İnternetdə yayılan videolarda Lvov şəhərinə “Oreshnik” adlı ballistik raketlə zərbə endirildiyi iddia olunur. Rusiya tərəfi hücumun həyata keçirildiyini rəsmi şəkildə təsdiqləyib və əməliyyatın Ukraynada müəyyən obyektləri hədəf aldığını bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Moskva bu zərbəni Kiyevin guya Rusiya prezidenti Vladimir Putinin iqamətgahına hücum cəhdinə cavab kimi təqdim edib. Rusiya rəsmiləri belə bir hücumun baş verdiyini iddia etsə də, Ukrayna tərəfi bunu təkzib edib və hadisənin reallıqda baş vermədiyini vurğulayıb.
Rusiya Müdafiə Nazirliyinin açıqlamasına əsasən, zərbələr Ukraynanın müdafiə sənayesi ilə əlaqəli pilotsuz uçuş aparatlarının istehsalı və enerji infrastrukturuna yönəlib. Moskva gələcəkdə oxşar hücumların cavabsız qalmayacağı barədə xəbərdarlıq edib.
Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələrinin Qərb Komandanlığının məlumatına görə, Lvova endirilən “Oreshnik” ballistik raketi uçuş zamanı saatda təxminən 13 min kilometr sürətə malik olub. Hadisə bölgəsində zərərin miqyası və mümkün itkilərlə bağlı araşdırmalar davam edir.

Strike Carried Out in the Early Hours Increases Regional Tension
Videos circulating online claim a strike was carried out on the city of Lviv with a ballistic missile named "Oreshnik." The Russian side has officially confirmed the attack and stated that the operation targeted specific sites in Ukraine.
The editorial office reports that Moscow presented this strike as a response to an alleged attempt by Kyiv to attack the residence of Russian President Vladimir Putin. While Russian officials claim such an attack occurred, the Ukrainian side has denied it, emphasizing that the incident did not actually happen.
According to a statement from the Russian Ministry of Defense, the strikes were directed at drone production related to Ukraine's defense industry and energy infrastructure. Moscow has warned that similar attacks in the future will not go unanswered.
According to the Ukrainian Air Force's Western Command, the "Oreshnik" ballistic missile launched at Lviv had a speed of approximately 13,000 kilometers per hour during its flight. Investigations into the extent of damage and possible casualties in the incident area are ongoing.