Geopolitical Monitor: “Fələstin məsələsi qlobal düzəni dəyişdirdi”
ABŞ-ın aparıcı beyin mərkəzlərindən biri olan Geopolitical Monitor geniş rezonans doğuran bir təhlil dərc edib. Məqalədə çoxsaylı ölkələrin Fələstini dövlət olaraq tanıması ilə qlobal güc balansının dəyişdiyi və bu prosesin artıq yalnız Fələstinlə məhdudlaşmayan yeni bir mərhələni başlatdığı vurğulanır.
Redaksiya xəbər verir ki, təhlildə bu qərarların G7 klubunda parçalanmaya səbəb olduğu və 1967-ci ildən bəri davam edən Qərbin İsrail-Fələstin məsələsindəki konsensusunun sona çatdığı qeyd olunur.
Məqalədə Böyük Britaniya, Kanada və Avstraliyanın eyni günlərdə Fələstini tanıması xüsusi vurğulanır. Böyük Britaniyanın Baş naziri Keyr Starmer daha əvvəl İsrailə xəbərdarlıq edərək Qəzzaya humanitar yardımın girişinə icazə vermədiyi halda nəticələrinin ağır olacağını bəyan etmişdi. 21 sentyabr tarixində bu xəbərdarlığın real addımlara çevrildiyi göstərilir. Kanada və Avstraliya da oxşar mövqedən çıxış edib.
Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsinin 2024-cü ilin iyulunda İsrailin işğalını qanunsuz elan etməsi qərarın dönməz məqam yaratdığı, Qərb hökumətlərinin artıq bunu görməməzlikdən gələ bilmədiyi vurğulanır.
Kanadanın qərarına daxili siyasi faktorların da təsir etdiyi bildirilir. Gənc seçicilər və Fələstin əsilli kanadalıların artan dəstəyi ilə yanaşı, Kanada uzun müddət ABŞ-ın xarici siyasətində “kölgə rolu”ndan çıxmaq istədiyini göstərib.
Böyük Britaniyanın hesablamalarının isə daha sərt olduğu qeyd olunur. MI6-nın İsrailin yeni ilhaq planları barədə hökuməti xəbərdar etməsindən sonra Starmerin açıqlamaları reallığa çevrilib. İsrail Baş naziri Netanyahunun bu qərarları “terrora mükafat” adlandırması isə artıq təsirsiz bir ritorika kimi qiymətləndirilib.
İsrail hökumətində bəzi nazirlərin, xüsusilə Maliyyə naziri Smotriçin, İordan çayının Qərb sahilinin 82 faizinin ilhaqını təklif etdiyi də vurğulanır. Bunun üçün xəritələrin və hüquqi əsasların hazırlandığı qeyd edilir.
Analizdə həmçinin Səudiyyə Ərəbistanının mövqeyində ciddi dəyişikliklərin olduğu bildirilir. Riyad İsraillə münasibətlərin normallaşmasını Fələstin dövlətinin yaradılması şərti ilə bağlayıb. Bu isə Qərbin diqqətini Tel-Əvivdən çox Riyada yönəldib.
Nəticə etibarilə, məqalədə hazırkı mərhələnin yalnız Fələstinlə məhdudlaşmadığı, qlobal güc nizamının dəyişdiyi vurğulanır. ABŞ-ın bölgədəki monopoliya rolu zəifləyib, Qərbin birliyi itib, ölkələr isə artıq öz maraqlarına uyğun fərqli qərarlar qəbul edirlər. Bunun isə daha mürəkkəb, az proqnozlaşdırıla bilən və ehtimal ki, daha təhlükəli yeni bir dövrə işarə etdiyi bildirilir.

Geopolitical Monitor: «Палестинский вопрос изменил глобальный порядок»
Один из ведущих аналитических центров США, Geopolitical Monitor, опубликовал анализ, вызвавший широкий резонанс. В статье подчеркивается, что признание Палестины государством многочисленными странами изменило глобальный баланс сил и положило начало новому этапу, который уже не ограничивается только Палестиной.
Редакция сообщает, что в анализе отмечается, что эти решения привели к расколу в клубе G7 и положили конец консенсусу Запада по израильско-палестинскому вопросу, который длился с 1967 года.
В статье особо подчеркивается признание Палестины Великобританией, Канадой и Австралией в одни и те же дни. Премьер-министр Великобритании Кир Стармер ранее предупреждал Израиль, заявляя, что последствия будут серьезными, если он не разрешит доступ гуманитарной помощи в Газу. Указывается, что 21 сентября это предупреждение переросло в реальные шаги. Канада и Австралия также выступили с аналогичной позицией.
Подчеркивается, что решение Международного Суда в июле 2024 года объявить оккупацию Израиля незаконной создало необратимый момент, и западные правительства больше не могут игнорировать это.
Сообщается, что на решение Канады повлияли и внутренние политические факторы. Помимо растущей поддержки со стороны молодых избирателей и канадцев палестинского происхождения, Канада долгое время демонстрировала желание выйти из «теневой роли» во внешней политике США.
Отмечается, что расчеты Великобритании были более жесткими. После того как MI6 предупредила правительство о новых планах Израиля по аннексии, заявления Стармера стали реальностью. Называние премьер-министром Израиля Нетаньяху этих решений «наградой за террор» было расценено как уже неэффективная риторика.
Также подчеркивается, что некоторые министры в правительстве Израиля, в частности министр финансов Смотрич, предложили аннексию 82 процентов Западного берега реки Иордан. Отмечается, что для этого были подготовлены карты и правовые основания.
В анализе также сообщается о серьезных изменениях в позиции Саудовской Аравии. Эр-Рияд связал нормализацию отношений с Израилем с условием создания палестинского государства. Это переориентировало внимание Запада с Тель-Авива на Эр-Рияд.
В итоге, в статье подчеркивается, что текущий этап не ограничивается только Палестиной, а меняется глобальный порядок сил. Монопольная роль США в регионе ослабла, единство Запада утрачено, а страны теперь принимают разные решения в соответствии со своими интересами. Указывается, что это знаменует собой новую, более сложную, менее предсказуемую и, вероятно, более опасную эпоху.