Hindistanlı turistlər Azərbaycan və Türkiyədən imtina edir: Səbəb?
Hindistan mediasının yaydığı məlumata görə, “Sindur əməliyyatı”ndan sonra Azərbaycan və Türkiyəyə səyahət edən hindistanlı turistlərin sayı kəskin azalıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Hindistanın The Indian Express qəzetinin məlumatına əsasən, bu azalma xüsusilə Azərbaycanda daha kəskindir — may–avqust ayları arasında Hindistandan gələn turistlərin sayı 56 faiz azalıb. Türkiyəyə səfərlər isə 33,3 faiz aşağı düşüb.
Məlumata görə, azalma Azərbaycanın və Türkiyənin Pakistanla hərbi qarşıdurma zamanı İslamabada açıq dəstək verməsindən sonra baş verib. May ayında Azərbaycan Pakistanın mövqeyini dəstəkləyib, Türkiyə isə Pahalgam hücumu ilə bağlı beynəlxalq araşdırma tələb edən bəyanatla çıxış edib. Türkiyənin keçmişdə Pakistana silah tədarükü etdiyi də qeyd olunur.
Azərbaycan Turizm Bürosunun açıqladığı rəqəmlərə əsasən, Hindistandan gələn turistlərin sayı yanvar–aprel dövründə ötən illə müqayisədə 33 faiz artmışdı, lakin sonrakı dörd ayda 56 faizlik azalma qeydə alındı.
Hər iki ölkə son illər Hindistanlı səyahətçilər arasında getdikcə populyarlaşırdı, buna Bakı və İstanbula birbaşa reyslərin açılması və Türkiyənin digər istiqamətlər üçün tranzit mərkəzinə çevrilməsi şərait yaratmışdı.
Lakin may ayından etibarən Hindistanın Pakistanla atəşkəs razılaşmasından və sosial mediada Türkiyə ilə Azərbaycanın boykot çağırışlarından sonra rezervasiyalarda ciddi azalma müşahidə olunub. MakeMyTrip şirkətinin nümayəndəsi Reuters agentliyinə bildirib ki, “Azərbaycan və Türkiyə üçün bronlar 60 faiz azalıb, ləğvlərin sayı isə eyni dövrdə 250 faiz artıb.”
EaseMyTrip şirkətinin baş direktoru Rikant Pittie əlavə edib ki, səyahətçilər planlarını Gürcüstan, Serbiya, Yunanıstan, Tailand və Vyetnama yönləndirirlər. “Türkiyə üzrə 22 faiz, Azərbaycan üzrə isə 30 faiz ləğv qeydə almışıq,” – deyə o qeyd edib.
Visa emal platforması Atlys də Türkiyə və Azərbaycana viza müraciətlərinin 42 faiz azaldığını təsdiqləyib.

По данным индийских СМИ, после «Операции Синдур» число индийских туристов, путешествующих в Азербайджан и Турцию, резко сократилось.
Редакция сообщает, что, по данным индийской газеты The Indian Express, это сокращение особенно заметно в Азербайджане — число туристов из Индии сократилось на 56 процентов в период с мая по август. Поездки в Турцию снизились на 33,3 процента.
Согласно информации, сокращение произошло после того, как Азербайджан и Турция открыто поддержали Исламабад во время военного противостояния с Пакистаном. В мае Азербайджан поддержал позицию Пакистана, а Турция выступила с заявлением, требующим международного расследования нападения в Пахалгаме. Также отмечается, что Турция в прошлом поставляла оружие Пакистану.
По данным Азербайджанского бюро по туризму, число туристов из Индии увеличилось на 33 процента в период с января по апрель по сравнению с прошлым годом, однако в последующие четыре месяца было зафиксировано снижение на 56 процентов.
Обе страны в последние годы становились все более популярными среди индийских путешественников, чему способствовало открытие прямых рейсов в Баку и Стамбул, а также превращение Турции в транзитный центр для других направлений.
Однако с мая, после соглашения Индии о прекращении огня с Пакистаном и призывов к бойкоту Турции и Азербайджана в социальных сетях, наблюдается значительное сокращение бронирований. Представитель компании MakeMyTrip сообщил агентству Reuters, что «бронирования для Азербайджана и Турции сократились на 60 процентов, а количество отмен увеличилось на 250 процентов за тот же период».
Генеральный директор компании EaseMyTrip Рикант Питти добавил, что путешественники перенаправляют свои планы в Грузию, Сербию, Грецию, Таиланд и Вьетнам. «Мы зафиксировали 22 процента отмен по Турции и 30 процентов по Азербайджану», — отметил он.
Платформа для обработки виз Atlys также подтвердила сокращение числа визовых заявлений в Турцию и Азербайджан на 42 процента.