Fransa prezidenti Emmanuel Makronun həyat yoldaşı Brijit Makronun adının dövlətin rəsmi vergi saytında “Jean-Michel” (Jan Mişel) kimi qeyd olunması ölkədə qalmaqal yaradıb. İddialara görə, bu məlumat onun “kişi olaraq doğulduğu” haqda sosial şayiələri yenidən gündəmə gətirib.
Redaksiya xəbər verir ki, Yelisey Sarayı yayılan məlumatların saxta olduğunu açıqlayıb. Prezident Administrasiyasının bəyanatında qeyd olunub ki, rəsmi məlumatlar kiberhücum nəticəsində dəyişdirilib və məsələ ilə bağlı təcili istintaq başladılıb.
Hadisə ictimaiyyətdə və sosial mediada geniş rezonans doğurub. Rəsmilər məsələni dezinformasiya kampaniyası adlandırır və bu cür manipulyasiyaların prezident ailəsini hədəf aldığını bildirirlər.
Qeyd edək ki, Brijit Makronun kişi olduğu iddiası artıq uzun müddətdir ki, Fransa və dünya ictimaiətində müzakirə olunur. Hətta bu tərzdə bir sualın vaxtikən ABŞ Prezidenti Donald Trampa da ünvanladığı, lakin cavabında "Onu yaxından görmüşəm, belə bir şey olsa idi bilərdim" dediyi də müzakirələrə qoşulmuşdu.

The listing of Brigitte Macron, wife of French President Emmanuel Macron, as “Jean-Michel” on the state's official tax website has caused a scandal in the country. According to claims, this information has brought social rumors about her “being born male” back into the spotlight.
The editorial office reports that the Élysée Palace has announced that the disseminated information is fake. A statement from the Presidential Administration noted that official data was altered as a result of a cyberattack and an urgent investigation has been launched into the matter.
The incident has caused widespread resonance among the public and on social media. Officials are calling the matter a disinformation campaign and state that such manipulations target the presidential family.
It should be noted that the claim that Brigitte Macron is male has been discussed in France and among the global public for a long time. Even a question of this nature was once addressed to US President Donald Trump, but his reply, "I have seen her up close, if such a thing were true, I would know," also joined the discussions.