ABŞ müharibə naziri Pit Heqset İranla davam edən qarşıdurma fonunda Amerika ordusunun hərbi sənaye kapasitetini müharibə səviyyəsinə qaldırdıqlarını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Heqset bu barədə Nümayəndələr Palatasının Silahlı Qüvvələr Komitəsində çıxışı zamanı danışıb. O, 2027-ci il üçün 1,5 trilyon dollarlıq hərbi büdcə tələbini İranın nüvə ambisiyalarının qarşısını almaq üçün zəruri addım kimi təqdim edib.
Heqsetin sözlərinə görə, ABŞ ordusu artıq yalnız müdafiə planlaması aparmır, real müharibə şəraitinə uyğun istehsal və təchizat modelinə qayıdır. O bildirib ki, silah, sursat, raketdən müdafiə sistemləri, pilotsuz uçuş aparatları və donanma imkanları daha yüksək tempdə gücləndirilməlidir.
Müharibə naziri İranın nüvə silahı əldə etməsinin qarşısını almağı ABŞ üçün “varoluşsal mübarizə” kimi xarakterizə edib. Onun fikrincə, bu məsələ təkcə Yaxın Şərqdəki qüvvələr balansı ilə bağlı deyil, həm də Amerika xalqının təhlükəsizliyi üçün kritik əhəmiyyət daşıyır.
ABŞ Baş Qərargah rəisi general Den Keyn isə İranla bağlı hərbi əməliyyatların indiyə qədər 25 milyard dollara başa gəldiyini açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, son iki ay ərzində bu vəsait əsasən hava hücumundan müdafiə, pilotsuz sistemlər, raket ehtiyatları və dəniz qüvvələrinin gücləndirilməsinə yönəldilib.
Keyn əlavə büdcənin həyati əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O qeyd edib ki, İranla qarşıdurma uzandıqca ABŞ ordusunun yalnız mövcud ehtiyatlarla kifayətlənməsi mümkün deyil və hərbi sənaye bazası daha uzunmüddətli müharibə tempinə uyğunlaşdırılmalıdır.

Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что на фоне продолжающегося противостояния с Ираном они подняли военно-промышленный потенциал американской армии до уровня войны.
Как сообщает редакция, Хегсет заявил об этом во время выступления в Комитете Палаты представителей по вооруженным силам. Он представил запрос на военный бюджет в размере 1,5 триллиона долларов на 2027 год как необходимый шаг для предотвращения ядерных амбиций Ирана.
По словам Хегсета, армия США больше не занимается только оборонным планированием, а возвращается к модели производства и снабжения, соответствующей реальным условиям войны. Он заявил, что оружие, боеприпасы, системы противоракетной обороны, беспилотные летательные аппараты и возможности флота должны быть усилены более быстрыми темпами.
Министр обороны охарактеризовал предотвращение получения Ираном ядерного оружия как «экзистенциальную борьбу» для США. По его мнению, этот вопрос касается не только баланса сил на Ближнем Востоке, но и имеет критическое значение для безопасности американского народа.
Начальник Объединенного комитета начальников штабов США генерал Дэн Кейн, в свою очередь, заявил, что военные операции, связанные с Ираном, обошлись до сих пор в 25 миллиардов долларов. По его словам, за последние два месяца эти средства были направлены в основном на противовоздушную оборону, беспилотные системы, ракетные запасы и усиление военно-морских сил.
Кейн заявил, что дополнительный бюджет имеет жизненно важное значение. Он отметил, что по мере затягивания противостояния с Ираном армия США не может довольствоваться только существующими запасами, и военно-промышленная база должна быть адаптирована к более долгосрочному темпу войны.