Britaniyanın enerji nəhəngi BP ilin birinci rübündə mənfəətini iki dəfədən çox artırıb. Artımda neft qiymətlərinin yüksəlməsi, Hörmüz boğazı ətrafında yaranan təchizat riskləri və şirkətin neft ticarətindən əldə etdiyi yüksək gəlirlər əsas rol oynayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, BP-nin birinci rüb üzrə əsas mənfəət göstəricisi 3,2 milyard dollara yüksəlib. Bu rəqəm ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 128 faizdən çox artım deməkdir.
BP-nin açıqladığı nəticələr analitiklərin gözləntilərini də üstələyib. Şirkət əvvəlki rübdə 1,5 milyard dollar, ötən ilin eyni dövründə isə təxminən 1,4 milyard dollar əsas mənfəət əldə etmişdi.
Mənfəətin artmasında neft ticarətindən gələn yüksək qazanc xüsusi yer tutur. Reuters-in məlumatına görə, BP-nin birinci rüb nəticələri “istisna dərəcədə güclü” neft ticarəti hesabına gözləntiləri keçib.
Hörmüz boğazı ətrafındakı gərginlik enerji bazarlarında qiymətləri yuxarı çəkib. Hörmüz boğazı İranla Oman arasında yerləşən strateji dəniz keçididir və Fars körfəzindən dünya bazarlarına neft və mayeləşdirilmiş təbii qaz daşınmasında əsas marşrutlardan biri sayılır.
GDH-nin məlumatına görə, böhran fonunda Brent markalı neftin qiyməti 104 dollar səviyyəsinə, ABŞ xam nefti WTI isə 99 dollar səviyyəsinə qədər yüksəlib. Bu qiymət artımı böyük neft şirkətlərinin gəlirlərinə birbaşa təsir edib.
BP istehsalın ümumilikdə sabit qaldığını, obyektlərin etibarlılıq göstəricisinin isə 95,7 faizə çatdığını bildirib. Şirkət ABŞ Körfəzi və bpx Energy istiqamətlərində hasilat artımının qlobal təchizat pozuntularını qismən kompensasiya etdiyini açıqlayıb.
BP-nin baş icraçı direktoru Meq O’Nill şirkətin yüksək qeyri-müəyyənlik və geosiyasi risklərin artdığı dövrdə fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, belə şəraitdə enerji təchizatının təhlükəsizliyi daha da vacib hala gəlib.
Şirkət eyni zamanda 2019-cu illə müqayisədə əməliyyat emissiyalarını 37 faiz azaltdığını açıqlayıb. Əməliyyat emissiyaları şirkətin öz istehsal, emal və digər fəaliyyətləri zamanı yaranan birbaşa karbon buraxılışları deməkdir.
BP-nin nəticələri enerji böhranının istehlakçılar və idxalçı ölkələr üçün ağır xərc yaratdığı, lakin böyük neft şirkətləri üçün əlavə gəlir imkanı açdığı mənzərəni göstərir. Qiymətlər yüksək qaldıqca, enerji şirkətlərinin mənfəəti artacaq, lakin bu, yanacaq və elektrik xərcləri üzərindən iqtisadiyyata əlavə inflyasiya təzyiqi yaradacaq.

Британский энергетический гигант BP более чем вдвое увеличил свою прибыль в первом квартале года. Рост был обусловлен повышением цен на нефть, рисками поставок, возникшими вокруг Ормузского пролива, и высокими доходами компании от торговли нефтью.
Редакция сообщает, что ключевой показатель прибыли BP за первый квартал вырос до 3,2 миллиарда долларов. Эта цифра означает рост более чем на 128 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Опубликованные BP результаты также превзошли ожидания аналитиков. В предыдущем квартале компания получила основную прибыль в размере 1,5 миллиарда долларов, а в аналогичном периоде прошлого года – около 1,4 миллиарда долларов.
Высокая прибыль от торговли нефтью занимает особое место в росте прибыли. По данным Reuters, результаты BP за первый квартал превзошли ожидания благодаря «исключительно сильной» торговле нефтью.
Напряженность вокруг Ормузского пролива подняла цены на энергетических рынках. Ормузский пролив — это стратегический морской проход, расположенный между Ираном и Оманом, и считается одним из основных маршрутов для транспортировки нефти и сжиженного природного газа из Персидского залива на мировые рынки.
По данным GDH, на фоне кризиса цена на нефть марки Brent выросла до 104 долларов, а на американскую сырую нефть WTI — до 99 долларов. Этот рост цен напрямую повлиял на доходы крупных нефтяных компаний.
BP сообщила, что производство в целом оставалось стабильным, а показатель надежности объектов достиг 95,7 процента. Компания заявила, что рост добычи в регионах Мексиканского залива США и bpx Energy частично компенсировал глобальные сбои в поставках.
Главный исполнительный директор BP Мег О’Нилл заявила, что компания работает в период высокой неопределенности и растущих геополитических рисков. По ее словам, в таких условиях безопасность энергоснабжения стала еще более важной.
Компания также объявила о сокращении операционных выбросов на 37 процентов по сравнению с 2019 годом. Операционные выбросы — это прямые выбросы углерода, возникающие в процессе собственной добычи, переработки и другой деятельности компании.
Результаты BP показывают картину, при которой энергетический кризис создает значительные издержки для потребителей и стран-импортеров, но открывает дополнительные возможности для получения прибыли крупным нефтяным компаниям. По мере сохранения высоких цен прибыль энергетических компаний будет расти, но это создаст дополнительное инфляционное давление на экономику через расходы на топливо и электроэнергию.