakirəsi keçiriləcək. “Zəngəzur dəhlizi: türk coğrafiyasını birləşdirən körpü” adlı paneldə Zəngəzur dəhlizinin açılmasından sonrakı yeni vəziyyətə hazırlıq, bu istiqamətdə Türk dünyasının vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının təşəbbüsləri müzakirə olunacaq.
İkinci panel isə “Azərbaycan-Qazaxıstan QHT-lərinin I Əməkdaşlıq Forumu” olacaq. Belə ki, ikitərəfli əsasda 2022-ci ildə Azərbaycan-Türkiyə, 2023-cü ildə Azərbaycan-Özbəkistan, 2024-cü ildə Özbəkistan-Azərbaycan QHT-lərinin əməkdaşlıq forumları baş tutub. Bu silsilənin davamı olaraq, bu il Qazaxıstanla ikitərəfli əsasda QHT-lərin təcrübə, bilik mübadiləsi aparılacaq, əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi imkanları araşdırılacaq. Qarşıdakı dövrdə Qırğızıstan, Macarıstan, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti, Türkmənistanla da analoji tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Bu gün Bakıda – “Gülüstan” sarayındakı müzakirələrə bədii-mədəni proqramla yekun vurulacaq.
Sabah isə forum işini Naxçıvan şəhərində davam etdirəcək. Türk Dövlətləri Təşkilatının tarixinə 2009-cu il tarixli “Naxçıvan Sazişi” ilə düşmüş, təşkilat üçün böyük rəmzi və mənəvi məna daşıyan Naxçıvan şəhərində təşkilata üzv ölkələrin QHT-lərinin Platformasının təsis olunması gözlənilir. Bu, forumun mühüm qalıcı irsinə çevriləcək. Platformaya rəhbərliyi Türk Dövlətləri Təşkilatının hazırkı sədri kimi Azərbaycan edəcək. Platformada 8 ölkədən QHT-lər birləşəcək.
Qeyd edək ki, bu ilin aprelində Bakıda dünyanın üçdə iki hissəsini əhatə edən bölgədən – 115 ölkədən vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının iştirakı ilə Qlobal Cənub QHT Platforması da təsis olunub. Bu il, həmçinin dünya müsəlmanlarının 60 faizinin yaşadığı, “İslam Səkkizliyi” adlanan D-8 ölkələrinin QHT-lərinin ilk görüşü də Azərbaycanda təşkil olunub. 2025-ci il oktyabrın 20-də Xankəndidə Azərbaycan Qeyri-Hökumət Təşkilatlarının Əməkdaşlıq Forumu çərçivəsində “Dünyaya açılmış Azərbaycan QHT-ləri: təklənməyə qarşı birləşmə texnikası” adlı panel müzakirəsində xüsusi vurğulanıb ki, son 2 ildə Azərbaycan QHT-lərinin ən böyük uğuru dünyaya açılmalarıdır. Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin QHT-lərinin Platformasının təsis olunması bu istiqamətdə aparılan prosesin mühüm tərkib hissəsidir.
Naxçıvanda sabah forum çərçivəsində “WUF13-ə doğru - Türk dünyasında ilk” adlı panel müzakirələri də təşkil olunacaq. Panel müzakirələrində Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdakı nəhəng quruculuq və bərpa işlərinin miqyasının və sürətinin dünyanın postmünaqişə bölgələri üçün nümunə olması diqqət mərkəzində olacaq. Bundan başqa, Türk dünyası QHT-ləri 2026-cı ildə Azərbaycanda keçiriləcək 13-cü Dünya Şəhərsalma Forumunda fəal iştiraka dəvət olunacaq.
2025-ci il noyabrın 26-da Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələrin qeyri-hökumət təşkilatlarının həmrəylik forumunun iştirakçıları Naxçıvan MR-də bir sıra yerlərlə tanış olacaq. Foruma birgə bəyanatın qəbul olunması ilə yekun vurulması nəzərdə tutulur.

По инициативе Азербайджана, недавно принявшего председательство в Организации тюркских государств на следующий период, неправительственные организации стран-членов организации впервые собираются вместе.
Редакция сообщает, что сегодня в Баку, во дворце «Гюлистан», состоится официальное открытие Форума солидарности неправительственных организаций стран-членов Организации тюркских государств.
В форуме примут участие более 500 представителей гражданского общества из Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Венгрии и Турецкой Республики Северного Кипра. Это крупнейшее мероприятие, организованное до сих пор по линии Агентства государственной поддержки неправительственных организаций Азербайджанской Республики по общему числу участников.
Все делегации уже находятся в Баку. Накануне они посетили Аллею почетного захоронения, Аллею шехидов, Мемориал турецких шехидов, Парк Победы и ознакомились с Центром Гейдара Алиева.
В рамках форума, который начнет свою работу сегодня, состоятся две панельные дискуссии. На панели под названием «Зангезурский коридор: мост, объединяющий тюркскую географию» будут обсуждаться подготовка к новой ситуации после открытия Зангезурского коридора, а также инициативы институтов гражданского общества тюркского мира в этом направлении.
Вторая панель будет посвящена «I Форуму сотрудничества НПО Азербайджана и Казахстана». Так, на двусторонней основе в 2022 году состоялись форумы сотрудничества НПО Азербайджана-Турции, в 2023 году – Азербайджана-Узбекистана, в 2024 году – Узбекистана-Азербайджана. В продолжение этой серии, в этом году с Казахстаном на двусторонней основе будет проведен обмен опытом и знаниями между НПО, а также изучены возможности углубления сотрудничества. В предстоящий период планируется проведение аналогичных мероприятий с Кыргызстаном, Венгрией, Турецкой Республикой Северного Кипра и Туркменистаном.
Сегодня обсуждения во дворце «Гюлистан» в Баку завершатся художественно-культурной программой.
Завтра форум продолжит свою работу в городе Нахчыван. Ожидается, что в городе Нахчыван, вошедшем в историю Организации тюркских государств «Нахчыванским соглашением» 2009 года и имеющем большое символическое и моральное значение для организации, будет учреждена Платформа НПО стран-членов организации. Это станет важным и долгосрочным наследием форума. Руководство Платформой будет осуществлять Азербайджан как нынешний председатель Организации тюркских государств. На Платформе объединятся НПО из 8 стран.
Отметим, что в апреле этого года в Баку также была учреждена Платформа НПО Глобального Юга с участием институтов гражданского общества из региона, охватывающего две трети мира – из 115 стран. В этом году в Азербайджане также состоялась первая встреча НПО стран D-8, так называемой «Исламской восьмерки», где проживает 60 процентов мусульман мира. На панельной дискуссии «Азербайджанские НПО, открытые миру: техника объединения против изоляции» в рамках Форума сотрудничества неправительственных организаций Азербайджана, который состоится 20 октября 2025 года в Ханкенди, было особо подчеркнуто, что самым большим успехом азербайджанских НПО за последние 2 года является их открытие миру. Учреждение Платформы НПО стран-членов Организации тюркских государств является важной составной частью процесса, проводимого в этом направлении.
Завтра в Нахчыване в рамках форума также будут организованы панельные дискуссии под названием «На пути к WUF13 – первое в тюркском мире». В центре внимания панельных дискуссий будет масштаб и скорость грандиозных строительных и восстановительных работ Азербайджана в Карабахе и Восточном Зангезуре, которые служат примером для постконфликтных регионов мира. Кроме того, НПО тюркского мира будут приглашены к активному участию в 13-м Всемирном градостроительном форуме, который состоится в Азербайджане в 2026 году.
26 ноября 2025 года участники Форума солидарности неправительственных организаций стран-членов Организации тюркских государств ознакомятся с рядом мест в Нахчыванской АР. Завершение форума планируется принятием совместного заявления.