Filipin ərazisində baş verən güclü tayfunlar, ölkənin coğrafi mövqeyi və iqlim dəyişikliyinin təsiri altında artan təhlükə ilə üzləşməsinə səbəb olur. Bu hadisələr, təkcə təbii fəlakətlərin nəticəsi deyil, həm də insanların həyatına və iqtisadiyyata ciddi zərər vuran kompleks bir problemdir.
Redaksiya məlumat verir ki, Filipinlərdə "Kalmaegi" tayfununun yaxınlaşması ilə əlaqədar olaraq, minlərlə insan təxliyə olunub. Şərqi Filipinlərin sahil bölgələrində yaşayan insanlar, tayfunun gözlənilən təsirindən qorunmaq üçün evlərini tərk etməyə məcbur ediliblər. Xəbərlərə görə, 70 mindən çox insan, Samar adasındakı Guiuan və Salcedo şəhərlərindən, eləcə də Camarines Norte əyalətinin Mercedes şəhərindən təxliyə olunub. Bu insanlar, təxliyə mərkəzlərinə və ya tayfunun təsirinə davamlı binalara yerləşdiriliblər.
Hökumət orqanları, həmçinin şərqi-mərkəzi bölgədə balıqçıların dənizə çıxmasını qadağan ediblər. "Kalmaegi" tayfununun, çərşənbə axşamı günü mərkəzi ada əyalətlərinə, o cümlədən sentyabr ayında 6.9 bal gücündə zəlzələdən hələ də bərpa olunan Cebu şəhərinə doğru hərəkət edəcəyi proqnozlaşdırılır. Meteoroloqlar, tayfunun mərkəzinin bazar ertəsi günü sahilə çatacağı gözlənilərkən, şiddətli yağışlar, 3 metrə qədər fırtına dalğaları və saatda 150 km-ə qədər külək sürəti barədə xəbərdarlıq ediblər.
Filipinlər, ildə təxminən 20 tayfun və fırtınaya məruz qalır. Elm adamları, insan fəaliyyətinin yaratdığı iqlim dəyişikliyinin təsiri ilə bu fırtınaların daha güclü hala gəldiyini bildirirlər. Arxipe laq, sentyabr ayında "Super Tayfun Ragasa" da daxil olmaqla, iki böyük fırtınaya məruz qalıb. Bu fırtına, ağacları aşmış, binaların damlarını uçurmuş və qonşu Tayvanda 14 nəfərin ölümünə səbəb olmuşdur. Filipinlərdə, zəlzələlər də tez-tez baş verir və onlarla aktiv vulkan var, bu da ölkəni dünyanın ən çox fəlakətə məruz qalan ölkələrindən biri edir. "Kalmaegi" tayfununun ya Guiuan şəhərində, ya da yaxınlıqdakı bələdiyyələrdə quruya çıxacağı proqnozlaşdırılır.

Мощные тайфуны, происходящие на территории Филиппин, приводят к тому, что страна сталкивается с растущей угрозой под влиянием ее географического положения и изменения климата. Эти явления являются не только результатом стихийных бедствий, но и комплексной проблемой, наносящей серьезный ущерб жизни людей и экономике.
Редакция сообщает, что в связи с приближением тайфуна "Калмаэги" на Филиппинах были эвакуированы тысячи людей. Жители прибрежных районов Восточных Филиппин были вынуждены покинуть свои дома, чтобы защититься от ожидаемого воздействия тайфуна. По сообщениям, более 70 тысяч человек были эвакуированы из городов Гиуан и Сальседо на острове Самар, а также из города Мерседес в провинции Камаринес-Норте. Эти люди были размещены в эвакуационных центрах или в зданиях, устойчивых к воздействию тайфуна.
Правительственные органы также запретили рыбакам выходить в море в восточно-центральном регионе. Прогнозируется, что тайфун "Калмаэги" во вторник направится к центральным островным провинциям, включая город Себу, который все еще восстанавливается после землетрясения магнитудой 6,9 балла в сентябре. Метеорологи предупредили о сильных дождях, штормовых волнах высотой до 3 метров и скорости ветра до 150 км/ч, в то время как ожидается, что центр тайфуна достигнет побережья в понедельник.
Филиппины ежегодно подвергаются воздействию примерно 20 тайфунов и штормов. Ученые заявляют, что эти штормы становятся сильнее под влиянием изменения климата, вызванного деятельностью человека. Архипелаг пострадал от двух крупных штормов в сентябре, включая "Супертайфун Рагаса". Этот шторм повалил деревья, сорвал крыши зданий и привел к гибели 14 человек в соседнем Тайване. На Филиппинах также часто происходят землетрясения и насчитывается десятки активных вулканов, что делает страну одной из наиболее подверженных стихийным бедствиям в мире. Прогнозируется, что тайфун "Калмаэги" выйдет на сушу либо в городе Гиуан, либо в близлежащих муниципалитетах.