Honkonqda müharibə bombası tapıldı, minlərlə insan təxliyə edildi
Honkonq şəhərində, İkinci Dünya Müharibəsindən qalma, partlamamış, təxminən 5 fut uzunluğunda və 1000 funt ağırlığında bir bomba tapıldıqdan sonra minlərlə insan təxliyə edildi. Hadisə, şəhərin Qərbi Kuarri Bey rayonunda baş verib və bu, müharibədən qalan ilk bomba deyil.
Redaksiya məlumat verir ki, Honkonq polisi tərəfindən verilən açıqlamaya görə, ABŞ istehsalı olan bomba, müharibə zamanı ABŞ hərbi qüvvələri tərəfindən atılmış ola bilərdi və 500 funt TNT ehtiva edirdi. Bomba mütəxəssisləri şənbə günü səhər saat 2:00-dan günorta saat 12:00-a qədər işləyərək təhlükəni aradan qaldırdılar. Təxliyə tədbirləri çərçivəsində təxminən 1900 evdən 6000 nəfər təxliyə edilib. Polis, partlayıcı maddələrin zərərsizləşdirilməsi qrupunun "tayfun şəraitində" bombanı zərərsizləşdirdiyini bildirdi və nəticədə heç kim xəsarət almadı.
Honkonq Polis Qüvvələri, "Partlayıcı Maddələrin Zərərsizləşdirilməsi" bürosunun əməkdaşlarının bombanın yaxşı vəziyyətdə olduğunu düşünməsi səbəbindən, ictimai təhlükəsizliyi təmin etmək üçün təxliyə planı hazırladıqlarını bildirdi. 2018-ci ildə də Hong Kongun biznes rayonunda bir tikinti sahəsində tapılan başqa bir İkinci Dünya Müharibəsi bombası zərərsizləşdirilmişdi. Həmin bomba da 1000 funt ağırlığında idi və həmin ilin yanvar ayından bəri tapılan üçüncü bomba idi. Hong Kong, müharibə zamanı Yaponiya qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş və ABŞ tərəfindən hava hücumlarına məruz qalmışdı.

В Гонконге найдена военная бомба, тысячи людей эвакуированы
В городе Гонконг были эвакуированы тысячи людей после обнаружения неразорвавшейся бомбы времен Второй мировой войны, длиной около 5 футов и весом 1000 фунтов. Инцидент произошел в районе Вестерн-Куарри-Бэй города, и это не первая бомба, оставшаяся со времен войны.
Редакция сообщает, что, согласно заявлению полиции Гонконга, бомба американского производства могла быть сброшена американскими вооруженными силами во время войны и содержала 500 фунтов тротила. Специалисты по бомбам работали с 2:00 утра до 12:00 дня субботы, чтобы устранить угрозу. В рамках эвакуационных мероприятий было эвакуировано 6000 человек из примерно 1900 домов. Полиция сообщила, что группа по обезвреживанию взрывчатых веществ обезвредила бомбу "в условиях тайфуна", и в результате никто не пострадал.
Полиция Гонконга сообщила, что сотрудники бюро "Обезвреживания взрывчатых веществ" разработали план эвакуации для обеспечения общественной безопасности, поскольку они посчитали, что бомба находится в хорошем состоянии. В 2018 году еще одна бомба времен Второй мировой войны, найденная на строительной площадке в деловом районе Гонконга, также была обезврежена. Эта бомба также весила 1000 фунтов и была третьей бомбой, найденной с января того года. Гонконг был оккупирован японскими войсками во время войны и подвергался воздушным налетам со стороны США.