Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi və Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Gəncə şəhərində XIV Regional Konfrans keçirilib. Artıq ənənəyə çevrilən və hər il ölkənin müxtəlif bölgələrində təşkil olunan bu tədbir oftalmoloji xidmətlərin regionlarda inkişafı, həkimlər arasında elmi-praktik əməkdaşlığın genişləndirilməsi, o cümlədən müasir tibbi texnologiyaların tətbiqinin təşviqi məqsədi daşıyır.
Konfransın əsas məqsədi oftalmologiya sahəsində aparılan son elmi tədqiqatların nəticələrini, yeni texnologiyaları və innovativ müalicə üsullarını təqdim etmək, həmçinin bu yeniliklərin praktiki tibbi fəaliyyətə tətbiqi imkanlarını müzakirə etmək və region həkimlərinin iştirakını təmin etməkdir. Tədbir region və paytaxt oftalmoloqları arasında bilik və təcrübə mübadiləsini gücləndirməklə, ölkə üzrə oftalmoloji xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə xidmət edib.
Konfransda paytaxt və regionlardan olan tanınmış mütəxəssis və alimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Elmi işlər üzrə direktor müavini, t.e.d. Hicran Namazova, Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin direktor müavini Ceyhun Nəzərli, Mərkəzin Elmi-məlumat, tədris və təşkilati-metodik bölmənin müdiri, t.e.d. Yazgül Abdıyeva, həmçinin t.ü.f.d. Fərəh Abduləliyeva, t.ü.f.d. dos. Qurban İsmayılov, t.e.d. Nizami Bağırov, t.ü.f.d. Səbinə Məcidova, t.ü.f.d. Qafar Tağıyev və dr. Emin Əlihüseynli moderator qismində çıxış ediblər.
Konfransda dr. Ceyhun Nəzərli, t.e.d. Yazgül Abdıyeva, t.ü.f.d. Mirana Mirişova, t.ü.f.d. Fərəh Abduləliyeva, dr. Emin Əlihüseynli, t.ü.f.d. Qafar Tağıyev, dr. Günay Əliyeva, dr. Elçin Əsgərov, dr. Ramilə Əhmədova, dr. Şəfaqət İmranova və dr. Səbinə Quliyeva tərəfindən müxtəlif mövzularda məruzələr təqdim olunub.
Məruzələr “Akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin səyyar klinikasının 20 illik təcrübəsi”, “Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyətinin dünəni və bu günü”,
“SMILE Pro – lazer görmə korreksiyasının innovativ üsulu”, “Keratokonus diaqnozu ilə xəstələrdə torik intraokulyar linzaların implantasiyası”, “Yarımçıqdoğulmuşlarda retinopatiya-skrininq”, “Miopiyanın diaqnostika və müalicəsində süni intellekt və rəqəmsal həll yolları”, eləcə də “Azərbaycan dilində ilk klinik qərar dəstəyi sistemi olan ‘OftalmoAssist’ süni intellekt alətinin imkanları və inkişaf perspektivləri” və s. kimi mövzuları əhatə edib.
Həmçinin konfransda çıxış edən t.e.d. Hicran Namazova regional konfransların Azərbaycanın bütün bölgələrində oftalmoloji xidmətlərin inkişafında mühüm rol oynamasından bəs edib.
Məruzə ilə çıxış edən dr. Ceyhun Nəzərli Mərkəzin səyyar klinikasının 20 illik fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə həyata keçirilən “Böyük Qayıdış” proqramına qoşularaq Səyyar Klinika tərəfindən işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda - Laçın, Zəngilan, Füzuli, Xankəndi, Cəbrayıl, Şuşa və Ağdam rayonlarında təşkil olunan humanitar tibbi aksiyalardan bəhs edib.

В городе Гянджа состоялась XIV Региональная конференция, организованная совместно Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики, Национальным центром офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой и Азербайджанским обществом офтальмологов. Это мероприятие, ставшее уже традиционным и ежегодно проводимое в различных регионах страны, направлено на развитие офтальмологических услуг в регионах, расширение научно-практического сотрудничества между врачами, а также на поощрение применения современных медицинских технологий.
Основная цель конференции – представить результаты последних научных исследований, новые технологии и инновационные методы лечения в области офтальмологии, а также обсудить возможности применения этих нововведений в практической медицинской деятельности и обеспечить участие врачей из регионов. Мероприятие способствовало повышению качества офтальмологических услуг по всей стране за счет укрепления обмена знаниями и опытом между офтальмологами из регионов и столицы.
В конференции приняли участие известные специалисты и ученые из столицы и регионов.
На мероприятии выступили в качестве модераторов заместитель директора по научной работе Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, д.м.н. Хиджран Намазова, заместитель директора Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой Джейхун Назарли, заведующая научно-информационным, учебным и организационно-методическим отделом Центра, д.м.н. Язгюль Абдыева, а также к.м.н. Фарах Абдулалиева, к.м.н., доц. Гурбан Исмаилов, д.м.н. Низами Багиров, к.м.н. Сабина Меджидова, к.м.н. Гафар Тагиев и д-р Эмин Алигусейинли.
На конференции были представлены доклады на различные темы д-ром Джейхуном Назарли, д.м.н. Язгюль Абдыевой, к.м.н. Мираной Миришовой, к.м.н. Фарах Абдулалиевой, д-ром Эмином Алигусейинли, к.м.н. Гафаром Тагиевым, д-ром Гюнай Алиевой, д-ром Эльчином Аскеровым, д-ром Рамилей Ахмедовой, д-ром Шафагат Имрановой и д-ром Сабиной Гулиевой.
Доклады охватывали такие темы, как «20-летний опыт работы мобильной клиники Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой», «Азербайджанское общество офтальмологов: вчера и сегодня».
«SMILE Pro – инновационный метод лазерной коррекции зрения», «Имплантация торических интраокулярных линз у пациентов с диагнозом кератоконус», «Ретинопатия недоношенных – скрининг», «Искусственный интеллект и цифровые решения в диагностике и лечении миопии», а также «Возможности и перспективы развития инструмента искусственного интеллекта ‘OftalmoAssist’ – первой системы поддержки клинических решений на азербайджанском языке» и другие.
Также на конференции выступила д.м.н. Хиджран Намазова, рассказавшая о важной роли региональных конференций в развитии офтальмологических услуг во всех регионах Азербайджана.
Выступивший с докладом д-р Джейхун Назарли проинформировал о 20-летней деятельности мобильной клиники Центра. Он рассказал о гуманитарных медицинских акциях, организованных Мобильной клиникой на наших освобожденных от оккупации территориях – в Лачинском, Зангиланском, Физулинском, Ханкендинском, Джебраильском, Шушинском и Агдамском районах, в рамках программы «Великое возвращение», реализуемой по распоряжению Президента Ильхама Алиева.