“Hərəkət Et, Hiss Et, İrəlilə – Kapoeyra ilə Dəyiş!” layihəsi davam edir
“Hərəkət Et, Hiss Et, İrəlilə – Kapoeyra ilə Dəyiş!” layihəsi şagirdlərin fiziki və sosial inkişafına töhfə verməyə davam edir!
Təhsildə innovativ və inklüziv yanaşmaların tətbiqinə yönəlmiş “Hərəkət Et, Hiss Et, İrəlilə – Kapoeyra ilə Dəyiş!” layihəsinin əsas məqsədi şagirdlərin fiziki fəallığını artırmaq, onların bədən koordinasiyası, çeviklik və ritmik hərəkət bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, sosial ünsiyyət, komandada işləmək və özünəinam kimi vacib həyat bacarıqlarını gücləndirməkdir.
Layihə çərçivəsində təlimlər kapoeyra texnikaları əsasında təşkil olunub. Təlimlərdə ümumilikdə 20 nəfər şagird iştirak edib və proses sistemli şəkildə qurularaq həm fiziki, həm də sosial-emosional inkişafı hədəfləyib.
Təlim proqramına fiziki isinmə və elastiklik məşqləri, kapoeyra texnikaları (ginga, rasteira, negativa və s.), ritmik hərəkətlər və qrup oyunları daxil edilib. Bununla yanaşı, şagirdlərin sosial-emosional inkişafını dəstəkləmək məqsədilə hörmət, koordinasiya, özünüifadə və əməkdaşlıq kimi bacarıqları inkişaf etdirən interaktiv tapşırıqlar tətbiq olunub.
Layihə müddətində keçirilən təlimlər nəticəsində şagirdlərin həm fiziki hazırlıq səviyyəsində, həm də sosial davranış və ünsiyyət bacarıqlarında müsbət dəyişikliklər müşahidə olunub.
Təlimlərin yekunlaşmasından sonra məktəbdə şagirdlərin qazandıqları bilik və bacarıqları nümayiş etdirmələri üçün xüsusi tədbirin təşkili və layihənin bağlanış mərasiminin keçirilməsi planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, layihə Nəsimi rayonu 268 nömrəli xüsusi təhsil məktəbinin müəllimi Aliyə Əkbərova tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyinin Təhsildə İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə IX Qrant Müsabiqəsi çərçivəsində həyata keçirilir.

Проект "Двигайся, Чувствуй, Прогрессируй – Изменись с Капоэйрой!" продолжает вносить вклад в физическое и социальное развитие учащихся!
Основная цель проекта "Двигайся, Чувствуй, Прогрессируй – Изменись с Капоэйрой!", направленного на применение инновационных и инклюзивных подходов в образовании, заключается в повышении физической активности учащихся, развитии их координации тела, гибкости и навыков ритмичных движений, а также в укреплении таких важных жизненных навыков, как социальное общение, работа в команде и уверенность в себе.
В рамках проекта тренировки были организованы на основе техник капоэйры. В тренировках приняли участие 20 учащихся, и процесс был систематически построен, нацеленный как на физическое, так и на социально-эмоциональное развитие.
Программа тренировок включала физические разминки и упражнения на гибкость, техники капоэйры (джинга, растейра, негатива и т.д.), ритмичные движения и групповые игры. Кроме того, для поддержки социально-эмоционального развития учащихся были применены интерактивные задания, развивающие такие навыки, как уважение, координация, самовыражение и сотрудничество.
В результате тренировок, проведенных в течение проекта, были отмечены положительные изменения как в уровне физической подготовки учащихся, так и в их социальных навыках и навыках общения.
После завершения тренировок в школе планируется организация специального мероприятия для демонстрации учащимися приобретенных знаний и навыков, а также проведение церемонии закрытия проекта.
Отметим, что проект реализуется учителем специальной школы №268 Насиминского района Алией Акбаровой в рамках IX Грантового конкурса по развитию и инновациям в образовании Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.