Hindistan təcili olaraq Rusiya neftinə alternativ tapdı
Rusiya neftinə tələbatın azalması fonunda, Hindistanın dövlət neft emalı şirkətlərinin Rusiya neftini daha az endirimlərlə almağa başlaması, neft bazarlarında əhəmiyyətli dəyişikliklərə səbəb olub. Bu hadisə, neft ticarətində yeni tendensiyaların yaranmasına və dünya enerji təchizatında balansın dəyişməsinə işarə edir.
Redaksiya məlumat verir ki, Hindistanın dövlət neft emalı şirkətləri, endirimlərin azalması səbəbindən Rusiya neftinin alışını dayandırıblar. Bu qərar, Hindistanın neft idxalında diversifikasiya siyasətinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Ekspertlər, bu addımın Rusiya neftinin dünya bazarlarında yerinin dəyişməsinə və digər ölkələrin, xüsusilə də Çinin, bu boşluğu doldurmasına səbəb ola biləcəyini qeyd edirlər.
Hindistanın bu qərarı, həmçinin, Rusiya neftinə tətbiq olunan sanksiyaların və qiymət limitlərinin təsirini də göstərir. Bu məhdudiyyətlər, Rusiya neftinin satışını çətinləşdirir və alıcılar üçün daha az cəlbedici edir. Nəticədə, Rusiya nefti üçün yeni bazarlar axtarışı və qiymət endirimlərinin artırılması zərurəti yaranır.
Hindistanın ən böyük neft emalı şirkəti olan Indian Oil Corp, sentyabr ayında çatdırılmaq üzrə ABŞ, Kanada və Yaxın Şərqdən ümumilikdə 7 milyon barrel neft satın alıb. Bu barədə Reuters agentliyinə bazardakı bir neçə anonim mənbə məlumat verib.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, Hindistanın bu nəhəng neft emalı şirkəti 4,5 milyon barrel ABŞ nefti, 500 min barrel Kanada mənşəli Western Canadian Select nefti və 2 milyon barrel BƏƏ-nin Əbu-Dabidə hasil olunan Das neftini tender yolu ilə alıb.

На фоне снижения спроса на российскую нефть, начало закупок российской нефти индийскими государственными нефтеперерабатывающими компаниями с меньшими скидками привело к значительным изменениям на нефтяных рынках. Это событие указывает на появление новых тенденций в торговле нефтью и изменение баланса в мировом энергоснабжении.
Redaksiya сообщает, что индийские государственные нефтеперерабатывающие компании прекратили закупки российской нефти из-за снижения скидок. Это решение оценивается как часть политики диверсификации импорта нефти Индии. Эксперты отмечают, что этот шаг может привести к изменению места российской нефти на мировых рынках и заполнению этого пробела другими странами, в частности Китаем.
Это решение Индии также демонстрирует влияние санкций и ценовых ограничений, применяемых к российской нефти. Эти ограничения затрудняют продажу российской нефти и делают ее менее привлекательной для покупателей. В результате возникает необходимость поиска новых рынков для российской нефти и увеличения ценовых скидок.
Крупнейшая индийская нефтеперерабатывающая компания Indian Oil Corp закупила в общей сложности 7 миллионов баррелей нефти из США, Канады и Ближнего Востока с поставкой в сентябре. Об этом агентству Reuters сообщили несколько анонимных источников на рынке.
По данным источников, эта гигантская индийская нефтеперерабатывающая компания приобрела посредством тендера 4,5 миллиона баррелей американской нефти, 500 тысяч баррелей канадской нефти Western Canadian Select и 2 миллиона баррелей нефти Das, добываемой в Абу-Даби, ОАЭ.