Pit Heqset qlobal mühasirənin genişləndiyini və yaxın günlərdə ikinci təyyarədaşıyan gəminin bu mühasirəyə qoşulacağını bildirmişdir. O, İranın hərbi qüvvələrinin dəniz quldurları dəstəsinə çevrildiyini vurğulamışdır. Bu ifadələr bölgədəki gərginliyin artan miqyasını əks etdirir.
Redaksiya Heqsetə istinadla xəbər verir ki, İran son günlərdə bir neçə gəmini ələ keçirmişdir. Bu gəmilər Amerika və ya İsrailə aid olmayıb, sadəcə təsadüfi ticarət gəmiləri olmuşdur. İran qüvvələri kiçik sürət qayıqları ilə həmin gəmilərə yaxınlaşaraq AK-47 avtomatları ilə atəş açmışlar. Hegseth qeyd etmişdir ki, sürət qayığı, silah və pis niyyəti olan hər kəs bu cür əməliyyatları həyata keçirə bilər.
ABŞ-ın mövqeyinə toxunan Heqset, ölkəsinin müqavilə üçün tələsmədiyini və kifayət qədər vaxta sahib olduğunu bildirmişdir. O, Amerika komandirlərinin aydın döyüşə giriş qaydalarına malik olduğunu vurğulamışdır: əgər İran suya minalar yerləşdirərsə və ya Amerika ticarət gəmiçiliyini, yaxud Amerika qüvvələrini təhdid edərsə, onlar məhv etmək üçün atəş açacaqlar. Bu, bölgədəki təhlükəsizlik strategiyasının əsas xəttini təşkil edir.
Avropanın roluna gəlincə, Heqset Avropanın Hörmüz boğazına ABŞ-dan daha çox ehtiyacı olduğunu qeyd etmişdir. O, Avropa ölkələrinin az danışıb, Avropada keçirilən dəbdəbəli konfransları azaldıb, dənizə çıxaraq fəaliyyətə keçmələrinin vacibliyini vurğulamışdır. Heqsetin sözlərinə görə, bu mübarizə ABŞ-dan daha çox Avropanın mübarizəsidir. O, Avropa və Asiyanın on illər boyu Amerikanın müdafiəsindən faydalandığını diqqətə çatdırmışdır. Amerika və azad dünya qabiliyyətli və sadiq müttəfiqlərə ehtiyac duyur; Hegseth asılılıq dövrünün başa çatdığını bildirmişdir.

Хегсет: глобальная осада расширяется, военная деятельность Ирана вызывает беспокойство
Пит Хегсет заявил, что глобальная осада расширяется, и в ближайшие дни к ней присоединится второй авианосец. Он подчеркнул, что вооруженные силы Ирана превратились в банду морских пиратов. Эти заявления отражают растущий масштаб напряженности в регионе.
Редакция со ссылкой на Хегсета сообщает, что Иран в последние дни захватил несколько судов. Эти суда не принадлежали Америке или Израилю, а были просто случайными торговыми судами. Иранские силы приближались к этим судам на небольших скоростных катерах и открывали огонь из автоматов АК-47. Хегсет отметил, что любой, у кого есть скоростной катер, оружие и злые намерения, может проводить такие операции.
Касаясь позиции США, Хегсет заявил, что его страна не торопится с заключением соглашения и располагает достаточным временем. Он подчеркнул, что американские командиры имеют четкие правила ведения боя: если Иран установит мины в воде или будет угрожать американскому торговому судоходству, либо американским силам, они откроют огонь на поражение. Это составляет основную линию стратегии безопасности в регионе.
Что касается роли Европы, Хегсет отметил, что Европа нуждается в Ормузском проливе больше, чем США. Он подчеркнул важность того, чтобы европейские страны меньше говорили, сократили количество роскошных конференций, проводимых в Европе, и вышли в море, чтобы начать действовать. По словам Хегсета, эта борьба является борьбой Европы в большей степени, чем США. Он обратил внимание на то, что Европа и Азия десятилетиями пользовались американской защитой. Америка и свободный мир нуждаются в способных и преданных союзниках; Хегсет заявил, что эпоха зависимости закончилась.