Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu sərnişin təhlükəsizliyi və komfortunu prioritet tutaraq daha bir strateji nailiyyətə imza atıb.
Redaksiya bu barədə hava limanına istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, Azərbaycanın əsas hava qapısı olan aeroportun texniki infrastrukturuna dünyanın qabaqcıl şirkətlərindən biri – "ResQtec"in hazırladığı "Rapid Recovery System (R2S)" texnologiyası əlavə olunub.
Aviasiya sənayesində "qızıl standart" sayılan "R2S" sistemi təyyarələrin yerüstü hərəkətini daha sabit və təhlükəsiz edir, uçuşların fasiləsizliyinə şərait yaradır. Texnologiyanın üstünlüyü ondadır ki, bütün proses tək addımla və kəsilmədən həyata keçirilir, əlavə müdaxilə ehtiyacını minimuma endirərək əməliyyatları daha çevik və etibarlı edir. Əlavə olaraq, bu proses yalnız sərnişinlərin tam şəkildə təyyarəni tərk etməsindən sonra icra olunur.
Hazırda regionda bu texnologiyaya malik yeganə hava limanı məhz Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportudur. Bu nailiyyət Azərbaycanı yalnız coğrafi qovşaq deyil, həm də texniki etibarlılıq baxımından tranzit üçün ən güvənli seçimə çevirir və beynəlxalq trafiklər üçün cəlbediciliyini artırır.
Yeni texnologiyanın tətbiqinə hazırlıq çərçivəsində əməkdaşlar "ResQtec"in beynəlxalq təlim proqramlarını uğurla tamamlayıblar. Əvvəlcə Çexiyada keçirilən kurslar, ardınca isə Bakıda təşkil olunan intensiv 5 günlük proqram nəticəsində mütəxəssislər avadanlığın idarə olunması üzrə ən müasir biliklərə yiyələniblər.
"ResQtec" texnologiyaları artıq qlobal səviyyədə Toronto, Manas, Vyana, Cenevrə, Tallin, Ostrava, Changi kimi aparıcı hava limanlarında, eləcə də "Qatar Airways", "Air France", "Etihad Airways", "Air Canada" kimi nüfuzlu aviaşirkətlərdə uğurla tətbiq olunur. Azərbaycanın bu ekosistemə qoşulması ölkəmizin qlobal aviasiya ailəsində etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini gücləndirir.
"ResQtec" texnologiyasının tətbiqi Azərbaycanın aviasiya infrastrukturunun modernləşməsi yolunda mühüm mərhələdir. Bu addım daha yüksək etibar deməkdir, eyni zamanda ölkəmizin beynəlxalq aviasiya ailəsində güclənən mövqeyinin göstəricisidir", – deyə Azərbaycan hava limanlarının əməliyyatlar üzrə direktoru Teymur Həsənov vurğulayıb.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu bundan sonra da innovativ texnologiyalara investisiya etməklə modernləşmə siyasətini davam etdirəcək.

Международный аэропорт Гейдар Алиев присоединился к глобальной инновационной карте
Международный аэропорт Гейдар Алиев, приоритетом которого являются безопасность и комфорт пассажиров, достиг еще одного стратегического успеха.
Редакция сообщает об этом со ссылкой на аэропорт.
Согласно информации, в техническую инфраструктуру аэропорта, являющегося главными воздушными воротами Азербайджана, была добавлена технология "Rapid Recovery System (R2S)", разработанная одной из ведущих мировых компаний – "ResQtec".
Система "R2S", считающаяся "золотым стандартом" в авиационной индустрии, делает наземное движение самолетов более стабильным и безопасным, создает условия для бесперебойности полетов. Преимущество технологии заключается в том, что весь процесс осуществляется одним шагом и без прерываний, минимизируя необходимость дополнительного вмешательства, что делает операции более гибкими и надежными. Кроме того, этот процесс выполняется только после того, как пассажиры полностью покинут самолет.
В настоящее время Международный аэропорт Гейдар Алиев является единственным аэропортом в регионе, обладающим этой технологией. Это достижение превращает Азербайджан не только в географический хаб, но и в самый надежный выбор для транзита с точки зрения технической надежности и повышает его привлекательность для международных перевозок.
В рамках подготовки к внедрению новой технологии сотрудники успешно завершили международные учебные программы "ResQtec". В результате курсов, сначала проведенных в Чехии, а затем интенсивной 5-дневной программы, организованной в Баку, специалисты овладели самыми современными знаниями по управлению оборудованием.
Технологии "ResQtec" уже успешно применяются на глобальном уровне в ведущих аэропортах, таких как Торонто, Манас, Вена, Женева, Таллин, Острава, Чанги, а также в престижных авиакомпаниях, таких как "Qatar Airways", "Air France", "Etihad Airways", "Air Canada". Присоединение Азербайджана к этой экосистеме укрепляет позицию нашей страны как надежного партнера в глобальной авиационной семье.
"Внедрение технологии "ResQtec" является важным этапом на пути модернизации авиационной инфраструктуры Азербайджана. Этот шаг означает более высокую надежность и одновременно является показателем укрепления позиций нашей страны в международной авиационной семье", – подчеркнул Теймур Гасанов, директор по операциям аэропортов Азербайджана.
Международный аэропорт Гейдар Алиев продолжит свою политику модернизации, инвестируя в инновационные технологии.