Qürurla deyə bilirik ki, elə bir beynəlxalq turnir, çempionat yoxdur ki, azərbaycanlı idmançılar orada qələbələr qazanmasın, himnimizi səsləndirməsin, üçrəngli bayrağımızı dalğalandırmasınlar. Bu mənada Azərbaycan, idmanın inkişaf səviyyəsinə görə dünyada aparıcı ölkələrdən biri kimi tanınır. Ölkə idmançıları idmanın əksər növlərində keçirilən beynəlxalq yarışlarda ölkəmizi ləyaqətlə təmsil edərək tarixi uğurlara imza atır, böyük qələbələr qazanırlar.
İdmançılarımızın böyük uğurlar qazanması əbəs yerə deyildir. Məhz dövlətin idmana və idmançılara diqqəti və qayğısı gün-gündən artmaqdadır. Bir zamanlar məlum səbəblərdən ölkəni tərk edən idmançılar artıq Vətənə dönüblər. Onlar üzərlərində hərtərəfli qayğı, diqqət görürlər. Azərbaycan xalqının qanından, genindən gələn güc-qüvvət idmançılarımızın timsalında özünü açıq şəkildə nümayiş etdirir. İdmançılarımız sözün əsl mənasında bütün dünyanı fəth edirlər. 2025-ci il ərzində 2000-dən çox medal qazanan idmançılarımızın 600-dən çoxunun Azərbaycanın dövlət himnini səsləndirməyə, bayrağımızı ucaltmağa nail olmaları tarixi uğurlarımzın bir hissəsidir.
Bəli, bayrağımızı bütün dünyaya əzbərlətdirən idmançılarımızla təkcə idman ictimaiyyəti deyil, bütün Azərbaycan xalqı qürur duyur. Əlbəttə ki, nailiyyət, qələbə mütləq qiymətləndirilməli və dəyərini almalıdır. Uğur qazanan idmançılarımızın hər ilin sonunda Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən şəxsən qəbul edilməsi isə onlara verilən ən uca dəyər və qiymətdir. Cənab Prezidentin 2025-ci ilin idman yekunlarına həsr olunmuş görüş zamanı səsləndirdiyi fikirlər tarixi əhəmiyyət daşıyan sözlər idi. Hər bir məsələni xüsusi peşəkarlıqla və məharətlə izah edən Ali Baş Komandan, həm də dünyaya lazımı mesajları verdi. Bu gün ölkəmiz öz Liderinin rəhbərliyi ilə uğurlu inkişaf yolundadır. Bütün sahələr kimi idmanımız da inkişaf edir.
İdman və idmançılar üçün yüksək səviyyəli şərait yaradılır. Yaşadığımız Neftçala rayonunda Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı ilə tikilmiş və açılışı edilmiş Olimpiya İdman Kompleksi gənclərimizin idmanın müxtəlif növlərinə olan marağının artmasına səbəb olub. İnanırıq ki, burada da yüksək səviyyəli, Azərbaycanımızı layiqincə təmsil edəcək idmançılar yetişəcəkdir.

Успехи наших спортсменов не случайны – КОММЕНТАРИЙ
С гордостью можно сказать, что не существует ни одного международного турнира или чемпионата, где бы азербайджанские спортсмены не одерживали побед, не звучал бы наш гимн, не развевался бы наш трехцветный флаг. В этом смысле Азербайджан признан одной из ведущих стран мира по уровню развития спорта. Спортсмены страны достойно представляют нашу родину на международных соревнованиях по большинству видов спорта, добиваясь исторических успехов и одерживая крупные победы.
Успехи наших спортсменов не случайны. Государственное внимание и забота о спорте и спортсменах растут с каждым днем. Спортсмены, покинувшие страну по известным причинам в прошлом, уже вернулись на родину. Они чувствуют всестороннюю заботу и внимание. Сила и мощь, присущие азербайджанскому народу от рождения, ярко проявляются в лице наших спортсменов. Наши спортсмены буквально покоряют весь мир. Тот факт, что более 600 из наших спортсменов, завоевавших более 2000 медалей в течение 2025 года, смогли добиться звучания государственного гимна Азербайджана и поднятия нашего флага, является частью наших исторических достижений.
Да, не только спортивная общественность, но и весь азербайджанский народ гордится нашими спортсменами, которые заставили весь мир запомнить наш флаг. Безусловно, достижения и победы должны быть оценены и вознаграждены. Личный прием наших успешных спортсменов Президентом Ильхамом Алиевым в конце каждого года является высшей ценностью и признанием, которое им оказывается. Слова, произнесенные господином Президентом во время встречи, посвященной итогам спортивного 2025 года, имели историческое значение. Верховный Главнокомандующий, объясняя каждый вопрос с особым профессионализмом и мастерством, также передал миру необходимые послания. Сегодня наша страна под руководством своего Лидера находится на пути успешного развития. Спорт, как и все другие сферы, развивается.
Создаются высококачественные условия для спорта и спортсменов. Олимпийский спортивный комплекс, построенный и открытый в нашем районе Нефтчала под особым вниманием и заботой Главы государства господина Ильхама Алиева, способствовал росту интереса молодежи к различным видам спорта. Мы верим, что здесь также будут воспитаны высококвалифицированные спортсмены, которые будут достойно представлять Азербайджан.