Hərbi prokuror Müdafiə Nazirliyinin Xüsusi təyinatlıları ilə görüşdü
Vətən müharibəsinin 5-ci ildönümü ilə bağlı Hərbi prokuror Bəhruz Əhmədov Müdafiə Nazirliyinin Xüsusi təyinatlıları ilə görüşüb.
Görüşün əvvəlində Ümumi Lider Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirələri ehtiramla yad edilib.
Daha sonra Vətən müharibəsində xalqımız və Silahlı Qüvvələrimizin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında birləşməsindən, eləcə də əldə olunan şanlı qələbədən danışılıb.
Xüsusi təyinatlılar daim Ali Baş Komandanın tapşırıqlarını icra etməyə və ərazilərimizi qorumağa hazır olduqlarını bildiriblər.
Ardınca Xüsusi təyinatlıların nümunəvi döyüş hərəkətləri nümayiş etdirilib.
Tədbirin sonunda xidmətdə fərqlənən hərbi qulluqçulara hədiyyələr təqdim olunub və xidməti fəaliyyətdə uğurlar arzulanıb

The Military Prosecutor met with the Special Forces of the Ministry of Defense
On the occasion of the 5th anniversary of the Patriotic War, Military Prosecutor Bahruz Ahmadov met with the Special Forces of the Ministry of Defense.
At the beginning of the meeting, the dear memories of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs were respectfully commemorated.
Afterwards, discussions were held about our people and Armed Forces uniting around the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev during the Patriotic War, as well as the glorious victory achieved.
The Special Forces stated that they are always ready to execute the orders of the Supreme Commander-in-Chief and protect our territories.
Subsequently, exemplary combat actions of the Special Forces were demonstrated.
At the end of the event, gifts were presented to military personnel who distinguished themselves in service, and they were wished success in their service activities.