Pit Heqset qlobal mühasirənin genişləndiyini və yaxın günlərdə ikinci təyyarədaşıyan gəminin bu mühasirəyə qoşulacağını bildirmişdir. O, İranın hərbi qüvvələrinin dəniz quldurları dəstəsinə çevrildiyini vurğulamışdır. Bu ifadələr bölgədəki gərginliyin artan miqyasını əks etdirir.
Redaksiya Heqsetə istinadla xəbər verir ki, İran son günlərdə bir neçə gəmini ələ keçirmişdir. Bu gəmilər Amerika və ya İsrailə aid olmayıb, sadəcə təsadüfi ticarət gəmiləri olmuşdur. İran qüvvələri kiçik sürət qayıqları ilə həmin gəmilərə yaxınlaşaraq AK-47 avtomatları ilə atəş açmışlar. Hegseth qeyd etmişdir ki, sürət qayığı, silah və pis niyyəti olan hər kəs bu cür əməliyyatları həyata keçirə bilər.
ABŞ-ın mövqeyinə toxunan Heqset, ölkəsinin müqavilə üçün tələsmədiyini və kifayət qədər vaxta sahib olduğunu bildirmişdir. O, Amerika komandirlərinin aydın döyüşə giriş qaydalarına malik olduğunu vurğulamışdır: əgər İran suya minalar yerləşdirərsə və ya Amerika ticarət gəmiçiliyini, yaxud Amerika qüvvələrini təhdid edərsə, onlar məhv etmək üçün atəş açacaqlar. Bu, bölgədəki təhlükəsizlik strategiyasının əsas xəttini təşkil edir.
Avropanın roluna gəlincə, Heqset Avropanın Hörmüz boğazına ABŞ-dan daha çox ehtiyacı olduğunu qeyd etmişdir. O, Avropa ölkələrinin az danışıb, Avropada keçirilən dəbdəbəli konfransları azaldıb, dənizə çıxaraq fəaliyyətə keçmələrinin vacibliyini vurğulamışdır. Heqsetin sözlərinə görə, bu mübarizə ABŞ-dan daha çox Avropanın mübarizəsidir. O, Avropa və Asiyanın on illər boyu Amerikanın müdafiəsindən faydalandığını diqqətə çatdırmışdır. Amerika və azad dünya qabiliyyətli və sadiq müttəfiqlərə ehtiyac duyur; Hegseth asılılıq dövrünün başa çatdığını bildirmişdir.

Pete Hegseth stated that the global encirclement is expanding and that a second aircraft carrier will join this encirclement in the coming days. He emphasized that Iran's military forces have turned into a band of sea pirates. These statements reflect the escalating scale of tension in the region.
The editorial office reports, citing Hegseth, that Iran has seized several ships in recent days. These ships did not belong to America or Israel; they were simply random merchant vessels. Iranian forces approached these ships with small speedboats and opened fire with AK-47 assault rifles. Hegseth noted that anyone with a speedboat, a weapon, and ill intent can carry out such operations.
Addressing the US position, Hegseth stated that his country is not rushing for a deal and has ample time. He emphasized that American commanders have clear rules of engagement: if Iran places mines in the water or threatens American commercial shipping or American forces, they will open fire to destroy them. This constitutes the main line of the security strategy in the region.
Regarding Europe's role, Hegseth noted that Europe needs the Strait of Hormuz more than the US does. He emphasized the importance for European countries to talk less, reduce the number of lavish conferences held in Europe, and instead go out to sea and take action. According to Hegseth, this struggle is more Europe's struggle than America's. He pointed out that Europe and Asia have benefited from American defense for decades. America and the free world need capable and loyal allies; Hegseth stated that the era of dependence has ended.