“Gör, düşün, izah et – yer elmlərinin rəqəmsal modellərlə interaktiv öyrədilməsi” qrant layihəsi çərçivəsində təlimlər davam edir.
Layihə çərçivəsində 8, 9 və 10-cu siniflərdə təhsil alan 20 nəfər şagird üçün PhET platforması üzərindən yer elmləri ilə bağlı 16 təlim keçirilir. Təlimlərdən əvvəl şagirdlərin bilik və bacarıqlarını qiymətləndirmək məqsədilə diaqnostik və formativ qiymətləndirmə vasitələri tətbiq edilmiş və onun nəticələrinə uyğun olaraq təlim proqramı qurulmuşdur.
Layihənin əsas məqsədi yer elmləri fənninin tədrisində interaktiv öyrənmə yanaşmalarını təşviq etmək, simulyasiyalar vasitəsilə şagirdlərdə fənnə marağı artırmaq, eksperiment əsaslı düşüncə və tətbiqi bilik-bacarıqları inkişaf etdirmək, eləcə də öyrənmə prosesini müasir, texnologiyaya əsaslanan metodlarla zənginləşdirməkdir.
Qeyd edək ki, “Gör, düşün, izah et – yer elmlərinin rəqəmsal modellərlə interaktiv öyrədilməsi” qrant layihəsi Bərdə rayonu Dəymədağıldı kənd F. Əhmədov adına tam orta ümumtəhsil məktəbinin direktoru və müəllimi Aygün Quliyeva tərəfindən həyata keçirilir.

«Смотри, думай, объясняй – интерактивное обучение наукам о Земле с помощью цифровых моделей»
В рамках грантового проекта «Смотри, думай, объясняй – интерактивное обучение наукам о Земле с помощью цифровых моделей» продолжаются тренинги.
В рамках проекта для 20 учащихся 8-х, 9-х и 10-х классов проводятся 16 тренингов по наукам о Земле на платформе PhET. Перед тренингами с целью оценки знаний и навыков учащихся были применены средства диагностического и формирующего оценивания, и в соответствии с их результатами была разработана программа обучения.
Основная цель проекта – содействовать интерактивным подходам к обучению в преподавании наук о Земле, повысить интерес учащихся к предмету с помощью симуляций, развивать экспериментальное мышление и прикладные знания-навыки, а также обогатить процесс обучения современными, основанными на технологиях методами.
Отметим, что грантовый проект «Смотри, думай, объясняй – интерактивное обучение наукам о Земле с помощью цифровых моделей» осуществляется директором и учителем полной средней общеобразовательной школы имени Ф. Ахмедова села Деймедағылды Бардинского района Айгюн Гулиевой.