İcbari tibbi sığorta ilə 66 koxlear implantasiya əməliyyatı icra olunub
Koxlear implantasiya əməliyyatı zamanı implant və nitq prosessorunun xərclərini icbari tibbi sığorta qarşılayır
Koxlear implantasiya eşitmə itkisi olan şəxslərdə eşitmənin bərpası üçün tətbiq olunan ən müasir və effektiv tibbi üsullardan biridir. Əməliyyat anadangəlmə ağır dərəcəli ikitərəfli eşitmə azlığı olan uşaqlara və eşitmə cihazlarından fayda görməyən, ikitərəfli ağır eşitmə itkisi olan şəxslərə icra edilir.
Uşaqlarda yaş həddi 5 yaş (nitq qabiliyyəti yoxdur), böyüklərdə isə bu hədd 65 yaş kimi müəyyən edilir. 2025-ci ilin birinci yarısında eşitmə qabiliyyətinin bərpası üçün 66 nəfərə icbari tibbi sığorta hesabına koxlear implantasiya əməliyyatı icra olunub.
Diaqnozu təyin etmək üçün pasiyentlər ilk növbədə TƏBİB-in tabeliyindəki dövlət tibb müəssisələrinə və ya Səhiyyə Nazirliyinin tabeliyindəki müvafiq elmi-tədqiqat institutlarına müraciət etməlidirlər. Diaqnozun təyini məqsədilə icbari tibbi sığorta hesabına Bera test, kompüter tomoqrafiyası (KT), maqnit rezonans tomoqrafiyası (MRT) və audiometriya müayinələri aparılır. Diaqnoz təsdiqləndikdən sonra əməliyyatın icrası İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi ilə müqaviləsi olan tibb müəssisələrində (özəl və müvafiq dövlət orqanlarının tabeliyindəki) göndəriş əsasında təmin edilir. Əməliyyat tibbi göstərişə və təhlükəlilik dərəcəsinə görə növbəlilik prinsipi ilə həyata keçirilir.
Əməliyyat zamanı istifadə olunan dərman və tibbi sərf, daxili cihaz (implant sistemi) və cihazın yerləşdirilməsindən 1 ay sonra təmin edilən üst cihaz (nitq prosessoru) icbari tibbi sığorta ilə qarşılanır. Məlumat üçün bildirək ki, nitq prosessoru yalnız implantasiya əməliyyatı zamanı quraşdırılır və bu zaman icbari tibbi sığorta ilə qarşılanır. Əməliyyatdan sonrakı dövrlərdə nitq prosessorunun sıradan çıxması və ya yenisi ilə əvəz olunması halları icbari tibbi sığorta təminatına daxil deyil.
Əməliyyatdan sonra pasiyentlər icbari tibbi sığorta çərçivəsində 12 aylıq reabilitasiya dövrünə cəlb olunurlar. Bu müddətdə cihazda 3 dəfə səs tənzimlənməsi təmin edilir, habelə 36 seans loqoped və 36 seans psixoloq xidməti həyata keçirilir. Loqoped və psixoloq əsasən nitq qabiliyyəti olmayan uşaqlar üzərində işləyirlər. Bu zaman loqoped və psixoloq tərəfindən uşaqların eşitmə qavrayışı və nitqi inkişaf etdirilir, davranış, qavrama və ünsiyyət bacarıqlarının gücləndirilməsi üçün işlər aparılır.
Koxlear implantasiya əməliyyatı və reabilitasiya sayəsində eşitmə və danışma məhdudiyyəti olan şəxslər sosial həyata aktiv şəkildə qoşularaq, şəxsi inkişaf imkanlarını genişləndirə bilirlər.

По обязательному медицинскому страхованию проведено 66 операций по кохлеарной имплантации
Во время операции по кохлеарной имплантации расходы на имплант и речевой процессор покрываются обязательным медицинским страхованием
Кохлеарная имплантация является одним из самых современных и эффективных медицинских методов, применяемых для восстановления слуха у людей с потерей слуха. Операция проводится детям с врожденной тяжелой двусторонней тугоухостью и лицам с тяжелой двусторонней потерей слуха, которым не помогают слуховые аппараты.
Возрастной предел для детей составляет 5 лет (без речевых навыков), а для взрослых этот предел установлен в 65 лет. В первой половине 2025 года 66 человекам была проведена операция по кохлеарной имплантации за счет обязательного медицинского страхования для восстановления слуха.
Для постановки диагноза пациенты в первую очередь должны обратиться в государственные медицинские учреждения, находящиеся в подчинении TƏBİB, или в соответствующие научно-исследовательские институты, находящиеся в подчинении Министерства здравоохранения. Для постановки диагноза за счет обязательного медицинского страхования проводятся обследования: тест BERA, компьютерная томография (КТ), магнитно-резонансная томография (МРТ) и аудиометрия. После подтверждения диагноза проведение операции обеспечивается на основании направления в медицинских учреждениях (частных и находящихся в подчинении соответствующих государственных органов), имеющих договор с Государственным агентством по обязательному медицинскому страхованию. Операция проводится по принципу очередности в соответствии с медицинскими показаниями и степенью опасности.
Лекарства и медицинские расходные материалы, используемые во время операции, внутреннее устройство (система импланта) и внешнее устройство (речевой процессор), предоставляемое через 1 месяц после установки устройства, покрываются обязательным медицинским страхованием. Для информации сообщаем, что речевой процессор устанавливается только во время операции по имплантации и в это время покрывается обязательным медицинским страхованием. Случаи выхода из строя или замены речевого процессора в послеоперационные периоды не входят в покрытие обязательного медицинского страхования.
После операции пациенты проходят 12-месячный реабилитационный период в рамках обязательного медицинского страхования. В течение этого периода обеспечивается 3-кратная настройка звука в устройстве, а также проводятся 36 сеансов логопеда и 36 сеансов психолога.
Логопед и психолог в основном работают с детьми, не имеющими речевых навыков. При этом логопед и психолог развивают слуховое восприятие и речь у детей, а также проводят работу по укреплению поведенческих, когнитивных и коммуникативных навыков.
Благодаря операции по кохлеарной имплантации и реабилитации люди с нарушениями слуха и речи могут активно участвовать в социальной жизни, расширяя свои возможности для личного развития.