İnternetdə yayılan videolarda Lvov şəhərinə “Oreshnik” adlı ballistik raketlə zərbə endirildiyi iddia olunur. Rusiya tərəfi hücumun həyata keçirildiyini rəsmi şəkildə təsdiqləyib və əməliyyatın Ukraynada müəyyən obyektləri hədəf aldığını bildirib.
Redaksiya məlumat verir ki, Moskva bu zərbəni Kiyevin guya Rusiya prezidenti Vladimir Putinin iqamətgahına hücum cəhdinə cavab kimi təqdim edib. Rusiya rəsmiləri belə bir hücumun baş verdiyini iddia etsə də, Ukrayna tərəfi bunu təkzib edib və hadisənin reallıqda baş vermədiyini vurğulayıb.
Rusiya Müdafiə Nazirliyinin açıqlamasına əsasən, zərbələr Ukraynanın müdafiə sənayesi ilə əlaqəli pilotsuz uçuş aparatlarının istehsalı və enerji infrastrukturuna yönəlib. Moskva gələcəkdə oxşar hücumların cavabsız qalmayacağı barədə xəbərdarlıq edib.
Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələrinin Qərb Komandanlığının məlumatına görə, Lvova endirilən “Oreshnik” ballistik raketi uçuş zamanı saatda təxminən 13 min kilometr sürətə malik olub. Hadisə bölgəsində zərərin miqyası və mümkün itkilərlə bağlı araşdırmalar davam edir.

Удар, нанесенный в ночное время, усилил напряженность в регионе
В видеороликах, распространяемых в Интернете, утверждается, что по городу Львов был нанесен удар баллистической ракетой под названием «Орешник». Российская сторона официально подтвердила нанесение удара и заявила, что операция была направлена против определенных объектов в Украине.
Редакция сообщает, что Москва представила этот удар как ответ на предполагаемую попытку Киева атаковать резиденцию президента России Владимира Путина. Хотя российские официальные лица утверждали, что такая атака имела место, украинская сторона опровергла это, подчеркнув, что инцидент на самом деле не произошел.
Согласно заявлению Министерства обороны России, удары были направлены на производство беспилотных летательных аппаратов, связанных с оборонной промышленностью Украины, и на энергетическую инфраструктуру. Москва предупредила, что подобные атаки в будущем не останутся без ответа.
По данным Западного командования Военно-воздушных сил Украины, баллистическая ракета «Орешник», нанесенная по Львову, во время полета имела скорость около 13 тысяч километров в час. Исследования масштабов ущерба и возможных потерь в зоне происшествия продолжаются.