İlham Əliyev “France 24” telekanalına müsahibə verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 13-də Münxendə “France 24” telekanalına müsahibə verib.
Müxbir: Salam, “France 24” kanalının flaqmanı olan “Üzbəüz” verilişinə xoş gəlmisiniz. Bu gün bizim qonağımız Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevdir. Çox sağ olun, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Təşəkkür edirəm.
Müxbir: Avqustun 8-də Sizin, Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın və ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Ağ Evdə üçtərəfli görüş keçirildi. Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münaqişəyə son qoymaq, nəqliyyat marşrutlarının açılması və münasibətlərin normallaşdırılması haqqında bəyannamə imzalandı. Tam sülhün və tam normallaşmanın tezliklə olacağını düşünürsünüzmü?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, elə düşünürəm. Çünki bu tarixi sənədin Ağ Evdə Amerika Birləşmiş Ştatları Prezidentinin iştirakı ilə imzalanması o deməkdir ki, münaqişə bitib və biz daimi olacağına ümid etdiyimiz sülh dövrünə qədəm qoymuşuq. Yeri gəlmişkən, ABŞ Prezidenti Birgə Bəyannaməni də şahid qismində imzalamışdır. O vaxtdan bəri altı aydan çox müddət keçib və bizim Ermənistanla sərhəddə vəziyyət çox sakitdir. Artıq atəş açılmır, qurban vermirik, yaralananlar olmur. Azərbaycan birtərəfli qaydada Ermənistana malların tranziti üzərində olan məhdudiyyətləri aradan qaldırdı. Biz, həmçinin Ermənistana vacib neft məhsullarını təchiz etməyə başladıq və bununla da bizim ticari münasibətlərimiz başladı. Beləliklə, görə bilərik ki, artıq sülhə nail olunub. Yekun sülh sazişini imzalamaq üçün müəyyən formal xarakter daşıyan məsələlər var. Lakin qeyd etdiyiniz bəyannamə ilə yanaşı, hər iki ölkənin xarici işlər naziri Vaşinqtonda sülh sazişinin mətnini də parafladılar. Beləliklə, mənim üçün bu, artıq bitmiş işdir. Hesab edirəm ki, Ermənistanın Baş naziri də mənimlə eyni fikirdədir. Biz elə indi sülh şəraitində yaşamağı öyrənirik və bu, çox yaxşı bir hissdir.
Müxbir: Bu, çox yaxşı bir hissdir. Lakin tam normallaşma üçün nə çatışmır? Belə başa düşürəm ki, Azərbaycan üçün məsələ Ermənistanın Konstitusiyası və orada Qarabağa aid ərazi iddiaları ilə bağlı mətnlə əlaqədardır. Bu, Sizin üçün mütləq qırmızı xətt deməkdir? Bu dəyişməsə, normallaşma olmayacaq?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, siz haqlısınız. Bu olmasa, sülh sazişi imzalanmayacaq. Mən normallaşmanı rəsmi sülh sazişindən ayırardım, çünki normallaşma artıq baş verir. Qeyd etdiyim kimi, müsbət məcrada inkişaf edən bütün hadisələr bunu göstərir. Lakin Ermənistanın Konstitusiyasında, - hansı ki, Qarabağın işğal altında olduğu dövrdə, uzun müddət bundan öncə qəbul olunmuşdur, - Ermənistanın İstiqlaliyyət Bəyannaməsinə istinad var. Orada da “qondarma Dağlıq Qarabağ və Ermənistan birləşməlidir” məzmunlu paraqraf var. Beləliklə, bu, Azərbaycana ərazi iddiasıdır. İkinci Qarabağ müharibəsinin bitməsindən sonra uzun illər ərzində bizim mövqeyimiz çox aydın olub. O dəyişilməlidir. Mən bildiyimə görə, Ermənistan referendum keçirməyi planlaşdırır. Bu olan kimi sülh sazişinin rəsmi imzalanmasına heç bir maneə qalmayacaq. Lakin yenə də vurğulamaq istəyirəm ki, Azərbaycan üçün sülh əldə olunub. Normallaşma prosesi uğurla irəliləyir və ümid edirəm ki, formal xarakter daşıyan bu hüquqi məsələlər tamamlanan kimi bizdə rəsmən sülh olacaq.
Müxbir: Bu il?
Prezident İlham Əliyev: Sözsüz ki.
Müxbir: Vitse-prezident Cey. Di. Vens hər iki ölkəyə səfər edib. Strateji tərəfdaşlıq münasibətləri elan edilib və bu tərəfdaşlıq çərçivəsində ABŞ indi Azərbaycana bütün növ silahları satacaq. Həmçinin TRIPP layihəsi, yaxud Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu var. Bu, Ermənistandan keçən və eksklavınız olan Naxçıvana gedən magistral yol və dəmir yoludur. Bu, sadəcə boş ümidlərdir, yoxsa həqiqətən baş verəcək və dinamikanı dəyişəcək?
Prezident İlham Əliyev: Məndə bunun baş verəcəyinə dair heç bir şübhə yoxdur. Bunun səbəblərindən biri də odur ki, Amerika Birləşmiş Ştatları bu prosesdə çox vacib rol oynayır. Azərbaycanın iki ərazisini Ermənistan ərazisindən birləşdirəcək və hətta Avropa qitəsinə qədər uzanacaq marşrut Prezident Trampın adını daşıyır. Bu, Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutudur. Düşünürəm ki, ABŞ Prezidentinin şəxsən öz üzərinə götürdüyü bu öhdəlik və ABŞ hökumətinin gündəliyi TRIPP-in inşa olunacağını göstərir. Bu, böyük məsafə deyil, cəmi 40 kilometrdən çoxdur. Yeri gəlmişkən, demək istərdim ki, hazırda Azərbaycanın paytaxtdan Ermənistan sərhədinədək inşa etməkdə olduğu dəmir yolu təxminən 400 kilometrdir. Üstəlik demək olar ki, 200 kilometrlik hissə bizim Naxçıvan eksklavında bərpa olunacaq. Beləliklə, bizim adlandırdığımız kimi, Zəngəzur dəhlizinin Ermənistan seqmenti çox qısadır. Əminəm ki, bu, həyata keçiriləcək.
Vitse-prezident Vensin səfəri ilə bağlı suala gəldikdə isə bəli, bu, çox mühüm bir səfər idi. Birləşmiş Ştatların Vitse-prezidentinin səfəri özlüyündə istənilən ölkə üçün əhəmiyyətlidir. Hazırkı vəziyyətdə bu, Birləşmiş Ştatlar və Azərbaycan hökumətləri arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın imzalanması ilə əlamətdar oldu. Beləliklə, biz dünyanın ən güclü ölkəsinin rəsmi strateji tərəfdaşı olduq və bunu ölkəmiz üçün böyük uğur hesab edirik.
Bu Strateji Xartiya mətbuatda dərc olundu, o, müxtəlif bölmələrdən ibarətdir. Onlardan biri müdafiə məhsullarının satışı ilə bağlıdır, amma təkcə bu deyil. Buraya enerji, bağlantı, süni intellekt, investisiya və ticarət daxildir, həmçinin Azərbaycana silah tədarükü ilə bağlı bütün məhdudiyyətlər aradan qaldırılıb.
Müxbir: Ölkənizdə hərbi məhkəmənin Qarabağ bölgəsinin 13 şəxsinə ağır həbs cəzaları, o cümlədən keçmiş liderinə ömürlük həbs cəzası verməsinə dair qərarına toxunmaq istəyirəm. ABŞ Vitse-prezidentinin bu məsələ ilə bağlı danışdığı və bölgədə sülhə nail olunması məqsədilə Sizdən bəlkə də onları əfv etməyinizi istədiyi barədə məlumatlar var idi. O, bunu edibmi və Siz bunu edəcəksinizmi?
Prezident İlham Əliyev: Vitse-prezidentlə bir neçə saat davam edən görüş zamanı digər məsələlərlə yanaşı, bu məsələ də onun tərəfindən qaldırıldı və mən bu məsələ ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyini ifadə etdim, vəssalam. Biz, əsasən, ikitərəfli əlaqələri, regional inkişafı, TRIPP və Ermənistanla rəsmi sülh perspektivlərini müzakirə etdik. Qeyd etdiyiniz bu insanlara gəldikdə isə, onlar bizim ərazimizdə, Ermənistan da daxil olmaqla bütün beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınan suveren Azərbaycan dövlətinin ərazisində qanunsuz fəaliyyət göstərən separatçı rejimin liderləridir.
Bu insanlar uzun illər ərzində azərbaycanlılara və Azərbaycana qarşı törədilən bütün müharibə cinayətlərinin təşkilatçıları olublar və məsuliyyətə cəlb ediliblər. Onlar bizim həyata keçirdiyimiz hərbi əməliyyat nəticəsində Qarabağda saxlanılıb məsuliyyətə cəlb olunublar. Onlar vəkillərlə təmin ediliblər. Məhkəmə prosesi tamamilə şəffaf keçib. Onların cinayətləri şahid ifadələri, çoxsaylı ifadələrlə sübuta yetirilib, hər hansı qanun pozuntusundan söhbət gedə bilməz.
Müxbir: Cənab Prezident, bəs Siz bununla bağlı nə isə edə bilərsinizmi?
Prezident İlham Əliyev: Siz nəyi nəzərdə tutursunuz?
Müxbir: Yeni səhifə açıb onları əfv edə və ya buna bənzər nə isə bir jest edə bilərsiniz. Bu, Sizin səlahiyyətiniz daxilindədir.
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, bu insanlar bəşəriyyətə qarşı ağır cinayətlər törədiblər. İkinci Dünya müharibəsindən sonra Nürnberq məhkəmələrində ölüm hökmünə məhkum edilmiş bütün o nasist liderlərini təsəvvürünüzə gətirin ki, iki aydan sonra kimsə gəlib deyəcək, xahiş edirəm, onları azad edin.
Müxbir: Bu, Sizin üçün eyni şeydir?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, tamamilə. Hətta daha da pisdir, daha da pisdir. Onların törətdiyi cinayət İkinci Dünya müharibəsi zamanı nasistlərin etdiklərindən daha pis idi.
Müxbir: Bəs, yeni səhifə açmaq baxımından, sonuncu müharibə nəticəsində Qarabağı tərk etmək məcburiyyətində qalan ermənilərə qarşı bir az mərhəmət hiss edirsinizmi?
Prezident İlham Əliyev: Bizim bu məsələ ilə bağlı mövqeyimiz çox aydın olub. Bizim Qarabağda yaşayan bütün ermənilərə vətəndaşlıq və ya iş icazəsi üçün müraciət etməyi təklif etdiyimiz dəfələrlə səsləndirilib, o cümlədən veb-saytda dərc olunub. Qarabağ ermənilərinin nümayəndələri ilə bir neçə dəfə görüşlərimiz oldu, lakin onlar Ermənistana getmək seçimini üstün tutdular. Bugünkü Ermənistan ərazisindən deportasiya edilmiş və etnik təmizləməyə məruz qalmış yüz minlərlə azərbaycanlımız var, lakin Ermənistan hökuməti onların geri qayıtması üçün heç vaxt heç bir təklif irəli sürməyib. Düşünürəm ki, bu məsələyə qarşılıqlı nöqteyi-nəzərindən yanaşmalıyıq. Qayıdış hüququ universal bir hüquqdur və əlbəttə ki, bizə belə bir müraciət olarsa, Azərbaycan bu hüquqa mütləq əməl edəcək. Lakin, eyni zamanda, 30 il Ermənistanla müharibə şəraitində olduğumuzu və 30 il ərzində onların ərazimizi işğal altında saxladığını nəzərə alsaq, Qərbi azərbaycanlılar adlandırdığımız yüz minlərlə azərbaycanlıya qarşı da eyni münasibəti gözləyirik ki, bugünkü Ermənistana qayıda bilsinlər.
Müxbir: Mən qısaca olaraq, Fransa ilə münasibətlərə keçmək istəyirəm. Əlaqələr, xüsusən də son müharibə zamanı çox pis olub. Siz Fransanı Yeni Kaledoniyada, Korsikada müstəmləkə ölkəsi olaraq, çox ağır sözlərlə tənqid etdiniz. Bir neçə ay əvvəl, Fransa vətəndaşı Teo Klerk azad edildi. Hazırda digər vətəndaşın məhkəməsi gedir. “Avropa Siyasi Birliyi”nin Zirvə Görüşü çərçivəsində Sizin Fransa Prezidenti ilə qısa görüşünüz oldu. Deyə bilərsinizmi, münasibətlər öz məcrasına qayıdıb və ya Azərbaycan ilə Fransa arasında hələ problemlər qalır?
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, Fransa ilə problemlərin kökü bizdən gəlmir. İkinci Qarabağ müharibəsindən əvvəl Fransa ilə çox yaxşı münasibətlərimiz var idi. Prezident Sarkozinin, Prezident Ollandın səfərləri olmuş, mənim Fransaya rəsmi səfərlərim həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda, mən Prezident Makronun hakimiyyəti dövründə Fransaya səfər etmişəm. Bizim çox mehriban münasibətlərimiz olub, çox biznes fəaliyyəti aparılıb, 10-dan artıq qardaşlaşmış şəhərlərimiz olub. İkinci Qarabağ müharibəsi başlayan zaman biz ərazi bütövlüyümüzün bərpasına start verdik. Əfsuslar olsun ki, Fransanın mövqeyi heç cür anlaşılan deyildi. Çünki Fransa bir tərəfdən, ölkələrin ərazi bütövlüyünü müdafiə edir, - o, öz ərazi bütövlüyünü müdafiə etməyə səy göstərir, hazırda Danimarkanın, Ukraynanın ərazi bütövlüyünü müdafiə edir, - lakin əfsuslar olsun ki, onlar separatçıların tərəfini tutdular. Milli Assambleya və Senat separatçılara dəstək məqsədilə 10-dan artıq qətnamə qəbul edib və Ermənistanın özü tanımasa belə, sizin parlament hətta qondarma “Dağlıq Qarabağ”ı tanıyıb. Həmçinin hökumətlə münasibətlər gərgin idi. Lakin bir daha deyirəm, biz həmin gərginliyin mənbəyi olmamışıq. Biz, sadəcə öz suverenliyimizə hörmətlə yanaşmanı istəyirdik.
Müxbir: Axı, Siz çox ağır sözlərdən istifadə etdiniz…
Prezident İlham Əliyev: Bilirsiniz, ağır sözlərdən istifadəni mən başlamamışam. İstəyirəm tam əmin olasınız, Azərbaycanın atdığı addımlar yalnız cavab idi. Bizdə Fransa Prezidentinin və bir çox fransız rəsmilərinin, o cümlədən Senatınızın sədrinin, Milli Assambleyanızın sədrinin, tanınan şəxslərin dövlətimizi və şəxsən məni təhqir etmək üçün istifadə etdikləri ağır sözlərdən kataloqumuz var. Bundan əlavə, 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra və 2023-cü ildə antiterror əməliyyatından əvvəl xanım Pekres, cənab Barnye, cənab Retayyo kimi çox tanınan şəxslər, – bütün bu adlar auditoriyaya yaxşı məlumdur, – Qarabağa qeyri-qanuni səfərlər etmiş və separatçılara dəstək vermişlər. Bu, Azərbaycan dövlətçiliyinə açıq təhqir və tam hörmətsizlik əlaməti idi. Bizim tərəfimizdən deyilmiş sözlərin və ya atılmış addımların hamısı cavab olaraq baş vermişdir. Bəlkə də bu, ağır tərzdə olmuşdur. Ölçmək asan deyil. Lakin düşünürəm ki, bizim üçün vacib odur ki, qeyd etdiyiniz kimi, ötən ilin sonunda Prezident Makron ilə görüşüm oldu. Görüş çox müsbət keçdi və biz hər şeyi yenidən başlamaq razılığına gəldik. Biz buna hazırıq. Bizə hər hansı ölkə, o cümlədən Fransa ilə heç bir problem lazım deyil. Bir daha deyirəm, bu, bizim təşəbbüs deyildi, lakin indi düşünürəm ki, hər iki tərəf, xüsusən də Ermənistan ilə Azərbaycan arasında artıq əldə olunmuş sülhdən sonra normal münasibətlərə daha çox hazırdır.
Müxbir: Beləliklə, nəticə olaraq, biz yaxın gələcəkdə Fransa Prezidenti ilə Sizin görüşünüzü gözləyə bilərikmi?
Prezident İlham Əliyev: Bəli, birmənalı olaraq. Yeri gəlmişkən, Kopenhagendə görüşümüz çox dostcasına keçdi. Əlbəttə ki, görüş baş tutduqdan bir neçə ay sonra heyətlərimiz arasında xeyli təmaslar olub. Onlar müntəzəm olaraq əlaqədədirlər. Bir neçə görüş baş tutub. Bəli, bəzi məsələlər hələ də qalır. Prezident Makron və mən onların hər iki tərəfdən həll olunmasını qeyd etmişik. Lakin bir daha anlamaq vacibdir ki, bu hərəkət qarşılıqlı olmalıdır. İki suveren dövlət kimi biz bir-birimizə hörmət etməliyik, hüquq sistemlərimizə hörmətlə yanaşmalıyıq və bir-birimizin işlərinə qarışmalı deyilik. Əgər sizin sözdən istifadə etsəm, Kaledoniya və sairə məsələləri biz birinci ortaya atmadıq. Məhz Fransa Qarabağ kimi daxili məsələmizə müdaxilə etməyə başladı. Bu, nəinki həmin mövzuya, hətta siyasi gündəliyimizə də şamil edildi. Bir sözlə, buna son qoyulmalıdır. Düşünürəm ki, hər iki tərəf bunu necə etməyi bilir.
Müxbir: Prezident Əliyev, qonağımız olduğunuza görə çox sağ olun. “France-24” kanalında “Üzbəüz” verilişinə baxdığınıza görə hamınıza minnətdarıq.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев дал интервью телеканалу "France 24" 13 февраля в Мюнхене.
Корреспондент: Добро пожаловать на "Лицом к лицу", флагманскую программу "France 24". Сегодня наш гость – Президент Азербайджана Ильхам Алиев. Большое спасибо, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо.
Корреспондент: 8 августа в Белом доме состоялась трехсторонняя встреча с Вашим участием, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента США Дональда Трампа. Была подписана декларация о прекращении конфликта между Азербайджаном и Арменией, открытии транспортных маршрутов и нормализации отношений. Считаете ли Вы, что полный мир и полная нормализация наступят в ближайшее время?
Президент Ильхам Алиев: Да, я так считаю. Поскольку подписание этого исторического документа в Белом доме при участии президента Соединенных Штатов Америки означает, что конфликт окончен, и мы вступили в период мира, который, как мы надеемся, будет постоянным. Кстати, президент США также подписал Совместную декларацию в качестве свидетеля. С тех пор прошло более шести месяцев, и ситуация на границе с Арменией очень спокойная. Больше нет стрельбы, нет жертв, нет раненых. Азербайджан в одностороннем порядке снял ограничения на транзит товаров в Армению. Мы также начали поставлять Армении необходимые нефтепродукты, и таким образом начались наши торговые отношения. Таким образом, мы видим, что мир уже достигнут. Остались некоторые формальные вопросы для подписания окончательного мирного соглашения. Однако, помимо упомянутой вами декларации, министры иностранных дел обеих стран парафировали текст мирного соглашения в Вашингтоне. Так что для меня это уже дело решенное. Думаю, премьер-министр Армении разделяет мое мнение. Мы учимся жить в мире прямо сейчас, и это очень хорошее чувство.
Корреспондент: Это очень хорошее чувство. Но чего не хватает для полной нормализации? Насколько я понимаю, для Азербайджана вопрос связан с Конституцией Армении и текстом, касающимся территориальных претензий к Карабаху. Является ли это для Вас абсолютной красной линией? Если это не изменится, нормализации не будет?
Президент Ильхам Алиев: Да, вы правы. Без этого мирное соглашение не будет подписано. Я бы разделил нормализацию от официального мирного соглашения, потому что нормализация уже происходит. Как я уже отметил, все события, развивающиеся в позитивном русле, свидетельствуют об этом. Однако в Конституции Армении, которая была принята давно, в период оккупации Карабаха, есть ссылка на Декларацию независимости Армении. Там есть пункт о том, что "так называемый Нагорный Карабах и Армения должны объединиться". Таким образом, это территориальная претензия к Азербайджану. Наша позиция была очень ясна на протяжении многих лет после окончания Второй Карабахской войны. Это должно измениться. Насколько мне известно, Армения планирует провести референдум. Как только это произойдет, никаких препятствий для официального подписания мирного соглашения не останется. Но я еще раз хочу подчеркнуть, что для Азербайджана мир достигнут. Процесс нормализации успешно продвигается, и я надеюсь, что как только эти формальные юридические вопросы будут завершены, у нас будет официальный мир.
Корреспондент: В этом году?
Президент Ильхам Алиев: Безусловно.
Корреспондент: Вице-президент Джей Ди Вэнс посетил обе страны. Было объявлено о стратегическом партнерстве, и в рамках этого партнерства США теперь будут продавать Азербайджану все виды оружия. Также существует проект TRIPP, или Маршрут Трампа во имя международного мира и благосостояния. Это магистраль и железная дорога, проходящая через Армению и ведущая в ваш эксклав Нахичевань. Это просто пустые надежды, или это действительно произойдет и изменит динамику?
Президент Ильхам Алиев: У меня нет никаких сомнений в том, что это произойдет. Одна из причин этого заключается в том, что Соединенные Штаты Америки играют очень важную роль в этом процессе. Маршрут, который соединит две территории Азербайджана через территорию Армении и даже протянется до Европы, носит имя президента Трампа. Это Маршрут Трампа во имя международного мира и благосостояния. Я думаю, что обязательство, взятое на себя лично президентом США, и повестка дня правительства США свидетельствуют о том, что TRIPP будет построен. Это не большое расстояние, всего чуть более 40 километров. Кстати, хочу отметить, что железная дорога, которую Азербайджан сейчас строит от столицы до границы с Арменией, составляет около 400 километров. Кроме того, около 200 километров будут восстановлены в нашем Нахичеванском эксклаве. Таким образом, армянский сегмент Зангезурского коридора, как мы его называем, очень короткий. Я уверен, что это будет реализовано.
Что касается визита вице-президента Вэнса, то да, это был очень важный визит. Визит вице-президента Соединенных Штатов сам по себе важен для любой страны. В данном случае он ознаменовался подписанием Хартии о стратегическом партнерстве между правительствами Соединенных Штатов и Азербайджана. Таким образом, мы стали официальным стратегическим партнером одной из самых могущественных стран мира, и мы считаем это большим успехом для нашей страны.
Текст этой Стратегической хартии был опубликован в прессе, он состоит из различных разделов. Один из них касается продажи оборонной продукции, но не только. Он включает энергетику, связь, искусственный интеллект, инвестиции и торговлю, а также снятие всех ограничений на поставку оружия в Азербайджан.
Корреспондент: Хочу затронуть решение военного суда в вашей стране о вынесении суровых приговоров 13 лицам из Карабахского региона, включая пожизненное заключение для их бывшего лидера. Была информация о том, что вице-президент США говорил об этом вопросе и, возможно, просил вас помиловать их для достижения мира в регионе. Делал ли он это, и сделаете ли вы это?
Президент Ильхам Алиев: Во время нашей многочасовой встречи с вице-президентом этот вопрос, наряду с другими, был поднят им, и я изложил позицию Азербайджана по этому вопросу, и все. Мы в основном обсуждали двусторонние отношения, региональное развитие, TRIPP и перспективы официального мира с Арменией. Что касается упомянутых вами лиц, то они являются лидерами сепаратистского режима, который незаконно действовал на нашей территории, на территории суверенного Азербайджанского государства, признанного всем международным сообществом, включая Армению.
Эти люди были организаторами всех военных преступлений, совершенных против азербайджанцев и Азербайджана на протяжении многих лет, и они были привлечены к ответственности. Они были задержаны и привлечены к ответственности в Карабахе в результате проведенной нами военной операции. Им были предоставлены адвокаты. Судебный процесс был полностью прозрачным. Их преступления были доказаны показаниями свидетелей, многочисленными свидетельствами, и не может быть и речи о каких-либо нарушениях закона.
Корреспондент: Господин Президент, а можете ли вы что-нибудь сделать по этому поводу?
Президент Ильхам Алиев: Что вы имеете в виду?
Корреспондент: Вы можете открыть новую страницу и помиловать их или сделать какой-то подобный жест. Это в пределах вашей компетенции.
Президент Ильхам Алиев: Знаете, эти люди совершили тяжкие преступления против человечности. Представьте себе всех тех нацистских лидеров, которые были приговорены к смертной казни на Нюрнбергских процессах после Второй мировой войны, и через два месяца кто-то придет и скажет: "Пожалуйста, освободите их".
Корреспондент: Для вас это одно и то же?
Президент Ильхам Алиев: Да, абсолютно. Даже хуже, намного хуже. Преступления, которые они совершили, были хуже того, что сделали нацисты во время Второй мировой войны.
Корреспондент: А с точки зрения открытия новой страницы, чувствуете ли вы некоторую милость к армянам, вынужденным покинуть Карабах в результате последней войны?
Президент Ильхам Алиев: Наша позиция по этому вопросу была очень ясной. Мы неоднократно заявляли, в том числе публиковали на веб-сайте, что предлагаем всем армянам, проживающим в Карабахе, обратиться за гражданством или разрешением на работу. У нас было несколько встреч с представителями карабахских армян, но они предпочли уехать в Армению. Сегодня с территории Армении депортированы сотни тысяч наших азербайджанцев, подвергшихся этническим чисткам, но правительство Армении никогда не делало предложений об их возвращении. Я думаю, что мы должны подойти к этому вопросу с взаимной точки зрения. Право на возвращение является универсальным правом, и, конечно, если такое обращение поступит к нам, Азербайджан обязательно соблюдет это право. Однако, в то же время, учитывая, что мы находились в состоянии войны с Арменией в течение 30 лет и 30 лет они держали нашу территорию под оккупацией, мы ожидаем такого же отношения к сотням тысяч азербайджанцев, которых мы называем западно-азербайджанцами, чтобы они могли вернуться в сегодняшнюю Армению.
Корреспондент: Я хотел бы кратко перейти к отношениям с Францией. Отношения были очень плохими, особенно во время последней войны. Вы очень резко критиковали Францию как колониальную державу в Новой Каледонии, на Корсике. Несколько месяцев назад был освобожден французский гражданин Тео Клерк. Сейчас идет суд над другим гражданином. У вас была короткая встреча с президентом Франции в рамках саммита "Европейского политического сообщества". Можете ли вы сказать, вернулись ли отношения в нормальное русло, или между Азербайджаном и Францией все еще существуют проблемы?
Президент Ильхам Алиев: Знаете, проблемы с Францией исходят не от нас. До Второй Карабахской войны у нас были очень хорошие отношения с Францией. Были визиты президентов Саркози, Олланда, я совершал официальные визиты во Францию. В то же время я посетил Францию во время правления президента Макрона. У нас были очень дружеские отношения, велась большая деловая активность, у нас было более 10 городов-побратимов. Когда началась Вторая Карабахская война, мы начали восстановление нашей территориальной целостности. К сожалению, позиция Франции была совершенно непонятной. Потому что Франция, с одной стороны, защищает территориальную целостность стран – она стремится защищать свою территориальную целостность, сейчас защищает территориальную целостность Дании, Украины, но, к сожалению, они встали на сторону сепаратистов. Национальное собрание и Сенат приняли более 10 резолюций в поддержку сепаратистов, и, даже если Армения сама не признала, ваш парламент признал так называемый "Нагорный Карабах". Также были напряженные отношения с правительством. Но еще раз говорю, мы не были источником этой напряженности. Мы просто хотели уважения к нашему суверенитету.
Корреспондент: Но вы использовали очень резкие слова…
Президент Ильхам Алиев: Знаете, я не начинал использовать резкие слова. Я хочу, чтобы вы были полностью уверены, что шаги, предпринятые Азербайджаном, были только ответом. У нас есть каталог резких слов, которые президент Франции и многие французские официальные лица, включая председателя вашего Сената, председателя вашего Национального собрания, известных личностей, использовали для оскорбления нашего государства и меня лично. Кроме того, в 2020 году после Второй Карабахской войны и до антитеррористической операции в 2023 году очень известные личности, такие как госпожа Пекресс, господин Барнье, господин Ретайо, – все эти имена хорошо известны аудитории, – совершили незаконные визиты в Карабах и поддержали сепаратистов. Это было явным оскорблением и полным неуважением к азербайджанской государственности. Все слова, сказанные нами, или шаги, предпринятые нами, были ответом. Возможно, это было сделано в резкой форме. Нелегко измерить. Но я думаю, что для нас важно, что, как вы отметили, в конце прошлого года у меня была встреча с президентом Макроном. Встреча прошла очень позитивно, и мы договорились начать все заново. Мы к этому готовы. Нам не нужны никакие проблемы ни с одной страной, включая Францию. Еще раз говорю, это была не наша инициатива, но теперь я думаю, что обе стороны, особенно между Арменией и Азербайджаном, более готовы к нормальным отношениям после уже достигнутого мира.
Корреспондент: Итак, в итоге, можем ли мы ожидать вашей встречи с президентом Франции в ближайшем будущем?
Президент Ильхам Алиев: Да, однозначно. Кстати, наша встреча в Копенгагене прошла очень дружелюбно. Конечно, после встречи прошло несколько месяцев, и было много контактов между нашими делегациями. Они регулярно на связи. Состоялось несколько встреч. Да, некоторые вопросы еще остаются. Президент Макрон и я отметили, что они должны быть решены обеими сторонами. Но еще раз важно понимать, что это движение должно быть взаимным. Как два суверенных государства, мы должны уважать друг друга, уважать наши правовые системы и не вмешиваться в дела друг друга. Если позволите использовать ваши слова, мы не поднимали первыми вопросы Каледонии и т.д. Именно Франция начала вмешиваться в наши внутренние дела, такие как Карабах. Это распространилось не только на эту тему, но и на нашу политическую повестку дня. Одним словом, этому нужно положить конец. Думаю, обе стороны знают, как это сделать.
Корреспондент: Президент Алиев, большое спасибо, что были нашим гостем. Спасибо всем за просмотр "Лицом к лицу" на канале "France-24".