Qürurla deyə bilirik ki, elə bir beynəlxalq turnir, çempionat yoxdur ki, azərbaycanlı idmançılar orada qələbələr qazanmasın, himnimizi səsləndirməsin, üçrəngli bayrağımızı dalğalandırmasınlar. Bu mənada Azərbaycan, idmanın inkişaf səviyyəsinə görə dünyada aparıcı ölkələrdən biri kimi tanınır. Ölkə idmançıları idmanın əksər növlərində keçirilən beynəlxalq yarışlarda ölkəmizi ləyaqətlə təmsil edərək tarixi uğurlara imza atır, böyük qələbələr qazanırlar.
İdmançılarımızın böyük uğurlar qazanması əbəs yerə deyildir. Məhz dövlətin idmana və idmançılara diqqəti və qayğısı gün-gündən artmaqdadır. Bir zamanlar məlum səbəblərdən ölkəni tərk edən idmançılar artıq Vətənə dönüblər. Onlar üzərlərində hərtərəfli qayğı, diqqət görürlər. Azərbaycan xalqının qanından, genindən gələn güc-qüvvət idmançılarımızın timsalında özünü açıq şəkildə nümayiş etdirir. İdmançılarımız sözün əsl mənasında bütün dünyanı fəth edirlər. 2025-ci il ərzində 2000-dən çox medal qazanan idmançılarımızın 600-dən çoxunun Azərbaycanın dövlət himnini səsləndirməyə, bayrağımızı ucaltmağa nail olmaları tarixi uğurlarımzın bir hissəsidir.
Bəli, bayrağımızı bütün dünyaya əzbərlətdirən idmançılarımızla təkcə idman ictimaiyyəti deyil, bütün Azərbaycan xalqı qürur duyur. Əlbəttə ki, nailiyyət, qələbə mütləq qiymətləndirilməli və dəyərini almalıdır. Uğur qazanan idmançılarımızın hər ilin sonunda Möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən şəxsən qəbul edilməsi isə onlara verilən ən uca dəyər və qiymətdir. Cənab Prezidentin 2025-ci ilin idman yekunlarına həsr olunmuş görüş zamanı səsləndirdiyi fikirlər tarixi əhəmiyyət daşıyan sözlər idi. Hər bir məsələni xüsusi peşəkarlıqla və məharətlə izah edən Ali Baş Komandan, həm də dünyaya lazımı mesajları verdi. Bu gün ölkəmiz öz Liderinin rəhbərliyi ilə uğurlu inkişaf yolundadır. Bütün sahələr kimi idmanımız da inkişaf edir.
İdman və idmançılar üçün yüksək səviyyəli şərait yaradılır. Yaşadığımız Neftçala rayonunda Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı ilə tikilmiş və açılışı edilmiş Olimpiya İdman Kompleksi gənclərimizin idmanın müxtəlif növlərinə olan marağının artmasına səbəb olub. İnanırıq ki, burada da yüksək səviyyəli, Azərbaycanımızı layiqincə təmsil edəcək idmançılar yetişəcəkdir.

The Great Successes of Our Athletes Are Not Without Reason – COMMENTARY
We can proudly say that there is no international tournament or championship where Azerbaijani athletes do not achieve victories, where our anthem is not played, and our tricolor flag is not flown. In this regard, Azerbaijan is recognized as one of the leading countries in the world in terms of sports development. Representing our country with dignity in international competitions held in most sports, our athletes are achieving historic successes and winning great victories.
The great successes of our athletes are not without reason. The state's attention and care for sports and athletes are increasing day by day. Athletes who once left the country for known reasons have now returned to their homeland. They are receiving comprehensive care and attention. The strength and power inherent in the blood and genes of the Azerbaijani people are clearly demonstrated through our athletes. Our athletes are truly conquering the whole world. The fact that over 600 of our athletes, who won more than 2000 medals in 2025, have managed to have the Azerbaijani national anthem played and our flag raised is part of our historic achievements.
Yes, not only the sports community but the entire Azerbaijani nation is proud of our athletes who have made our flag known to the whole world. Of course, achievements and victories must be recognized and valued. The fact that our successful athletes are personally received by the Esteemed President Mr. Ilham Aliyev at the end of each year is the highest value and appreciation given to them. The thoughts expressed by Mr. President during the meeting dedicated to the sports results of 2025 were historically significant words. The Supreme Commander-in-Chief, who explained every issue with special professionalism and skill, also sent the necessary messages to the world. Today, our country is on a path of successful development under the leadership of its Leader. Like all sectors, our sports are also developing.
High-level conditions are being created for sports and athletes. The Olympic Sports Complex built and opened in our Neftchala district with the special attention and care of the Head of State, Mr. Ilham Aliyev, has led to an increase in the interest of our youth in various sports. We believe that high-level athletes who will represent Azerbaijan worthily will be trained here.