ABŞ-da azyaşlılara qarşı istismar şəbəkəsi qurmaqda ittiham edilən və həbsxanada ölü tapılan milyarder Cefri Epşteynin yaxın tərəfdaşı hesab olunan Gisleyn Maksvel yenidən gündəmə gəlib. Onun son açıqlamaları həm hüquqi proses, həm də siyasi müstəvidə geniş müzakirələr doğurub.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi Maksvel ilə federal prokuror Todd Blanş arasında aparılan görüşün protokollarını yayıb. Sənədlərdə Maksvel çoxdan müzakirə olunan “Epşteynin müştəri siyahısı” iddialarını təkzib edərək belə bir siyahının heç vaxt mövcud olmadığını bildirib. O, həmçinin Epşteynin rəsmi məlumatlarda qeyd edildiyi kimi intihar etmədiyini, öldürüldüyünü düşündüyünü bir daha təkrarlayıb.
Maksvel protokollarda ABŞ-ın hazırkı prezidenti Donald Tramp ilə tanışlığını da etiraf edib. Onun sözlərinə görə, Tramp ilə ilk dəfə 1990-cı illərdə atası Robert Maksvel vasitəsilə tanış olub. Atasının Tramp və keçmiş həyat yoldaşı İvana Tramp ilə dost münasibətlərdə olduğunu vurğulayıb.
ABŞ mediası yayımlanan sənədləri siyasi gediş kimi dəyərləndirib. Şərhlərdə bildirilib ki, Ədliyyə Nazirliyinin bu addımı Tramp administrasiyasının daxildəki siyasi təzyiqləri azaltmaq üçün istifadə etdiyi bir vasitədir.
Xatırladaq ki, Gisleyn Maksvel 2021-ci ildə azyaşlıların cinsi istismarı ilə bağlı işdə günahkar bilinərək 20 il həbs cəzasına məhkum olunub. Hazırda onun apellyasiya prosesi davam edir və Maksvel istintaq orqanları ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yayımlanan sənədlər həm Maksvelin müdafiə strategiyasına, həm də ABŞ-da siyasi debatlara uzun müddət təsir göstərəcək.

Гислейн Максвелл подтвердила утверждения о Трампе и Эпштейне
Гислейн Максвелл, считающаяся близкой соратницей миллиардера Джеффри Эпштейна, обвиняемого в создании сети эксплуатации несовершеннолетних в США и найденного мертвым в тюрьме, вновь оказалась в центре внимания. Ее последние заявления вызвали широкие дискуссии как в правовом, так и в политическом поле.
Редакция сообщает, что Министерство юстиции США опубликовало протоколы встречи, состоявшейся между Максвелл и федеральным прокурором Тоддом Бланшем. В документах Максвелл опровергла давно обсуждаемые утверждения о «списке клиентов Эпштейна», заявив, что такого списка никогда не существовало. Она также вновь повторила, что, по ее мнению, Эпштейн не покончил жизнь самоубийством, как это указано в официальных данных, а был убит.
В протоколах Максвелл также признала свое знакомство с нынешним президентом США Дональдом Трампом. По ее словам, она впервые познакомилась с Трампом в 1990-х годах через своего отца Роберта Максвелла. Она подчеркнула, что ее отец поддерживал дружеские отношения с Трампом и его бывшей женой Иваной Трамп.
Американские СМИ оценили опубликованные документы как политический ход. В комментариях отмечалось, что этот шаг Министерства юстиции является инструментом, используемым администрацией Трампа для снижения внутреннего политического давления.
Напомним, что в 2021 году Гислейн Максвелл была признана виновной по делу о сексуальной эксплуатации несовершеннолетних и приговорена к 20 годам лишения свободы. В настоящее время ее апелляционный процесс продолжается, и Максвелл заявила о готовности сотрудничать со следственными органами.
Эксперты считают, что опубликованные документы окажут долгосрочное влияние как на стратегию защиты Максвелл, так и на политические дебаты в США.