Hakan Fidan Avropa İttifaqının Türkiyəyə qarşı mövqeyi barədə açıqlama verib
Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan Avropa İttifaqına üzvlük prosesində yaşanan siyasi dəyişikliklərlə bağlı diqqətçəkən açıqlamalar verib. O bildirib ki, müəyyən dövrə qədər aparıcı Avropa ölkələrinin Türkiyənin üzvlüyünə münasibəti fərqli olub.
Redaksiya xəbər verir ki, Hakan Fidanın sözlərinə görə, 2007-ci ilə qədər Fransa və Almaniya Türkiyə şərtləri yerinə yetirdiyi təqdirdə üzvlük məsələsində siyasi iradə nümayiş etdirirdi. Bu dövrdə Ankara ilə Brüssel arasında dialoq daha konstruktiv xarakter daşıyırdı.
Nazir vurğulayıb ki, Fransa prezidenti Nikola Sarkozinin hakimiyyətə gəlişindən sonra bu yanaşma köklü şəkildə dəyişib. Onun sözlərinə görə, Sarkozi “Biz xristian Avropayıq” yanaşmasını ön plana çıxararaq kimlik siyasətinə üstünlük verib və Türkiyənin Avropa İttifaqında yer almasını istəməyib.
Hakan Fidan qeyd edib ki, bu dəyişiklik Türkiyənin üzvlük perspektivinə ciddi təsir göstərib və prosesin siyasi mahiyyət daşıdığını bir daha ortaya qoyub. O, Avropa İttifaqının genişlənmə siyasətində dəyərlər və prinsiplərlə yanaşı, siyasi və ideoloji faktorların da rol oynadığını bildirib.

Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан сделал примечательные заявления относительно политических изменений в процессе вступления в Европейский Союз. Он отметил, что до определенного периода отношение ведущих европейских стран к членству Турции было иным.
Редакция сообщает, что, по словам Хакана Фидана, до 2007 года Франция и Германия демонстрировали политическую волю в вопросе членства Турции при условии выполнения ею необходимых требований. В этот период диалог между Анкарой и Брюсселем носил более конструктивный характер.
Министр подчеркнул, что после прихода к власти президента Франции Николя Саркози этот подход кардинально изменился. По его словам, Саркози, выдвинув на первый план подход "Мы - христианская Европа", отдал предпочтение политике идентичности и не желал, чтобы Турция заняла свое место в Европейском Союзе.
Хакан Фидан отметил, что это изменение серьезно повлияло на перспективы членства Турции и еще раз продемонстрировало политический характер этого процесса. Он заявил, что в политике расширения Европейского Союза, наряду с ценностями и принципами, играют роль также политические и идеологические факторы.