Google Aluminium OS ilə ekosistemi birləşdirir
Google şirkəti daxili olaraq ALOS adlandırılan Aluminium OS layihəsi üzərində çalışır. Bu layihə Android əsaslı, masaüstü səviyyəli yeni əməliyyat sistemi yaradaraq Google ekosistemini vahid platformada birləşdirməyi hədəfləyir. Aluminium OS noutbuklar, planşetlər və premium fərdi kompüterlər üçün daha güclü istifadə təcrübəsi təqdim etməklə ChromeOS-u əvəzləmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya Android Authority-yə istinadla xəbər verir ki, Aluminium OS-un ilkin versiyaları Android 16 üzərində qurulub və istehlakçılar üçün nəzərdə tutulan buraxılışın 2026-cı ildə Android 17 bazasında təqdim olunması planlaşdırılır. Sistem səviyyəsində Gemini süni intellektinin dərin inteqrasiyası nəzərdə tutulur və status panelindəki Gemini ikonu faylların təşkili, mətn yazımına kömək və arxa planda avtomatlaşdırma kimi əsas funksiyalarda onun rolunu göstərir.
Yeni əməliyyat sisteminin interfeysi ChromeOS üslublu tapşırıq paneli ilə Android status panelinin birləşməsindən ibarət olacaq. Eyni zamanda pəncərə idarəetməsi və bölünmüş ekranlı çoxvəzifəli rejim dəstəklənəcək. Aluminium OS 3+ milyon Android tətbiqini Google Play Store vasitəsilə işə sala biləcək və masaüstü Chrome brauzer əlavələrini Android əsaslı platformaya gətirəcək.
Google-un strategiyasına əsasən, aparat təminatı üzrə üç pilləli yanaşma tətbiq ediləcək: AL Entry, AL Mass Premium və AL Premium seqmentləri. WIRED nəşrinin məlumatına görə, sistemin tam və sabit versiyasının 2028-ci ilə qədər təqdim olunmaması mümkündür, eyni zamanda ChromeOS üçün dəstək ən azı 2034-cü ilə qədər davam edəcək.

Google is internally working on a project called Aluminium OS, codenamed ALOS. This project aims to unify the Google ecosystem on a single platform by creating a new desktop-level operating system based on Android. Aluminium OS is intended to replace ChromeOS by offering a more powerful user experience for laptops, tablets, and premium personal computers.
Reporting with reference to Android Authority, initial versions of Aluminium OS are built on Android 16, with a consumer release planned for 2026 based on Android 17. Deep integration of Gemini artificial intelligence at the system level is envisioned, with a Gemini icon in the status bar indicating its role in key functions such as file organization, text writing assistance, and background automation.
The interface of the new operating system will combine an Android status bar with a ChromeOS-style taskbar. Simultaneously, window management and split-screen multitasking will be supported. Aluminium OS will be able to run over 3 million Android applications through the Google Play Store and will bring desktop Chrome browser extensions to the Android-based platform.
According to Google's strategy, a three-tiered approach to hardware will be implemented: AL Entry, AL Mass Premium, and AL Premium segments. According to WIRED, a full and stable version of the system may not be introduced until 2028, while support for ChromeOS will continue until at least 2034.