ABŞ-da azyaşlılara qarşı istismar şəbəkəsi qurmaqda ittiham edilən və həbsxanada ölü tapılan milyarder Cefri Epşteynin yaxın tərəfdaşı hesab olunan Gisleyn Maksvel yenidən gündəmə gəlib. Onun son açıqlamaları həm hüquqi proses, həm də siyasi müstəvidə geniş müzakirələr doğurub.
Redaksiya xəbər verir ki, ABŞ Ədliyyə Nazirliyi Maksvel ilə federal prokuror Todd Blanş arasında aparılan görüşün protokollarını yayıb. Sənədlərdə Maksvel çoxdan müzakirə olunan “Epşteynin müştəri siyahısı” iddialarını təkzib edərək belə bir siyahının heç vaxt mövcud olmadığını bildirib. O, həmçinin Epşteynin rəsmi məlumatlarda qeyd edildiyi kimi intihar etmədiyini, öldürüldüyünü düşündüyünü bir daha təkrarlayıb.
Maksvel protokollarda ABŞ-ın hazırkı prezidenti Donald Tramp ilə tanışlığını da etiraf edib. Onun sözlərinə görə, Tramp ilə ilk dəfə 1990-cı illərdə atası Robert Maksvel vasitəsilə tanış olub. Atasının Tramp və keçmiş həyat yoldaşı İvana Tramp ilə dost münasibətlərdə olduğunu vurğulayıb.
ABŞ mediası yayımlanan sənədləri siyasi gediş kimi dəyərləndirib. Şərhlərdə bildirilib ki, Ədliyyə Nazirliyinin bu addımı Tramp administrasiyasının daxildəki siyasi təzyiqləri azaltmaq üçün istifadə etdiyi bir vasitədir.
Xatırladaq ki, Gisleyn Maksvel 2021-ci ildə azyaşlıların cinsi istismarı ilə bağlı işdə günahkar bilinərək 20 il həbs cəzasına məhkum olunub. Hazırda onun apellyasiya prosesi davam edir və Maksvel istintaq orqanları ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu bildirib.
Mütəxəssislər hesab edirlər ki, yayımlanan sənədlər həm Maksvelin müdafiə strategiyasına, həm də ABŞ-da siyasi debatlara uzun müddət təsir göstərəcək.

Ghislaine Maxwell, considered a close associate of billionaire Jeffrey Epstein, who was accused of establishing an exploitation network against minors in the US and found dead in prison, has once again come into the spotlight. Her recent statements have sparked widespread discussions both in the legal process and on the political stage.
The editorial office reports that the US Department of Justice has released the protocols of a meeting held between Maxwell and federal prosecutor Todd Blanche. In the documents, Maxwell denied the long-discussed claims of "Epstein's client list," stating that such a list never existed. She also reiterated her belief that Epstein did not commit suicide as stated in official reports, but was murdered.
In the protocols, Maxwell also admitted to knowing the current US President, Donald Trump. According to her, she first met Trump in the 1990s through her father, Robert Maxwell. She emphasized that her father had friendly relations with Trump and his former wife, Ivana Trump.
US media has evaluated the released documents as a political move. Comments indicated that this step by the Department of Justice is a tool used by the Trump administration to alleviate internal political pressure.
It should be recalled that Ghislaine Maxwell was found guilty in 2021 in a case related to the sexual exploitation of minors and sentenced to 20 years in prison. Her appeal process is currently ongoing, and Maxwell has stated her readiness to cooperate with investigative bodies.
Experts believe that the released documents will have a long-term impact on both Maxwell's defense strategy and political debates in the US.