“Gənclərlə iş dünyasına baxış: İnsan resurslarının gözü ilə” Forumu keçirilib
30 iyul 2025-ci il tarixində Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun və Azərbaycan HR İnstitutunun tərəfdaşlığı ilə Azərbaycan İdman Akademiyasında “Gənclərlə iş dünyasına baxış: İnsan resurslarının gözü ilə” adlı forum keçirilib.
Forumun əsas məqsədi gəncləri peşəkar HR-larla bir araya gətirərək əmək bazarına hazırlamaq, onların iş həyatında uğur qazanmaları üçün vacib olan bacarıqları və yanaşmaları aşılamaq həmçinin şəbəkələşmə imkanlarını təmin etmək olub.
Tədbirin açılışında teleaparıcı Kubra Fərəczadə iştirakçıları salamlayıb. Ardınca rəsmi çıxışlarla forumun mahiyyəti və əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb. Açılış mərasimində çıxış edənlər arasında Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə iş şöbəsinin müdiri Ramil Cabbarov, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun Daxili nəzarət və monitorinq şöbəsinin müdiri Pərviz Mirələmli, Gənclərin İnkişaf və Karyera Mərkəzinin Baş direktoru Azər Əliyev, Azərbaycan HR İnstitutunun təsisçisi və direktoru Emil Hüseynov yer alıblar.
Forum çərçivəsində “Karyera və XXI əsrin bacarıqları” mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib. Moderator qismində çıxış edən Emil Hüseynov əmək bazarının dəyişən tələbləri və gələcək trendlər barədə fikirlərini bölüşüb. Paneldə spiker qismində “PAŞA Bank”ın İstedadların cəlbi və işə qəbul şöbəsinin rəhbəri Fidan Hüseynova, “Demir Cargo”nun İnsan Resursları rəhbəri Günel Binnətli, “AzTelco Group”un İnsan Resursları direktoru Esmira İbrahimova, təhsil və karyera üzrə ekspert Lətifə Nəsibova iştirak edərək öz təcrübələrini bölüşüblər.
Müzakirələrdə gənclərin karyera planlaşdırması, işə qəbul prosesində diqqət yetirilməli məqamlar, əmək bazarında gəncləri gözləyən imkanlar və çətinliklər kimi mövzulara toxunulub. Panel sessiyasının sonunda keçirilən sual-cavab hissəsində iştirakçılar onları maraqlandıran sualları birbaşa mütəxəssislərə ünvanlama imkanı əldə ediblər.
Forumun praktiki hissəsində isə Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin İşə qəbul şöbəsinin rəhbəri Samirə Məmmədovanın təqdimatında CV yazılması və müsahibəyə hazırlıq mövzusunda təlim keçirilib. Təlimdən sonra təşkil olunan müsahibə simulyasiyası isə iştirakçılara işə qəbul prosesini real şəkildə təcrübə etmək imkanı yaradıb.
“Gənclərlə iş dünyasına baxış” forumu gənclərin iş dünyasına daha hazırlıqlı olmalarına, HR sahəsindəki peşəkarlarla birbaşa əlaqə quraraq şəbəkələşməsinə və gələcək karyera məqsədlərinə daha peşəkar yanaşmalarına zəmin yaradıb.

On July 30, 2025, a forum titled “A Look at the Business World with Youth: Through the Eyes of Human Resources” was held at the Azerbaijan Sports Academy, organized by the Youth Development and Career Center, in partnership with the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan HR Institute.
The main goal of the forum was to prepare young people for the labor market by bringing them together with professional HRs, to instill the skills and approaches essential for their success in professional life, and to provide networking opportunities.
At the opening of the event, TV presenter Kubra Fərəczadə greeted the participants. Subsequently, the essence and importance of the forum were highlighted through official speeches. Among the speakers at the opening ceremony were Ramil Cabbarov, Head of the Department for Work with Youth of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan; Pərviz Mirələmli, Head of the Internal Control and Monitoring Department of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan; Azər Əliyev, General Director of the Youth Development and Career Center; and Emil Hüseynov, founder and director of the Azerbaijan HR Institute.
Within the framework of the forum, a panel discussion on “Career and 21st Century Skills” was held. Emil Hüseynov, acting as moderator, shared his thoughts on the changing demands and future trends of the labor market. As speakers on the panel were Fidan Hüseynova, Head of Talent Acquisition and Recruitment Department at “PAŞA Bank”; Günel Binnətli, Head of Human Resources at “Demir Cargo”; Esmira İbrahimova, Human Resources Director at “AzTelco Group”; and Lətifə Nəsibova, an education and career expert, who participated and shared their experiences.
The discussions touched upon topics such as career planning for youth, key points to consider during the recruitment process, and the opportunities and challenges awaiting young people in the labor market. In the Q&A session held at the end of the panel, participants had the opportunity to address their questions directly to the experts.
In the practical part of the forum, a training on CV writing and interview preparation was conducted by Samira Mammadova, Head of the Recruitment Department of “Azerbaijan Railways” CJSC. The interview simulation organized after the training provided participants with the opportunity to experience the recruitment process in a realistic manner.
The “A Look at the Business World with Youth” forum enabled young people to be better prepared for the business world, to network by establishing direct contact with professionals in the HR field, and to approach their future career goals more professionally.