Qəzzaya humanitar yardım aparan “Hanzala” gəmisində olan Avropa Parlamenti üzvü Ema Foura bölgəyə çatmaq üzrə olduqlarını bildirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Ema Foura Qəzza sahillərinə yaxınlaşdıqlarını və bu missiyanın tamamilə dinc və humanitar məqsədlə həyata keçirildiyini vurğulayıb.
“İsrail tərəfindən saxlanılmamağı ümid edirik. Bizim məqsədimiz sadəcə aclıq və mühasirə altındakı insanlara yardım çatdırmaqdır,” – deyə Foura açıqlamasında qeyd edib.
Hazırda gəminin yaxınlığında pilotsuz uçuş aparatlarının müşahidə edildiyi, rabitə əlaqəsinin müəyyən anlarda kəsildiyi də bildirilir. İsrail ordusu isə məsələyə dair hələlik rəsmi açıqlama verməyib. Missiya beynəlxalq hüquqa əsaslanaraq dəniz yoluyla yardım çatdırmaqda israrlıdır.

Член Европейского парламента Эма Фура, находящаяся на судне "Hanzala", доставляющем гуманитарную помощь в Газу, сообщила, что они вот-вот достигнут региона.
Редакция сообщает, что Эма Фура подчеркнула, что они приближаются к берегам Газы и что эта миссия осуществляется исключительно в мирных и гуманитарных целях.
"Мы надеемся, что нас не задержат израильские власти. Наша цель — просто доставить помощь людям, страдающим от голода и осады", — отметила Фура в своем заявлении.
Сообщается также, что в настоящее время вблизи судна наблюдаются беспилотные летательные аппараты, а связь периодически прерывается. Армия Израиля пока не сделала официального заявления по этому вопросу. Миссия настаивает на доставке помощи морским путем, основываясь на международном праве.