Fransa prezidenti Emmanuel Makronun həyat yoldaşı Brijit Makronun adının dövlətin rəsmi vergi saytında “Jean-Michel” (Jan Mişel) kimi qeyd olunması ölkədə qalmaqal yaradıb. İddialara görə, bu məlumat onun “kişi olaraq doğulduğu” haqda sosial şayiələri yenidən gündəmə gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Yelisey Sarayı yayılan məlumatların saxta olduğunu açıqlayıb. Prezident Administrasiyasının bəyanatında qeyd olunub ki, rəsmi məlumatlar kiberhücum nəticəsində dəyişdirilib və məsələ ilə bağlı təcili istintaq başladılıb.
Hadisə ictimaiyyətdə və sosial mediada geniş rezonans doğurub. Rəsmilər məsələni dezinformasiya kampaniyası adlandırır və bu cür manipulyasiyaların prezident ailəsini hədəf aldığını bildirirlər.
Qeyd edək ki, Brijit Makronun kişi olduğu iddiası artıq uzun müddətdir ki, Fransa və dünya ictimaiətində müzakirə olunur. Hətta bu tərzdə bir sualın vaxtikən ABŞ Prezidenti Donald Trampa da ünvanladığı, lakin cavabında "Onu yaxından görmüşəm, belə bir şey olsa idi bilərdim" dediyi də müzakirələrə qoşulmuşdu.

Во Франции разгорается скандал из-за утверждений, что настоящее имя Брижит Макрон — мужское
Во Франции разгорелся скандал после того, как имя супруги президента Эмманюэля Макрона, Брижит Макрон, было указано как «Jean-Michel» (Жан-Мишель) на официальном налоговом сайте страны. Согласно утверждениям, эта информация вновь подняла социальные слухи о том, что она «родилась мужчиной».
Редакция сообщает, что Елисейский дворец объявил распространенную информацию фейковой. В заявлении Администрации президента отмечается, что официальные данные были изменены в результате кибератаки, и по данному вопросу начато срочное расследование.
Инцидент вызвал широкий резонанс в обществе и социальных сетях. Официальные лица называют этот вопрос дезинформационной кампанией и заявляют, что подобные манипуляции нацелены на семью президента.
Следует отметить, что утверждение о том, что Брижит Макрон является мужчиной, уже давно обсуждается во французском и мировом обществе. Даже вопрос такого рода был когда-то адресован президенту США Дональду Трампу, который, как сообщалось, ответил: "Я видел ее вблизи, если бы это было так, я бы знал", что также присоединилось к обсуждениям.