Fransız gəmisi Hörmüzü keçdi, BMT-də müqavimətdə İran qalib gəldi
Fransaya məxsus bir gəmi bu gün Hörmüz boğazından uğurla keçib. Bu keçid, bölgədəki gərginlik fonunda diqqət çəkən bir hadisə kimi qiymətləndirilir.
Redaksiya New York Times-a istinadla xəbər verir ki, bu günün əvvəlində Fransa, Çin və Rusiya Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhlükəsizlik Şurasında ərəb ölkələrinin təşəbbüsünə qarşı çıxıblar. Həmin təşəbbüs Hörmüz boğazının yenidən açılması məqsədilə İrana qarşı hərbi səlahiyyət verilməsini nəzərdə tuturdu.
Bu üç böyük gücün təşəbbüsə müqaviməti, regional təhlükəsizlik və beynəlxalq dənizçilik hüququ ilə bağlı fərqli mövqeləri ortaya qoyur. Hörmüz boğazı dünyanın ən vacib neft daşınma marşrutlarından biri hesab olunur və onun statusu beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən yaxından izlənir.

Принадлежащее Франции судно сегодня успешно прошло через Ормузский пролив. Этот проход оценивается как примечательное событие на фоне напряженности в регионе.
Редакция, ссылаясь на New York Times, сообщает, что ранее сегодня Франция, Китай и Россия выступили против инициативы арабских стран в Совете Безопасности Организации Объединенных Наций. Эта инициатива предусматривала предоставление военных полномочий против Ирана с целью повторного открытия Ормузского пролива.
Противодействие этих трех великих держав инициативе выявляет различные позиции в отношении региональной безопасности и международного морского права. Ормузский пролив считается одним из важнейших маршрутов транспортировки нефти в мире, и его статус внимательно отслеживается международным сообществом.