Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan çıxışında İslam dünyasının uzun illər davam edən passivlik dövründən çıxdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, müsəlman ölkələri bir araya gəldikdə öz potensiallarını daha aydın dərk edirlər.
Redaksiya xəbər verir ki, nazir İslam dünyasının yüz illik dərin yuxudan oyandığını vurğulayaraq, bu mərhələdə birliyin zəruri olduğunu qeyd edib. O, ölkələr arasında həmrəyliyin güclənməsinin regional və qlobal proseslərə təsir göstərə biləcəyini deyib.
Hakan Fidan çıxışında təhlükəsizlik mövzularına da toxunaraq, Suriya Demokratik Qüvvələrinin İsrail ilə davam edən danışıqları barədə məlumat verib. Nazir bu proseslərin bölgədəki mövcud geosiyasi vəziyyət fonunda diqqətlə izlənildiyini bildirib.
Rəsmi açıqlamada qeyd olunub ki, regional aktorlar arasında aparılan təmaslar Yaxın Şərqdə siyasi balanslara təsir göstərə bilər. Türkiyə tərəfi isə bölgədə sabitlik və dialoqun qorunmasının vacibliyini önə çəkir.

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан заявил в своем выступлении, что исламский мир выходит из многолетнего периода пассивности. По его словам, мусульманские страны, объединяясь, лучше осознают свой потенциал.
Как сообщает редакция, министр подчеркнул, что исламский мир пробуждается от столетнего глубокого сна, и отметил необходимость единства на данном этапе. Он заявил, что усиление солидарности между странами может повлиять на региональные и глобальные процессы.
Хакан Фидан в своем выступлении также коснулся вопросов безопасности, предоставив информацию о продолжающихся переговорах Сирийских демократических сил с Израилем. Министр отметил, что эти процессы внимательно отслеживаются на фоне текущей геополитической ситуации в регионе.
В официальном заявлении отмечается, что контакты между региональными игроками могут повлиять на политический баланс на Ближнем Востоке. Турецкая сторона, в свою очередь, подчеркивает важность сохранения стабильности и диалога в регионе.