Honkonqda müharibə bombası tapıldı, minlərlə insan təxliyə edildi
Honkonq şəhərində, İkinci Dünya Müharibəsindən qalma, partlamamış, təxminən 5 fut uzunluğunda və 1000 funt ağırlığında bir bomba tapıldıqdan sonra minlərlə insan təxliyə edildi. Hadisə, şəhərin Qərbi Kuarri Bey rayonunda baş verib və bu, müharibədən qalan ilk bomba deyil.
Redaksiya məlumat verir ki, Honkonq polisi tərəfindən verilən açıqlamaya görə, ABŞ istehsalı olan bomba, müharibə zamanı ABŞ hərbi qüvvələri tərəfindən atılmış ola bilərdi və 500 funt TNT ehtiva edirdi. Bomba mütəxəssisləri şənbə günü səhər saat 2:00-dan günorta saat 12:00-a qədər işləyərək təhlükəni aradan qaldırdılar. Təxliyə tədbirləri çərçivəsində təxminən 1900 evdən 6000 nəfər təxliyə edilib. Polis, partlayıcı maddələrin zərərsizləşdirilməsi qrupunun "tayfun şəraitində" bombanı zərərsizləşdirdiyini bildirdi və nəticədə heç kim xəsarət almadı.
Honkonq Polis Qüvvələri, "Partlayıcı Maddələrin Zərərsizləşdirilməsi" bürosunun əməkdaşlarının bombanın yaxşı vəziyyətdə olduğunu düşünməsi səbəbindən, ictimai təhlükəsizliyi təmin etmək üçün təxliyə planı hazırladıqlarını bildirdi. 2018-ci ildə də Hong Kongun biznes rayonunda bir tikinti sahəsində tapılan başqa bir İkinci Dünya Müharibəsi bombası zərərsizləşdirilmişdi. Həmin bomba da 1000 funt ağırlığında idi və həmin ilin yanvar ayından bəri tapılan üçüncü bomba idi. Hong Kong, müharibə zamanı Yaponiya qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş və ABŞ tərəfindən hava hücumlarına məruz qalmışdı.

Thousands of people were evacuated in Hong Kong city after an unexploded World War II bomb, approximately 5 feet long and weighing 1000 pounds, was found. The incident occurred in the city's West Quarry Bay district, and this is not the first bomb remaining from the war.
Redaksiya reports that, according to a statement released by Hong Kong police, the US-made bomb could have been dropped by US military forces during the war and contained 500 pounds of TNT. Bomb disposal experts worked from 2:00 AM to 12:00 PM on Saturday to neutralize the threat. As part of the evacuation measures, approximately 6000 people were evacuated from 1900 homes. Police stated that the Explosive Ordnance Disposal team neutralized the bomb "under typhoon conditions" and as a result, no one was injured.
The Hong Kong Police Force stated that because officers from the "Explosive Ordnance Disposal" bureau believed the bomb was in good condition, they prepared an evacuation plan to ensure public safety. In 2018, another World War II bomb found at a construction site in Hong Kong's business district was also neutralized. That bomb also weighed 1000 pounds and was the third bomb found since January of that year. Hong Kong was occupied by Japanese forces during the war and subjected to air raids by the US.