Həbs olunduğu deyilən Adnan Əhmədzadə kimdir?
Xəbər verdiyimiz kimi, SOCAR-ın İnvestisiyalar və Marketinq üzrə vitse-prezidentinin sabiq müavini Adnan Əhmədzadə Azərbaycanda həbs olunub. Məlumatı məsələdən xəbərdar olan bir neçə mənbə təsdiqləyib.
Redaksiya Musavat.com-a istinadən uzun illər dövlət neft sektorunda və biznes sahəsində fəaliyyət göstərmiş Adnan Əhmədzadənin həyat və karyerasına nəzər salır:
Adnan Əhmədzadə kimdir?
Adnan Azər oğlu Əhmədzadə 24 yanvar 1978-ci ildə Bakıda anadan olub. O, 2023-cü ildən “ABDA Invest Holding”in təsisçisi və İdarə Heyətinin sədridir. Holdinq inşaat, logistika və daşınma həlləri, kənd təsərrüfatı, supermarket şəbəkələri və kino sahələrində fəaliyyət göstərən şirkətləri birləşdirir.
Təhsili
Adnan Əhmədzadə 1998-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasını, 2000-ci ildə isə Qərb Universitetinin magistr pilləsini bitirib.
Karyerası
O, 1998–2005-ci illərdə SOCAR-ın Xarici İqtisadi Əlaqələr (sonradan Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar) İdarəsində çalışıb. 2005–2006-cı illərdə “Azertrans” MMC-nin baş direktoru olub.
2006–2019-cu illərdə SOCAR-ın Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsində müxtəlif rəhbər vəzifələrdə işləyib:
Nəqliyyat və Ekspedisiya şöbəsinin müdir müavini (2006–2007)
Ticarət əməliyyatlarında kommersiya riskləri şöbəsinin müdiri (2007–2008)
İqtisadi əməliyyatlar idarə rəisinin müavini (2008–2010)
Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsinin baş direktoru (2010–2019)
2018-ci ildə SOCAR Trading-in icraçı direktoru, 2019-cu ildə isə SOCAR-ın investisiyalar və marketinq üzrə vitse-prezidentinin müavini təyin olunub.
Sosial fəaliyyəti
Adnan Əhmədzadə 2023-cü ildən Azərbaycan Koşiki Karate-do Federasiyasının fəxri prezidenti vəzifəsini icra edir.
Maraqlı faktlar
Adnan Əhmədzadə ailəlidir və dörd övladı var. Maraqlı məqamlardan biri onun dünyaca məşhur futbolçu Lionel Messi ilə ailəvi dostluq əlaqələrinə malik olmasıdır. O, Messinin Azərbaycana səfərinin təşkilində mühüm rol oynayıb.
Bundan əlavə, Əhmədzadə Ronaldinyo və “Barselona” klubunun prezidenti Xuan Laportanın Bakı səfərlərini də təşkil edib.

Как мы сообщали ранее, бывший заместитель вице-президента SOCAR по инвестициям и маркетингу Аднан Ахмедзаде был задержан в Азербайджане. Эту информацию подтвердили несколько источников, осведомленных в данном вопросе.
Редакция со ссылкой на Musavat.com рассматривает жизнь и карьеру Аднана Ахмедзаде, который на протяжении многих лет работал в государственном нефтяном секторе и в сфере бизнеса:
Кто такой Аднан Ахмедзаде?
Аднан Азер оглы Ахмедзаде родился 24 января 1978 года в Баку. С 2023 года он является учредителем и председателем правления «ABDA Invest Holding». Холдинг объединяет компании, работающие в сферах строительства, логистики и транспортных решений, сельского хозяйства, сетей супермаркетов и кино.
Образование
В 1998 году Аднан Ахмедзаде окончил Академию государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, а в 2000 году — магистратуру Западного университета.
Карьера
С 1998 по 2005 год он работал в Управлении внешнеэкономических связей (позднее — Управление маркетинга и экономических операций) SOCAR. В 2005–2006 годах был генеральным директором ООО «Azertrans».
С 2006 по 2019 год занимал различные руководящие должности в Управлении маркетинга и экономических операций SOCAR:
Заместитель начальника отдела транспорта и экспедиции (2006–2007)
Начальник отдела коммерческих рисков в торговых операциях (2007–2008)
Заместитель начальника управления экономических операций (2008–2010)
Генеральный директор Управления маркетинга и экономических операций (2010–2019)
В 2018 году был назначен исполнительным директором SOCAR Trading, а в 2019 году — заместителем вице-президента SOCAR по инвестициям и маркетингу.
Общественная деятельность
С 2023 года Аднан Ахмедзаде занимает должность почетного президента Федерации Косики Карате-до Азербайджана.
Интересные факты
Аднан Ахмедзаде женат, имеет четверых детей. Одним из интересных моментов является его семейная дружба со всемирно известным футболистом Лионелем Месси. Он сыграл важную роль в организации визита Месси в Азербайджан.
Кроме того, Ахмедзаде также организовал визиты Роналдиньо и президента клуба «Барселона» Хуана Лапорты в Баку.