Handala gəmisi Qəzzada itdi: Ekipajın aqibəti naməlumdur
İsrailin Qəzzaya qarşı davam edən hücumları fonunda, humanitar yardım daşıyan gəmilərin taleyi yenidən gündəmə gəlib. Bu dəfə, "Handala" gəmisinin, İsrailin mühasirəsi altında olan bölgəyə yardım apararkən əlaqənin itirildiyi xəbəri narahatlıq yaradıb.
Redaksiya xəbər verir ki, "Freedom Flotilla Coalition" (FFC) tərəfindən təşkil edilən yardım karvanının bir hissəsi olan "Handala" gəmisi ilə əlaqənin kəsilməsi, beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini yenidən Qəzzadakı vəziyyətə yönəldib. Gəminin hansı şəraitdə əlaqəni itirdiyi və ekipajın təhlükəsizliyi ilə bağlı hələlik dəqiq məlumat yoxdur. FFC, gəmi ilə əlaqə yaratmağa çalışdığını və hadisənin təfərrüatlarını araşdırdığını bildirib.
Hadisə, İsrailin Qəzzaya qarşı tətbiq etdiyi blokada və humanitar yardımların çatdırılmasına maneə törətməsi ilə bağlı beynəlxalq tənqidlər fonunda baş verir. Bir çox ölkə və təşkilat, İsraili humanitar yardımların bölgəyə çatdırılmasına icazə verməyə və mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etməyə çağırıb. "Handala" gəmisinin başına gələnlər, Qəzzada yaşayan insanların vəziyyətinin nə qədər kritik olduğunu bir daha göstərir.
Hadisə ilə bağlı beynəlxalq təşkilatlar və insan haqları müdafiəçiləri tərəfindən araşdırmaların aparılması gözlənilir. Gəminin taleyi və ekipajın aqibəti ilə bağlı ictimaiyyətə ətraflı məlumat verilməsi vacibdir. Bu hadisə, Qəzzadakı humanitar böhranın həllinə dair beynəlxalq səylərin daha da gücləndirilməsini zəruri edir.

Судно Handala пропало в Газе: Судьба экипажа неизвестна
На фоне продолжающихся атак Израиля на Газу судьба судов, доставляющих гуманитарную помощь, вновь оказалась в центре внимания. На этот раз новость о потере связи с судном «Handala», доставлявшим помощь в осажденный Израилем регион, вызвала обеспокоенность.
Редакция сообщает, что потеря связи с судном «Handala», являющимся частью конвоя помощи, организованного «Freedom Flotilla Coalition» (FFC), вновь привлекла внимание международного сообщества к ситуации в Газе. Пока нет точной информации о том, при каких обстоятельствах судно потеряло связь и какова безопасность экипажа. FFC заявила, что пытается установить связь с судном и расследует детали инцидента.
Инцидент происходит на фоне международной критики в адрес Израиля за блокаду Газы и препятствование доставке гуманитарной помощи. Многие страны и организации призвали Израиль разрешить доставку гуманитарной помощи в регион и обеспечить безопасность гражданского населения. Произошедшее с судном «Handala» еще раз демонстрирует, насколько критична ситуация для людей, живущих в Газе.
Ожидается проведение расследований инцидента международными организациями и правозащитниками. Важно предоставить общественности подробную информацию о судьбе судна и экипажа. Этот инцидент делает необходимым дальнейшее усиление международных усилий по разрешению гуманитарного кризиса в Газе.