Hər qan qrupunun ən böyük faydaları və xəstəlik riskləri
İnsanların çoxu yalnız xəstəxanada sənəd doldurarkən, qan verdikdə və ya təcili tibbi vəziyyətlə üzləşdikdə qan qrupunu xatırlayır. Halbuki mütəxəssislər bildirirlər ki, qan qrupu orqanizmin bəzi xəstəliklərə meyilliliyinə, infeksiyalara reaksiyasına və hətta stressə dözümlülüyünə təsir göstərə bilər.
Redaksiya xarici mediaya istinadla xəbər verir ki, araşdırmalara görə, qan qrupları immun sisteminin fəaliyyəti, qanın laxtalanma mexanizmləri və bəzi xəstəliklərin inkişaf yolu ilə sıx bağlıdır.
I qan qrupu
Birinci qan qrupu ən geniş yayılmış qrupdur. Rezus mənfi I qrup isə təcili hallarda universal donor sayılır.
Bu qan qrupu ürək tutması, tromb və insult riskinin nisbətən aşağı olması ilə əlaqələndirilir. Eyni zamanda, COVID-19 xəstəliyinin daha yüngül keçməsi ehtimalı ilə də bağlanır.
Lakin çatışmazlıqlar da var. I qan qrupuna sahib insanlarda norovirus infeksiyasına, mədə və onikibarmaq bağırsaq xoralarına, güclü qanaxmaya və bəzi hamiləlik fəsadlarına meyillik daha yüksək ola bilər.
II qan qrupu
II qan qrupu norovirusa qarşı müəyyən qoruyucu təsir göstərə bilər. Bundan əlavə, müşahidələr göstərir ki, ağcaqanadlar bu qan qrupuna sahib insanlara daha az yaxınlaşır.
Eyni zamanda, bu qrupda “pis” xolesterinin səviyyəsi daha yüksək ola bilər ki, bu da ürək-damar xəstəlikləri və infarkt riskini artırır. Tədqiqatlar II qan qrupunu erkən işemik insult, COVID-19-un daha ağır forması, mədə və mədəaltı vəzi xərçəngi riski ilə əlaqələndirir.
Bundan başqa, yüksək kortizol səviyyəsi bu qan qrupuna sahib insanların stressə daha həssas ola biləcəyini göstərir.
III qan qrupu
III qan qrupuna sahib şəxslərdə böyrək daşları daha az müşahidə olunur və onlar gənələr üçün daha az cəlbedici hesab edilirlər. Araşdırmalar bu qan qrupunun çiçək xəstəliyi və malyariyaya qarşı müəyyən qoruyucu təsir göstərə biləcəyini də ortaya qoyub.
Bu qrup mədə və sidik kisəsi xərçəngi riskinin aşağı olması, həmçinin mədə xoralarının əsas səbəblərindən biri olan Helicobacter pylori bakteriyasına qarşı daha zəif həssaslıqla əlaqələndirilir.
Digər tərəfdən, III qan qrupu ürək xəstəlikləri, mədəaltı vəzi xərçəngi, II tip şəkərli diabet, yüksək təzyiq, vərəm və vəba kimi infeksiyalar üçün daha yüksək risk daşıya bilər.
IV qan qrupu
IV qan qrupuna sahib insanlar universal resipient sayılır, yəni istənilən qan qrupundan qan ala bilərlər. Onların plazması travmatologiyada tez-tez “maye qızıl” adlandırılır, çünki hər kəsə köçürülə bilir.
Lakin bu qan qrupu xroniki iltihab, tromb əmələ gəlməsi, ürək xəstəlikləri və mədəaltı vəzi xərçəngi riskinin artması ilə əlaqələndirilir. Mütəxəssislər IV qan qrupuna sahib insanlarda yaddaş və düşünmə pozuntuları, o cümlədən demensiya ehtimalının da daha yüksək ola biləcəyini bildirirlər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, qan qrupu taleyüklü hökm deyil. Lakin bu məlumatlar insanlara riskləri vaxtında qiymətləndirməyə, sağlam həyat tərzi seçməyə və profilaktik müayinələrə daha diqqətlə yanaşmağa kömək edə bilər.(lent.az)

The Greatest Benefits and Disease Risks of Each Blood Type
Most people only remember their blood type when filling out hospital forms, donating blood, or facing an emergency. However, experts state that blood type can influence an organism's predisposition to certain diseases, its reaction to infections, and even its tolerance to stress.
The editorial team reports, citing foreign media, that according to research, blood types are closely related to the functioning of the immune system, blood clotting mechanisms, and the development pathways of certain diseases.
Blood Type I
Blood type I is the most common group. Rh-negative type I is considered a universal donor in emergencies.
This blood type is associated with a relatively low risk of heart attack, thrombosis, and stroke. It is also linked to a higher probability of experiencing a milder form of COVID-19.
However, there are also disadvantages. People with blood type I may have a higher predisposition to norovirus infection, stomach and duodenal ulcers, severe bleeding, and certain pregnancy complications.
Blood Type II
Blood type II may offer some protection against norovirus. Additionally, observations show that mosquitoes are less attracted to people with this blood type.
At the same time, this group may have higher levels of "bad" cholesterol, which increases the risk of cardiovascular diseases and heart attack. Studies link blood type II to an increased risk of early ischemic stroke, more severe forms of COVID-19, and stomach and pancreatic cancer.
Furthermore, high cortisol levels indicate that people with this blood type may be more sensitive to stress.
Blood Type III
Individuals with blood type III experience fewer kidney stones and are considered less attractive to mosquitoes. Research has also shown that this blood type may offer some protection against smallpox and malaria.
This group is associated with a lower risk of stomach and bladder cancer, as well as a weaker sensitivity to Helicobacter pylori bacteria, a common cause of stomach ulcers.
On the other hand, blood type III may carry a higher risk for heart disease, pancreatic cancer, type 2 diabetes, high blood pressure, tuberculosis, and infections like cholera.
Blood Type IV
People with blood type IV are considered universal recipients, meaning they can receive blood from any blood type. Their plasma is often referred to as "liquid gold" in traumatology because it can be transfused to anyone.
However, this blood type is linked to an increased risk of chronic inflammation, blood clots, heart disease, and pancreatic cancer. Experts also state that individuals with blood type IV may have a higher probability of memory and cognitive impairments, including dementia.
Experts emphasize that blood type is not a definitive fate. However, this information can help people assess risks in a timely manner, make healthy lifestyle choices, and approach preventive check-ups more diligently. (lent.az)