Huawei açıq mənbəli süni intellekt idarəetmə proqramını təqdim edib
Huawei Technologies yeni təqdim etdiyi Flex:ai adlı açıq mənbəli proqram təminatı ilə süni intellekt çiplərinin istifadəsini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağı hədəflədiyini bildirib. Şirkət bu addımın Çinin ən müasir prosessorlara çıxış məhdudiyyətlərini kompensasiya etmək məqsədi daşıdığını vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Flex:ai müxtəlif istehsalçılara məxsus GPU, NPU və digər sürətləndiriciləri birləşdirərək onların tam yüklə işləməsini təmin edən orkestrasiya sistemi kimi təqdim olunub. Proqram bir fiziki kartı bir neçə virtual hesablama vahidinə bölə bilir və paralel şəkildə birdən çox süni intellekt tapşırığının icrasına imkan yaradır.
Huawei bildirir ki, proqram təminatı çiplərin faktiki utilizasiya dərəcəsini orta hesabla 30 faiz artırmağa qadirdir. Sistemə daxil edilən Hi Scheduler adlı idarəetmə mexanizmi klasterlər üzrə resurs bölgüsünü optimallaşdırır, eləcə də boş qalan prosessorları toplayaraq onları digər iş yükünə yönəldə bilir.
Şirkət Flex:ai layihəsinin Huawei ModelEngine icması vasitəsilə açıq şəkildə paylaşılacağını açıqlayıb. Tədqiqatda Şanxay Jiao Tong, Sian Jiaotong və Xiamen universitetlərinin mütəxəssisləri də iştirak edib.
Mütəxəssislər proqramın funksionallığının Nvidia tərəfindən 2024-cü ildə satın alınan Run:AI şirkətinin texnologiyasını xatırlatdığını qeyd edirlər. Bu da Çin şirkətlərinin resurs optimallaşdırmasına yönəlmiş strategiyasının qlobal tendensiyalara uyğun olduğunu göstərir.

Huawei Technologies заявила, что стремится значительно увеличить использование чипов искусственного интеллекта с помощью недавно представленного программного обеспечения с открытым исходным кодом под названием Flex:ai. Компания подчеркнула, что этот шаг направлен на компенсацию ограничений Китая на доступ к самым современным процессорам.
Редакция сообщает, что Flex:ai представлен как система оркестрации, которая объединяет GPU, NPU и другие ускорители различных производителей, обеспечивая их полную загрузку. Программа способна разделить одну физическую карту на несколько виртуальных вычислительных единиц и позволяет параллельно выполнять несколько задач искусственного интеллекта.
Huawei сообщает, что программное обеспечение способно увеличить фактический коэффициент использования чипов в среднем на 30 процентов. Механизм управления под названием Hi Scheduler, включенный в систему, оптимизирует распределение ресурсов по кластерам, а также может собирать простаивающие процессоры и направлять их на другую рабочую нагрузку.
Компания объявила, что проект Flex:ai будет открыто опубликован через сообщество Huawei ModelEngine. В исследовании также приняли участие специалисты из университетов Шанхай Цзяотун, Сиань Цзяотун и Сямэнь.
Эксперты отмечают, что функциональность программы напоминает технологию компании Run:AI, приобретенной Nvidia в 2024 году. Это указывает на то, что стратегия китайских компаний, направленная на оптимизацию ресурсов, соответствует мировым тенденциям.