Hindistanlı turistlər Azərbaycan və Türkiyədən imtina edir: Səbəb?
Hindistan mediasının yaydığı məlumata görə, “Sindur əməliyyatı”ndan sonra Azərbaycan və Türkiyəyə səyahət edən hindistanlı turistlərin sayı kəskin azalıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Hindistanın The Indian Express qəzetinin məlumatına əsasən, bu azalma xüsusilə Azərbaycanda daha kəskindir — may–avqust ayları arasında Hindistandan gələn turistlərin sayı 56 faiz azalıb. Türkiyəyə səfərlər isə 33,3 faiz aşağı düşüb.
Məlumata görə, azalma Azərbaycanın və Türkiyənin Pakistanla hərbi qarşıdurma zamanı İslamabada açıq dəstək verməsindən sonra baş verib. May ayında Azərbaycan Pakistanın mövqeyini dəstəkləyib, Türkiyə isə Pahalgam hücumu ilə bağlı beynəlxalq araşdırma tələb edən bəyanatla çıxış edib. Türkiyənin keçmişdə Pakistana silah tədarükü etdiyi də qeyd olunur.
Azərbaycan Turizm Bürosunun açıqladığı rəqəmlərə əsasən, Hindistandan gələn turistlərin sayı yanvar–aprel dövründə ötən illə müqayisədə 33 faiz artmışdı, lakin sonrakı dörd ayda 56 faizlik azalma qeydə alındı.
Hər iki ölkə son illər Hindistanlı səyahətçilər arasında getdikcə populyarlaşırdı, buna Bakı və İstanbula birbaşa reyslərin açılması və Türkiyənin digər istiqamətlər üçün tranzit mərkəzinə çevrilməsi şərait yaratmışdı.
Lakin may ayından etibarən Hindistanın Pakistanla atəşkəs razılaşmasından və sosial mediada Türkiyə ilə Azərbaycanın boykot çağırışlarından sonra rezervasiyalarda ciddi azalma müşahidə olunub. MakeMyTrip şirkətinin nümayəndəsi Reuters agentliyinə bildirib ki, “Azərbaycan və Türkiyə üçün bronlar 60 faiz azalıb, ləğvlərin sayı isə eyni dövrdə 250 faiz artıb.”
EaseMyTrip şirkətinin baş direktoru Rikant Pittie əlavə edib ki, səyahətçilər planlarını Gürcüstan, Serbiya, Yunanıstan, Tailand və Vyetnama yönləndirirlər. “Türkiyə üzrə 22 faiz, Azərbaycan üzrə isə 30 faiz ləğv qeydə almışıq,” – deyə o qeyd edib.
Visa emal platforması Atlys də Türkiyə və Azərbaycana viza müraciətlərinin 42 faiz azaldığını təsdiqləyib.

According to information disseminated by Indian media, the number of Indian tourists traveling to Azerbaijan and Turkey has sharply decreased following "Operation Sindur".
The editorial office reports that, according to India's The Indian Express newspaper, this decrease is particularly sharp in Azerbaijan — the number of tourists from India dropped by 56 percent between May and August. Visits to Turkey, meanwhile, fell by 33.3 percent.
According to the information, the decline occurred after Azerbaijan and Turkey openly supported Islamabad during the military confrontation with Pakistan. In May, Azerbaijan supported Pakistan's position, while Turkey issued a statement demanding an international investigation into the Pahalgam attack. It is also noted that Turkey supplied weapons to Pakistan in the past.
According to figures released by the Azerbaijan Tourism Board, the number of tourists from India had increased by 33 percent in the January–April period compared to the previous year, but a 56 percent decrease was recorded in the subsequent four months.
Both countries had been growing increasingly popular among Indian travelers in recent years, facilitated by the opening of direct flights to Baku and Istanbul and Turkey becoming a transit hub for other destinations.
However, since May, a significant decrease in bookings has been observed following India's ceasefire agreement with Pakistan and calls for a boycott of Turkey and Azerbaijan on social media. A representative from MakeMyTrip told Reuters that "bookings for Azerbaijan and Turkey have decreased by 60 percent, while cancellations have increased by 250 percent during the same period."
Rikant Pittie, CEO of EaseMyTrip, added that travelers are redirecting their plans to Georgia, Serbia, Greece, Thailand, and Vietnam. "We have recorded 22 percent cancellations for Turkey and 30 percent for Azerbaijan," he noted.
Visa processing platform Atlys also confirmed a 42 percent decrease in visa applications for Turkey and Azerbaijan.