Həbs olunduğu deyilən Adnan Əhmədzadə kimdir?
Xəbər verdiyimiz kimi, SOCAR-ın İnvestisiyalar və Marketinq üzrə vitse-prezidentinin sabiq müavini Adnan Əhmədzadə Azərbaycanda həbs olunub. Məlumatı məsələdən xəbərdar olan bir neçə mənbə təsdiqləyib.
Redaksiya Musavat.com-a istinadən uzun illər dövlət neft sektorunda və biznes sahəsində fəaliyyət göstərmiş Adnan Əhmədzadənin həyat və karyerasına nəzər salır:
Adnan Əhmədzadə kimdir?
Adnan Azər oğlu Əhmədzadə 24 yanvar 1978-ci ildə Bakıda anadan olub. O, 2023-cü ildən “ABDA Invest Holding”in təsisçisi və İdarə Heyətinin sədridir. Holdinq inşaat, logistika və daşınma həlləri, kənd təsərrüfatı, supermarket şəbəkələri və kino sahələrində fəaliyyət göstərən şirkətləri birləşdirir.
Təhsili
Adnan Əhmədzadə 1998-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasını, 2000-ci ildə isə Qərb Universitetinin magistr pilləsini bitirib.
Karyerası
O, 1998–2005-ci illərdə SOCAR-ın Xarici İqtisadi Əlaqələr (sonradan Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar) İdarəsində çalışıb. 2005–2006-cı illərdə “Azertrans” MMC-nin baş direktoru olub.
2006–2019-cu illərdə SOCAR-ın Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsində müxtəlif rəhbər vəzifələrdə işləyib:
Nəqliyyat və Ekspedisiya şöbəsinin müdir müavini (2006–2007)
Ticarət əməliyyatlarında kommersiya riskləri şöbəsinin müdiri (2007–2008)
İqtisadi əməliyyatlar idarə rəisinin müavini (2008–2010)
Marketinq və İqtisadi Əməliyyatlar İdarəsinin baş direktoru (2010–2019)
2018-ci ildə SOCAR Trading-in icraçı direktoru, 2019-cu ildə isə SOCAR-ın investisiyalar və marketinq üzrə vitse-prezidentinin müavini təyin olunub.
Sosial fəaliyyəti
Adnan Əhmədzadə 2023-cü ildən Azərbaycan Koşiki Karate-do Federasiyasının fəxri prezidenti vəzifəsini icra edir.
Maraqlı faktlar
Adnan Əhmədzadə ailəlidir və dörd övladı var. Maraqlı məqamlardan biri onun dünyaca məşhur futbolçu Lionel Messi ilə ailəvi dostluq əlaqələrinə malik olmasıdır. O, Messinin Azərbaycana səfərinin təşkilində mühüm rol oynayıb.
Bundan əlavə, Əhmədzadə Ronaldinyo və “Barselona” klubunun prezidenti Xuan Laportanın Bakı səfərlərini də təşkil edib.

As we reported, Adnan Ahmadzada, former Deputy Vice President for Investments and Marketing at SOCAR, has been arrested in Azerbaijan. Several sources familiar with the matter have confirmed the information.
Redaksiya, citing Musavat.com, reviews the life and career of Adnan Ahmadzada, who has been active in the state oil sector and business for many years:
Who is Adnan Ahmadzada?
Adnan Azer oglu Ahmadzada was born on January 24, 1978, in Baku. Since 2023, he has been the founder and Chairman of the Board of Directors of “ABDA Invest Holding”. The holding unites companies operating in construction, logistics and transportation solutions, agriculture, supermarket chains, and cinema.
Education
Adnan Ahmadzada graduated from the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan in 1998 and received his master's degree from Western University in 2000.
Career
From 1998 to 2005, he worked at SOCAR's Department of Foreign Economic Relations (later Marketing and Economic Operations). From 2005 to 2006, he served as the General Director of “Azertrans” LLC.
From 2006 to 2019, he held various leadership positions at SOCAR's Department of Marketing and Economic Operations:
Deputy Head of Transport and Expedition Department (2006–2007)
Head of Commercial Risks in Trading Operations Department (2007–2008)
Deputy Head of Economic Operations Department (2008–2010)
General Director of Marketing and Economic Operations Department (2010–2019)
In 2018, he was appointed Executive Director of SOCAR Trading, and in 2019, Deputy Vice President for Investments and Marketing at SOCAR.
Social Activities
Since 2023, Adnan Ahmadzada has served as the honorary president of the Azerbaijan Koshiki Karate-do Federation.
Interesting Facts
Adnan Ahmadzada is married and has four children. One interesting point is his family friendship with world-famous footballer Lionel Messi. He played a significant role in organizing Messi's visit to Azerbaijan.
Additionally, Ahmadzada also organized the visits of Ronaldinho and Barcelona club president Joan Laporta to Baku.