Fransa, Qəzzaya jurnalist buraxılmasını tələb etdi
Fransa xarici işlər naziri, İsraildən mühasirəyə alınmış Fələstin ərazisi olan Qəzzaya beynəlxalq jurnalistlərin daxil olmasına icazə verməsini istəyib. Bu addım, 21 aylıq müharibədən sonra baş verən hadisələrə "şahidlik etmək" məqsədi daşıyır. Nazir, Qəzzada baş verən humanitar vəziyyətin ciddiliyinə diqqət çəkərək, beynəlxalq ictimaiyyətin məlumatlı olmasının vacibliyini vurğulayıb.
Redaksiya xəbər verir ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı və insan hüquqları qrupları, Qəzzanın iki milyondan çox əhalisinin aclıq vəziyyəti ilə üzləşdiyini bildirir. Hər gün ərzaq növbəsində duran insanların ölümü halları qeydə alınır. Fransa xarici işlər nazirinin bu çağırışı, Qəzzada baş verən hadisələrin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlib. Bu tələb, jurnalistlərin münaqişə zonasında sərbəst fəaliyyət göstərməsinə və hadisələri yerindəcə işıqlandırmasına imkan yaradacaq.
Nazir, İsrail hökumətindən jurnalistlərin Qəzzaya girişinə icazə verməsini tələb edərək, bölgədəki vəziyyətin şəffaf şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Bu addım, beynəlxalq ictimaiyyətin Qəzzadakı humanitar böhranla bağlı daha dəqiq məlumat əldə etməsinə və müvafiq addımlar atmasına kömək edə bilər. Fransa, Qəzzadakı vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün beynəlxalq səylərə dəstək verməyə davam edəcəyini bildirib.
Bu çağırış, beynəlxalq hüquq normalarına əməl olunması və münaqişə zonalarında jurnalistlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlıdır. Fransa, İsraildən jurnalistlərin Qəzzaya girişinə icazə verməsini tələb etməklə, bölgədəki vəziyyətin beynəlxalq ictimaiyyətə açıq şəkildə çatdırılmasını təmin etməyə çalışır.

France's Foreign Minister has called on Israel to allow international journalists into Gaza, the besieged Palestinian territory. This move aims to "bear witness" to the events unfolding after 21 months of war. The Minister emphasized the severity of the humanitarian situation in Gaza, highlighting the importance of informing the international community.
Redaksiya reports that the United Nations and human rights groups state that over two million residents of Gaza are facing starvation. Deaths among people waiting in food queues are recorded daily. France's Foreign Minister's call is aimed at improving the dissemination of information about events in Gaza to the international community. This demand will enable journalists to operate freely in the conflict zone and report on events firsthand.
The Minister demanded that the Israeli government allow journalists access to Gaza, emphasizing the importance of transparently informing the public about the situation in the region. This step could help the international community obtain more accurate information regarding the humanitarian crisis in Gaza and take appropriate action. France stated that it would continue to support international efforts to improve the situation in Gaza.
This call is related to adherence to international legal norms and ensuring the safety of journalists in conflict zones. By demanding that Israel allow journalists entry into Gaza, France seeks to ensure that the situation in the region is openly communicated to the international community.