Hansı sahədə çalışan qadınlar daha ÇOX MAAŞ ALIR?
Qadınların məşğulluğu və onların iqtisadi-sosial inkişafda rolunun daha da artırılması prioritet məsələlərdəndir. Hazırda ölkəmizdə məşğul əhalinin 2 milyon 414 mini qadınlardır. Məşğul əhalidə kişilərin sayı isə 2 milyon 615 min nəfərdir. İşçi qüvvəsində qadınların sayı isə 2 milyon 571 mindir.
Bu barədə Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov paylaşım edib.
Deputat qeyd edib ki, qadınlarımızın ən çox çalışdığı sektor təhsildir:
"Hazırda əmək müqaviləsi ilə çalışan qadınlarımızın sayı 722 min 147 nəfərdir. Onun 242 min 801 nəfəri təhsil sektorunda çalışır. Bu, ümumi muzdlu qadın işçilərin 33.6 faizi deməkdir. Bu, eyni zamanda o deməkdir ki, əmək müqaviləsi ilə çalışan hər üç qadından biri təhsil sferasında işləyir. Əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi qadınlarımızın üstünlük verdiyi ikinci ən böyük sektordur. Ümumi payda 16.2 faiz ilə bu sferada 116 min 976 qadın çalışır. İlk üçlüyü isə ticarət və nəqliyyat vasitələrinin təmiri sektoru tamamlayır: burada 95 min 566 qadın vətəndaşımızın əmək müqaviləsi qeydiyyatdan keçib".
V.Bayramovun sözlərinə görə, qadınların ortaaylıq əməkhaqqına gəldikdə isə, ən yüksək maaş mədənçıxarma sənayesində təklif edilir: "Burada qadın işçilərin orta maaşı 2915 manatdır. Daha sonra maliyyə və sığorta fəaliyyəti ilə məşğul olan qadın vətəndaşlarımızın ortaaylıq maaşı gəlir: 1813 manat.
Burada ilk üçlüyü informasiya və rabitə sektoru tamamlayır: 1353 manat.
Məşğulluqda böyük paya malik olan təhsil sektorunda isə qadınların ortaaylıq maaşı 731 manatdır. Hazırda, qadınların ortaaylıq maaşı kişilərin orta əməkhaqqının 68.9 faizinə bərabərdir. Qlobal olaraq bu nisbət 77-80 faizdir.
Süni intelektin və rəqəmsal həllərin daha da inkişaf etdiyi müasir dövrdə qadınların iqtisadi dəyər yaratmaqda töhfəsinin daha da artırılması gender siyasətinin əsas istiqamətlərindən olaraq qalmaqdadır".

В каких сферах женщины получают БОЛЬШЕ ВСЕГО ЗАРПЛАТЫ?
Занятость женщин и повышение их роли в социально-экономическом развитии являются приоритетными задачами. В настоящее время в стране насчитывается 2 миллиона 414 тысяч женщин среди занятого населения. Число мужчин среди занятого населения составляет 2 миллиона 615 тысяч человек. Численность женщин в составе рабочей силы составляет 2 миллиона 571 тысячу человек.
Об этом сообщил депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов.
Депутат отметил, что сектор, в котором работает больше всего наших женщин, — это образование:
"В настоящее время число женщин, работающих по трудовому договору, составляет 722 147 человек. Из них 242 801 человек работает в сфере образования. Это составляет 33,6 процента от общего числа наемных женщин-работников. Это также означает, что каждая третья женщина, работающая по трудовому договору, работает в сфере образования. Предоставление населению медицинских и социальных услуг является вторым по величине сектором, который предпочитают наши женщины. В этой сфере работает 116 976 женщин, что составляет 16,2 процента от общего числа. Тройку лидеров замыкает сектор торговли и ремонта транспортных средств: здесь зарегистрировано 95 566 трудовых договоров с женщинами-гражданами".
По словам В. Байрамова, что касается среднемесячной заработной платы женщин, то самая высокая зарплата предлагается в горнодобывающей промышленности: "Средняя зарплата женщин-работников здесь составляет 2915 манатов. Далее следует среднемесячная зарплата наших женщин-граждан, занимающихся финансовой и страховой деятельностью: 1813 манатов.
Тройку лидеров здесь замыкает сектор информации и связи: 1353 маната.
В секторе образования, который занимает большую долю в занятости, среднемесячная зарплата женщин составляет 731 манат. В настоящее время среднемесячная зарплата женщин составляет 68,9 процента от средней зарплаты мужчин. В глобальном масштабе этот показатель составляет 77-80 процентов.
В современную эпоху, когда искусственный интеллект и цифровые решения развиваются все больше, повышение вклада женщин в создание экономической ценности остается одним из основных направлений гендерной политики".