Fransada ABŞ-ın siyasəti NATO-ya münasibəti dəyişir
Fransa Milli Assambleyasının birinci vitse-prezidenti Klémans Gette NATO ilə bağlı sərt bəyanatla çıxış edərək ölkəsinin alyansdakı rolunun yenidən qiymətləndirilməsinin vacibliyini bildirib. Onun sözlərinə görə, son beynəlxalq hadisələr Fransanın NATO-da iştirakının məqsədəuyğunluğu ilə bağlı ciddi suallar yaradır.
Redaksiya xəbər verir ki, Klémans Gette bəyanatında ABŞ prezidenti Donald Trampın rəhbərliyi dövründə Vaşinqtonun bir sıra mübahisəli addımlarına diqqət çəkib. O, ABŞ-ın Venesuelada dövlət başçısının oğurlanmasında iştirakı, Fələstində baş verən hadisələrə hərbi dəstək verməsi, Qrenlandiyanı silahlı ilhaqla hədələməsi və beynəlxalq hüququ pozaraq müxtəlif ölkələrə qarşı bombardmanlar həyata keçirməsi ilə bağlı iddialar səsləndirib.
Bəyanatda vurğulanıb ki, NATO faktiki olaraq ABŞ tərəfindən yönləndirilən və əsasən Vaşinqtonun maraqlarına xidmət edən hərbi alyans kimi çıxış edir. Bu kontekstdə Fransanın alyansda qalmasının ölkənin milli maraqlarına nə dərəcədə uyğun olduğu məsələsi daha da aktuallaşıb.
Klémans Gette Fransa Milli Assambleyasına ölkənin NATO-dan çıxışının planlaşdırılması ilə bağlı qətnamə təqdim etdiyini də açıqlayıb. Qətnamə ilkin mərhələdə Fransanın alyansın inteqrasiya olunmuş hərbi komandanlıq strukturundan ayrılmasını nəzərdə tutur.

US Policy in France Changes Stance on NATO
The First Vice-President of the French National Assembly, Clémence Guetté, has issued a strong statement regarding NATO, emphasizing the need to re-evaluate France's role in the alliance. According to her, recent international events raise serious questions about the appropriateness of France's participation in NATO.
The editorial reports that Clémence Guetté's statement drew attention to a series of controversial actions by Washington during the presidency of Donald Trump. She raised allegations regarding the US's involvement in the kidnapping of the head of state in Venezuela, its military support for events in Palestine, its threat to forcibly annex Greenland, and its bombardments against various countries in violation of international law.
The statement stressed that NATO effectively acts as a military alliance directed by the US and primarily serving Washington's interests. In this context, the question of how France's continued membership in the alliance aligns with the country's national interests has become even more pressing.
Clémence Guetté also announced that she has submitted a resolution to the French National Assembly regarding the planning of France's withdrawal from NATO. The resolution initially proposes France's withdrawal from the alliance's integrated military command structure.