Google Aluminium OS ilə ekosistemi birləşdirir
Google şirkəti daxili olaraq ALOS adlandırılan Aluminium OS layihəsi üzərində çalışır. Bu layihə Android əsaslı, masaüstü səviyyəli yeni əməliyyat sistemi yaradaraq Google ekosistemini vahid platformada birləşdirməyi hədəfləyir. Aluminium OS noutbuklar, planşetlər və premium fərdi kompüterlər üçün daha güclü istifadə təcrübəsi təqdim etməklə ChromeOS-u əvəzləmək məqsədi daşıyır.
Redaksiya Android Authority-yə istinadla xəbər verir ki, Aluminium OS-un ilkin versiyaları Android 16 üzərində qurulub və istehlakçılar üçün nəzərdə tutulan buraxılışın 2026-cı ildə Android 17 bazasında təqdim olunması planlaşdırılır. Sistem səviyyəsində Gemini süni intellektinin dərin inteqrasiyası nəzərdə tutulur və status panelindəki Gemini ikonu faylların təşkili, mətn yazımına kömək və arxa planda avtomatlaşdırma kimi əsas funksiyalarda onun rolunu göstərir.
Yeni əməliyyat sisteminin interfeysi ChromeOS üslublu tapşırıq paneli ilə Android status panelinin birləşməsindən ibarət olacaq. Eyni zamanda pəncərə idarəetməsi və bölünmüş ekranlı çoxvəzifəli rejim dəstəklənəcək. Aluminium OS 3+ milyon Android tətbiqini Google Play Store vasitəsilə işə sala biləcək və masaüstü Chrome brauzer əlavələrini Android əsaslı platformaya gətirəcək.
Google-un strategiyasına əsasən, aparat təminatı üzrə üç pilləli yanaşma tətbiq ediləcək: AL Entry, AL Mass Premium və AL Premium seqmentləri. WIRED nəşrinin məlumatına görə, sistemin tam və sabit versiyasının 2028-ci ilə qədər təqdim olunmaması mümkündür, eyni zamanda ChromeOS üçün dəstək ən azı 2034-cü ilə qədər davam edəcək.

Компания Google ведет внутреннюю разработку проекта под кодовым названием ALOS (Aluminium OS). Цель этого проекта — объединить экосистему Google на единой платформе, создав новую операционную систему на базе Android для настольных компьютеров. Aluminium OS призвана заменить ChromeOS, предлагая более мощный пользовательский опыт для ноутбуков, планшетов и премиальных персональных компьютеров.
Как сообщает издание Android Authority, первые версии Aluminium OS будут основаны на Android 16, а релиз для потребителей планируется в 2026 году на базе Android 17. Предполагается глубокая интеграция искусственного интеллекта Gemini на системном уровне, а значок Gemini на панели состояния будет указывать на его роль в основных функциях, таких как организация файлов, помощь в написании текстов и автоматизация в фоновом режиме.
Интерфейс новой операционной системы будет представлять собой комбинацию панели задач в стиле ChromeOS и панели состояния Android. Одновременно будет поддерживаться управление окнами и многозадачность в режиме разделенного экрана. Aluminium OS сможет запускать более 3 миллионов Android-приложений через Google Play Store и перенесет настольные расширения Chrome в платформу на базе Android.
Согласно стратегии Google, будет применяться трехуровневый подход к аппаратному обеспечению: сегменты AL Entry, AL Mass Premium и AL Premium. По данным издания WIRED, полнофункциональная и стабильная версия системы может быть представлена не ранее 2028 года, при этом поддержка ChromeOS продлится как минимум до 2034 года.