Növbəti ildən Xidmətlər Zərfinə ürək-damar, neyrocərrahiyyə, ümumi cərrahiyyə, uroloji, oftalmoloji, travmatoloji və laborator xidmətlərlə bağlı yeni tibbi xidmətlərin əlavə edilməsi, mövcud xidmətlərin çeşidinin artırılması planlaşdırılır.
Redaksiya xəbər verir ki, bu barədə Milli.Az-ın sorğusuna cavab olaraq İcbari Tibbi Sığorta Agentliyindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, bunlar arasında kəsiksiz damar əməliyyatları, travmatoloji müdaxilələr, qarın boşluğu, baş-beyin və göz əməliyyatları kimi mürəkkəb cərrahi müdaxilələr yer alır.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, gələn ildən ambulator şəraitdə resept əsasında yazılan dərman vasitələrinin mərhələli şəkildə icbari tibbi sığorta hesabına qarşılanması planlaşdırılır. İlk mərhələdə ürək-damar sistemi xəstəlikləri üzrə dərman vasitələri Xidmətlər Zərfinə daxil ediləcək:
"Qeyd edək ki, Nazirlər Kabineti əhalinin dərman vasitələri ilə təminatının yaxşılaşdırılması, tibbi sığorta sistemində şəffaflığın və maliyyə dayanıqlığının artırılması məqsədilə dərman təminatının tənzimlənməsinə dair bir sıra qərarlar qəbul edib. Bu qərarlarla dərman vasitələrinin icbari tibbi sığorta hesabına kompensasiya mexanizmi, onların Xidmətlər Zərfinə daxil edilməsi və çıxarılması meyarları müəyyənləşdirilib".
Hazırda pozitiv siyahı hazırlandığı nəzərə çatdırılaraq əlavə olunub ki, bu siyahıya ürək-damar xəstəliklərində istifadə olunan antihipertenziv dərmanlar daxil ediləcək. Vurğulanıb ki, siyahı təsdiq olunduqdan sonra bütün dərmanlarla bağlı məlumatlar - təsiredici maddə, dozalar, tətbiq edilən xəstəliklər və kompensasiya dərəcələri rəsmi saytda yerləşdiriləcək və siyahı hər rüb yenilənəcək.
Agentlyin verdiyi məlumata görə, dərmanlar elektron resept vasitəsilə təyin olunacaq. Elektron reseptlər vasitəsilə təyin olunmuş dərman vasitələrini pasiyentlər Agentliklə müqaviləsi olan özəl apteklərdən ala biləcəklər. Bu özəl apteklər xüsusi loqolarla işarələnəcək ki, vətəndaşlar apteki rahatlıqla tapa bilsinlər:
"Hazırda icbari tibbi sığorta hesabına dərmanların ambulator şəraitdə qarşılanması istiqamətində zəruri hazırlıq işləri - elektron reseptlərin icbari tibbi sığortanın məlumat bazası ilə inteqrasiyası, apteklərlə əməkdaşlıq mexanizmlərinin qurulması və hesabatlılığın təmin olunması həyata keçirilir".

From next year, the addition of new medical services related to cardiovascular, neurosurgery, general surgery, urological, ophthalmological, traumatological, and laboratory services to the Services Package, and the expansion of the range of existing services are planned.
The editorial office reports that this information was provided by the Compulsory Medical Insurance Agency in response to an inquiry from Milli.Az.
It was stated that these include complex surgical interventions such as incisionless vascular surgeries, traumatological interventions, abdominal, brain, and eye surgeries.
At the same time, it was noted that from next year, the gradual coverage of prescription medicines in outpatient settings by compulsory medical insurance is planned. In the first phase, medicines for cardiovascular system diseases will be included in the Services Package:
"It should be noted that the Cabinet of Ministers has adopted a number of decisions regarding the regulation of medicine provision, with the aim of improving the supply of medicines to the population and increasing transparency and financial sustainability in the medical insurance system. These decisions have established the compensation mechanism for medicines through compulsory medical insurance, as well as the criteria for their inclusion in and exclusion from the Services Package."
It was also added, taking into account that a positive list is currently being prepared, that this list will include antihypertensive drugs used in cardiovascular diseases. It was emphasized that after the list is approved, information on all medicines – active substance, dosages, applicable diseases, and compensation rates – will be posted on the official website, and the list will be updated quarterly.
According to the Agency's information, medicines will be prescribed via electronic prescriptions. Patients will be able to obtain medicines prescribed via electronic prescriptions from private pharmacies that have a contract with the Agency. These private pharmacies will be marked with special logos so that citizens can easily find them:
"Currently, necessary preparatory work is being carried out for the coverage of medicines in outpatient settings through compulsory medical insurance – including the integration of electronic prescriptions with the compulsory medical insurance database, the establishment of cooperation mechanisms with pharmacies, and the ensuring of accountability."