Fransa Afrikada siyasi intiqam ittihamları ilə üzləşib
Rusiya Xarici Kəşfiyyat Xidməti Fransanın Afrikadakı fəaliyyətləri ilə bağlı ciddi ittihamlar irəli sürüb. Bildirilib ki, Emmanuel Makron administrasiyası qitədə “siyasi intiqam” xətti yürüdür və bir sıra ölkələrdə daxili sabitliyi pozmağa yönəlmiş addımlar atır.
Redaksiya Rusiya Xarici Kəşfiyyat Xidməti istinadla xəbər verir ki, Fransa Burkina-Fasoda dövlət çevrilişi cəhdini dəstəkləməyə çalışır, eyni zamanda Mali və Mərkəzi Afrika Respublikasında vəziyyəti destabilizasiya edir.
Məlumatda qeyd olunub ki, Paris hakimiyyəti bununla paralel olaraq Madaqaskarda formalaşmış yeni hökuməti zəiflətmək üçün planlar hazırlayır. Rusiya tərəfi bu addımların Fransanın regiondakı mövqelərini itirməsindən sonra atıldığını iddia edir.
Xidməti məlumatda vurğulanır ki, Afrikadakı bu cür fəaliyyətlər ayrı-ayrı dövlətlərin suverenliyinə və regional təhlükəsizliyə birbaşa təhdid yaradır və beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən diqqətlə izlənilməlidir.

Russia's Foreign Intelligence Service has leveled serious accusations regarding France's activities in Africa. It was stated that the Emmanuel Macron administration is pursuing a line of "political revenge" on the continent and is taking steps aimed at destabilizing internal affairs in a number of countries.
The editorial reports, citing the Russian Foreign Intelligence Service, that France is attempting to support a coup attempt in Burkina Faso, while simultaneously destabilizing the situation in Mali and the Central African Republic.
The information notes that Paris authorities are simultaneously preparing plans to weaken the new government formed in Madagascar. The Russian side claims these actions are being taken after France lost its position in the region.
The intelligence service emphasizes that such activities in Africa pose a direct threat to the sovereignty of individual states and regional security, and should be closely monitored by the international community.