Harris: Trampa qarşı sərt ittihamlar səsləndirdi
Kamala Harris, keçmiş vitse-prezident, 2024-cü il prezident seçkilərində Donald Trampa məğlub olduqdan sonra ilk müsahibəsini MSNBC telekanalının aparıcısı Reçel Maddovla keçirdi. Harris, respublikaçı rəqibini "tiran" adlandıraraq, Amerika şirkətlərinin baş direktorlarını Trampa təslim olmaqda ittiham etdi.
Redaksiya məlumat verir ki, Harris müsahibəsində bildirib ki, uzun illərdir özəl sektorla sıx əməkdaşlıq edib və həmişə inanıb ki, çətin vəziyyətdə bu sənaye nəhəngləri demokratiyamızın, demokratik institutların qorunmasının qarantı olacaqlar. Lakin, onun sözlərinə görə, onlar bir-bir susublar. Harris milyarderlərin Trampa qarşı çıxsa, yaxtalarını və ya Hamptonsdakı evlərini itirəcəkləri fikrini də lağa qoyub. O, kapitalizmin avtoritar rejimlərdən daha yaxşı demokratiyada inkişaf etdiyini vurğulayıb. "Demokratiya kapitalizmi dəstəkləyir. Kapitalizm demokratiyada inkişaf edir. Və biz hazırda - mən onu Ellipsdəki çıxışımda adlandırdığım kimi - bir tiranla üz-üzəyik. Biz demokratiyamızın gücünü kommunist diktatorlarla müqayisə edirdik. Biz hazırda Donald Trampın hakimiyyəti altında bununla üzləşirik və bu sənaye nəhəngləri susurlar," deyə Harris bildirib.
Harris, prezidentə qarşı çıxmaqdan çəkinmələrinə anlayışla yanaşdığını, onun administrasiyasının tənqidçilərinə qarşı çıxdığını qeyd edib. Lakin, onun sözlərinə görə, müəyyən bir məqamda, bu institutların bütövlüyünə və tiranın federal hökuməti öz kaprizlərini həyata keçirmək üçün istifadə etməsinə qarşı çıxmaq lazımdır. MSNBC-dəki müsahibə, Harrisin 2024-cü il Demokrat prezidentliyə namizədliyindən imtina etdikdən sonra keçmiş prezident Co Baydeni əvəz etməsi ilə bağlı çətin təcrübəsindən bəhs edən "107 Gün" adlı yeni kitabının çıxmasından bir gün əvvəl yayımlanıb.

Kamala Harris, the former vice president, gave her first interview after losing to Donald Trump in the 2024 presidential election to MSNBC host Rachel Maddow. Harris called her Republican rival a "tyrant" and accused American corporate CEOs of surrendering to Trump.
Redaksiya reports that Harris stated in the interview that she has worked closely with the private sector for many years and always believed that in difficult situations, these industry giants would be the guarantors of our democracy and the protection of democratic institutions. However, according to her, they have remained silent one by one. Harris also mocked the idea that billionaires would lose their yachts or homes in the Hamptons if they opposed Trump. She emphasized that capitalism thrives better in a democracy than in authoritarian regimes. "Democracy supports capitalism. Capitalism thrives in democracy. And we are currently – as I called him in my speech on the Ellipse – facing a tyrant. We used to compare the strength of our democracy to communist dictators. We are currently facing this under Donald Trump's rule, and these industry giants are silent," Harris said.
Harris noted that she understood their reluctance to oppose the president, as his administration had targeted its critics. However, according to her, at a certain point, it is necessary to stand up against the integrity of these institutions and the tyrant's use of the federal government to carry out his whims. The MSNBC interview aired one day before the release of Harris's new book, "107 Days," which details her difficult experience replacing former President Joe Biden after withdrawing her 2024 Democratic presidential candidacy.