Hakan Fidan Avropa İttifaqının Türkiyəyə qarşı mövqeyi barədə açıqlama verib
Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Avropa İttifaqına üzvlük prosesində yaşanan siyasi dəyişikliklərlə bağlı diqqətçəkən açıqlamalar verib. O bildirib ki, müəyyən dövrə qədər aparıcı Avropa ölkələrinin Türkiyənin üzvlüyünə münasibəti fərqli olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Hakan Fidanın sözlərinə görə, 2007-ci ilə qədər Fransa və Almaniya Türkiyə şərtləri yerinə yetirdiyi təqdirdə üzvlük məsələsində siyasi iradə nümayiş etdirirdi. Bu dövrdə Ankara ilə Brüssel arasında dialoq daha konstruktiv xarakter daşıyırdı.
Nazir vurğulayıb ki, Fransa prezidenti Nikola Sarkozinin hakimiyyətə gəlişindən sonra bu yanaşma köklü şəkildə dəyişib. Onun sözlərinə görə, Sarkozi “Biz xristian Avropayıq” yanaşmasını ön plana çıxararaq kimlik siyasətinə üstünlük verib və Türkiyənin Avropa İttifaqında yer almasını istəməyib.
Hakan Fidan qeyd edib ki, bu dəyişiklik Türkiyənin üzvlük perspektivinə ciddi təsir göstərib və prosesin siyasi mahiyyət daşıdığını bir daha ortaya qoyub. O, Avropa İttifaqının genişlənmə siyasətində dəyərlər və prinsiplərlə yanaşı, siyasi və ideoloji faktorların da rol oynadığını bildirib.

Turkish Foreign Minister Hakan Fidan has made striking statements regarding the political changes in the EU membership process. He stated that until a certain period, the attitude of leading European countries towards Turkey's membership was different.
The editorial reports that according to Hakan Fidan, until 2007, France and Germany showed political will regarding Turkey's membership if it fulfilled the conditions. During this period, the dialogue between Ankara and Brussels was more constructive.
The minister emphasized that this approach changed fundamentally after the arrival of French President Nicolas Sarkozy to power. According to him, Sarkozy prioritized identity politics by promoting the "We are Christian Europe" approach and did not want Turkey to be part of the European Union.
Hakan Fidan noted that this change seriously affected Turkey's membership prospects and once again demonstrated that the process is political in nature. He stated that in the European Union's enlargement policy, political and ideological factors, alongside values and principles, also play a role.