Harris: Trampa qarşı sərt ittihamlar səsləndirdi
Kamala Harris, keçmiş vitse-prezident, 2024-cü il prezident seçkilərində Donald Trampa məğlub olduqdan sonra ilk müsahibəsini MSNBC telekanalının aparıcısı Reçel Maddovla keçirdi. Harris, respublikaçı rəqibini "tiran" adlandıraraq, Amerika şirkətlərinin baş direktorlarını Trampa təslim olmaqda ittiham etdi.
Redaksiya məlumat verir ki, Harris müsahibəsində bildirib ki, uzun illərdir özəl sektorla sıx əməkdaşlıq edib və həmişə inanıb ki, çətin vəziyyətdə bu sənaye nəhəngləri demokratiyamızın, demokratik institutların qorunmasının qarantı olacaqlar. Lakin, onun sözlərinə görə, onlar bir-bir susublar. Harris milyarderlərin Trampa qarşı çıxsa, yaxtalarını və ya Hamptonsdakı evlərini itirəcəkləri fikrini də lağa qoyub. O, kapitalizmin avtoritar rejimlərdən daha yaxşı demokratiyada inkişaf etdiyini vurğulayıb. "Demokratiya kapitalizmi dəstəkləyir. Kapitalizm demokratiyada inkişaf edir. Və biz hazırda - mən onu Ellipsdəki çıxışımda adlandırdığım kimi - bir tiranla üz-üzəyik. Biz demokratiyamızın gücünü kommunist diktatorlarla müqayisə edirdik. Biz hazırda Donald Trampın hakimiyyəti altında bununla üzləşirik və bu sənaye nəhəngləri susurlar," deyə Harris bildirib.
Harris, prezidentə qarşı çıxmaqdan çəkinmələrinə anlayışla yanaşdığını, onun administrasiyasının tənqidçilərinə qarşı çıxdığını qeyd edib. Lakin, onun sözlərinə görə, müəyyən bir məqamda, bu institutların bütövlüyünə və tiranın federal hökuməti öz kaprizlərini həyata keçirmək üçün istifadə etməsinə qarşı çıxmaq lazımdır. MSNBC-dəki müsahibə, Harrisin 2024-cü il Demokrat prezidentliyə namizədliyindən imtina etdikdən sonra keçmiş prezident Co Baydeni əvəz etməsi ilə bağlı çətin təcrübəsindən bəhs edən "107 Gün" adlı yeni kitabının çıxmasından bir gün əvvəl yayımlanıb.

Камала Харрис, бывший вице-президент, дала свое первое интервью после поражения Дональду Трампу на президентских выборах 2024 года ведущей телеканала MSNBC Рэйчел Мэддоу. Харрис назвала своего республиканского оппонента «тираном» и обвинила генеральных директоров американских компаний в том, что они сдались Трампу.
Редакция сообщает, что Харрис заявила в интервью, что на протяжении многих лет тесно сотрудничала с частным сектором и всегда верила, что в трудной ситуации эти промышленные гиганты станут гарантом защиты нашей демократии, демократических институтов. Однако, по ее словам, они один за другим замолчали. Харрис также высмеяла идею о том, что миллиардеры потеряют свои яхты или дома в Хэмптонсе, если выступят против Трампа. Она подчеркнула, что капитализм лучше развивается в демократии, чем в авторитарных режимах. «Демократия поддерживает капитализм. Капитализм процветает в демократии. И мы сейчас — как я назвала его в своей речи на Эллипсе — сталкиваемся с тираном. Мы сравнивали силу нашей демократии с коммунистическими диктаторами. Мы сталкиваемся с этим сейчас под властью Дональда Трампа, и эти промышленные гиганты молчат», — заявила Харрис.
Харрис отметила, что с пониманием относится к их нежеланию выступать против президента, поскольку его администрация выступала против своих критиков. Однако, по ее словам, в определенный момент необходимо выступить против посягательств на целостность этих институтов и использования тираном федерального правительства для реализации своих капризов. Интервью на MSNBC было опубликовано за день до выхода новой книги Харрис под названием «107 дней», которая рассказывает о ее сложном опыте замены бывшего президента Джо Байдена после того, как она отказалась от своей кандидатуры на пост президента от Демократической партии в 2024 году.