İcbari tibbi sığorta ilə 66 koxlear implantasiya əməliyyatı icra olunub
Koxlear implantasiya əməliyyatı zamanı implant və nitq prosessorunun xərclərini icbari tibbi sığorta qarşılayır
Koxlear implantasiya eşitmə itkisi olan şəxslərdə eşitmənin bərpası üçün tətbiq olunan ən müasir və effektiv tibbi üsullardan biridir. Əməliyyat anadangəlmə ağır dərəcəli ikitərəfli eşitmə azlığı olan uşaqlara və eşitmə cihazlarından fayda görməyən, ikitərəfli ağır eşitmə itkisi olan şəxslərə icra edilir.
Uşaqlarda yaş həddi 5 yaş (nitq qabiliyyəti yoxdur), böyüklərdə isə bu hədd 65 yaş kimi müəyyən edilir. 2025-ci ilin birinci yarısında eşitmə qabiliyyətinin bərpası üçün 66 nəfərə icbari tibbi sığorta hesabına koxlear implantasiya əməliyyatı icra olunub.
Diaqnozu təyin etmək üçün pasiyentlər ilk növbədə TƏBİB-in tabeliyindəki dövlət tibb müəssisələrinə və ya Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyindəki müvafiq elmi-tədqiqat institutlarına müraciət etməlidirlər. Diaqnozun təyini məqsədilə icbari tibbi sığorta hesabına Bera test, kompüter tomoqrafiyası (KT), maqnit rezonans tomoqrafiyası (MRT) və audiometriya müayinələri aparılır. Diaqnoz təsdiqləndikdən sonra əməliyyatın icrası İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi ilə müqaviləsi olan tibb müəssisələrində (özəl və müvafiq dövlət orqanlarının tabeliyindəki) göndəriş əsasında təmin edilir. Əməliyyat tibbi göstərişə və təhlükəlilik dərəcəsinə görə növbəlilik prinsipi ilə həyata keçirilir.
Əməliyyat zamanı istifadə olunan dərman və tibbi sərf, daxili cihaz (implant sistemi) və cihazın yerləşdirilməsindən 1 ay sonra təmin edilən üst cihaz (nitq prosessoru) icbari tibbi sığorta ilə qarşılanır. Məlumat üçün bildirək ki, nitq prosessoru yalnız implantasiya əməliyyatı zamanı quraşdırılır və bu zaman icbari tibbi sığorta ilə qarşılanır. Əməliyyatdan sonrakı dövrlərdə nitq prosessorunun sıradan çıxması və ya yenisi ilə əvəz olunması halları icbari tibbi sığorta təminatına daxil deyil.
Əməliyyatdan sonra pasiyentlər icbari tibbi sığorta çərçivəsində 12 aylıq reabilitasiya dövrünə cəlb olunurlar. Bu müddətdə cihazda 3 dəfə səs tənzimlənməsi təmin edilir, habelə 36 seans loqoped və 36 seans psixoloq xidməti həyata keçirilir. Loqoped və psixoloq əsasən nitq qabiliyyəti olmayan uşaqlar üzərində işləyirlər. Bu zaman loqoped və psixoloq tərəfindən uşaqların eşitmə qavrayışı və nitqi inkişaf etdirilir, davranış, qavrama və ünsiyyət bacarıqlarının gücləndirilməsi üçün işlər aparılır.
Koxlear implantasiya əməliyyatı və reabilitasiya sayəsində eşitmə və danışma məhdudiyyəti olan şəxslər sosial həyata aktiv şəkildə qoşularaq, şəxsi inkişaf imkanlarını genişləndirə bilirlər.

Compulsory health insurance covers the costs of the implant and speech processor during cochlear implantation surgery
Cochlear implantation is one of the most modern and effective medical methods used to restore hearing in individuals with hearing loss. The operation is performed on children with severe congenital bilateral hearing loss and individuals with severe bilateral hearing loss who do not benefit from hearing aids.
For children, the age limit is 5 years (without speech ability), and for adults, this limit is set at 65 years. In the first half of 2025, cochlear implantation surgery was performed on 66 people at the expense of compulsory health insurance to restore hearing ability.
To determine the diagnosis, patients must first apply to state medical institutions under TABIB or relevant research institutes under the Ministry of Health. For the purpose of diagnosis, Bera test, computed tomography (CT), magnetic resonance tomography (MRT), and audiometry examinations are performed at the expense of compulsory health insurance. After the diagnosis is confirmed, the operation is provided based on a referral in medical institutions (private and those under relevant state bodies) that have a contract with the State Agency for Compulsory Health Insurance. The operation is carried out on a queuing principle according to medical indications and the degree of danger.
Medications and medical supplies used during the operation, the internal device (implant system), and the external device (speech processor) provided 1 month after the device's placement are covered by compulsory health insurance. For information, the speech processor is installed only during the implantation operation and is covered by compulsory health insurance at that time. Cases of speech processor failure or replacement with a new one in post-operative periods are not included in compulsory health insurance coverage.
After the operation, patients are involved in a 12-month rehabilitation period within the framework of compulsory health insurance. During this period, sound adjustment is provided 3 times in the device, as well as 36 sessions of speech therapist and 36 sessions of psychologist services are carried out. Speech therapists and psychologists mainly work with children who lack speech ability. During this time, speech therapists and psychologists develop children's auditory perception and speech, and work is carried out to strengthen their behavioral, cognitive, and communication skills.
Thanks to cochlear implantation surgery and rehabilitation, individuals with hearing and speech impairments can actively join social life and expand their personal development opportunities.