Redaksiya xəbər verir ki, İTV 2005-ci il avqustun 29-da fəaliyyətə başlayıb.
20 illik fəaliyyəti dövründə böyük inkişaf yolu keçən, bir-birindən maraqlı layihələrə imza atan telekanal bu gün tamaşaçıların sevgisini qazanmağı bacarıb.
Azərbaycan vətəndaşlarının marağına xidmət edən televiziya milli-mənəvi dəyərləri qorumaq, plüralizmi inkişaf etdirmək yolunda səylərini davam etdirməkdədir. Ölkədə yayımlanan digər telekanallarla müqayisədə bu gün İTV ona olan etimadı, bütün ümidləri doğruldub.
İctimai Televiziya Azərbaycanın zəngin və rəngarəng efir məkanında tamamilə fərqli - ictimai yayım prinsiplərinə uyğun proqram siyasəti yürüdüb. Belə ki, mötəbər idman yarışları, Futbol üzrə Avropa Çempionatı, Olimpiada və Paralimpiya Oyunları İTV-də nümayiş olunub. Kanal həm də dünyada məşhur olan serialları alıb səsləndirərək tamaşaçılara təqdim edir.
İTV-nin efirindəki bütün filmlər və cizgi filmləri lisenziya əsasında yayımlanır.
44 günlük Vətən müharibəsi dönəmində də İctimai Televiziya informasiya müharibəsinin ilk sıralarda yer alıb.
Yeni mövsümdə də İTV tamaşaçını təəccübləndirməyə, məlumatlandırmağa və maarifləndirməyə davam edəcək.

Общественному телевидению (İTV) исполняется 20 лет.
За 20 лет своей деятельности телеканал прошел большой путь развития, реализовал множество интересных проектов и сегодня сумел завоевать любовь зрителей.
Телевидение, служащее интересам граждан Азербайджана, продолжает свои усилия по сохранению национально-духовных ценностей и развитию плюрализма. По сравнению с другими телеканалами, вещающими в стране, сегодня İTV оправдало возложенное на него доверие и все надежды.
Общественное телевидение проводило совершенно иную программную политику в богатом и разнообразном эфирном пространстве Азербайджана, соответствующую принципам общественного вещания. Так, на İTV транслировались престижные спортивные соревнования, Чемпионат Европы по футболу, Олимпийские и Паралимпийские игры. Канал также приобретает и озвучивает всемирно известные сериалы, представляя их зрителям.
Все фильмы и мультфильмы, транслируемые в эфире İTV, выходят в эфир на основе лицензии.
Во время 44-дневной Отечественной войны Общественное телевидение также находилось в первых рядах информационной войны.