“Hərəkətdə gələcək var: məktəbdə fiziki aktivliyin inkişafı” qrant layihəsi çərçivəsində açılış mərasimi keçirilib.
Layihə çərçivəsində yeniyetmə şagirdlərin fiziki və psixo-sosial inkişafını dəstəkləmək, onların idmana marağını artırmaq və məktəbdaxili sağlam həyat tərzinin təşviqi məqsədilə stolüstü tennis üzrə mütəmadi təlimlərin təşkili nəzərdə tutulur. Bu məqsədlə şagirdlərin idman bacarıqlarının inkişafına şərait yaratmaq, onları aktiv yaşam tərzinə cəlb etmək və davamlı fəaliyyət üçün zəruri infrastrukturun qurulması layihənin əsas istiqamətlərini təşkil edir.
Təlimlər zamanı iştirakçılar stolüstü tennisin əsas qaydaları, oyun texnikası, komanda mədəniyyəti və sağlam rəqabət prinsipləri ilə tanış olacaqlar. Qeyd olunan fəaliyyətlər məktəbdaxili sağlam mühitin formalaşmasına, şagirdlərin sosiallaşmasına və fiziki hazırlıqlarının gücləndirilməsinə töhfə verəcək.
Xatırladaq ki, “Hərəkətdə gələcək var: məktəbdə fiziki aktivliyin inkişafı” qrant layihəsi Hadıyeva Qərənfil tərəfindən Xırdalan şəhər V. Musibov adına 5 nömrəli tam orta məktəbdə həyata keçirilir. Layihə rəhbərinin təşəbbüsü ilə keçirilən açılış mərasimində direktor müavinləri Əmiraslanova Nəzifə, Qafarova Səkinə, məktəb müəllimləri və şagirdlər iştirak ediblər.

«В движении есть будущее: развитие физической активности в школе» – состоялось открытие проекта
В рамках грантового проекта «В движении есть будущее: развитие физической активности в школе» состоялась церемония открытия.
В рамках проекта предусмотрена организация регулярных тренировок по настольному теннису с целью поддержки физического и психосоциального развития подростков, повышения их интереса к спорту и пропаганды здорового образа жизни в школе. Создание условий для развития спортивных навыков учащихся, вовлечение их в активный образ жизни и создание необходимой инфраструктуры для непрерывной деятельности являются основными направлениями проекта.
Во время тренировок участники ознакомятся с основными правилами настольного тенниса, техникой игры, командной культурой и принципами здоровой конкуренции. Указанные мероприятия будут способствовать формированию здоровой среды в школе, социализации учащихся и укреплению их физической подготовки.
Напомним, что грантовый проект «В движении есть будущее: развитие физической активности в школе» реализуется Гадыевoй Гярянфил в полной средней школе №5 имени В. Мусибова города Хырдалан. В церемонии открытия, проведенной по инициативе руководителя проекта, приняли участие заместители директора Амирасланова Назифа, Гафарова Сакина, учителя школы и учащиеся.