Eurovision-un 70 illik yubileyi şərəfinə ilk dəfə tur keçiriləcək
Avropa musiqi dünyasının ən böyük hadisəsi olan "Eurovision" mahnı müsabiqəsi, 70 illik yubileyini qeyd etmək üçün ilk dəfə olaraq bir tur keçirəcək. Bu qərar, İsrailin 2026-cı ildəki iştirakına görə baş verən boykotların fonunda qəbul edilib. Müsabiqənin təşkilatçıları, bu turla "Eurovision"un zəngin tarixini və musiqi irsini qeyd etməyi planlaşdırırlar.
Redaksiya məlumat verir ki, "Eurovision" mahnı müsabiqəsi, İsrailin Qəzzada apardığı müharibə ilə əlaqədar olaraq, bir sıra ölkələrin boykotu ilə üzləşib. Beş ölkə, İsrailin iştirakına etiraz olaraq, müsabiqədən imtina edib. Bu, 2004-cü ildə iştirakçıların sayının genişləndirilməsindən bəri ən az sayda iştirakçı deməkdir.
"Eurovision"un 70 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək tur, Avropanın on şəhərində "ikonik ifaçılar"ın iştirakı ilə baş tutacaq. Təşkilatçılar, bu turda "Eurovision"un ən yaddaqalan anlarını və musiqiçilərini səhnəyə çıxaracaqlarını bildiriblər. Müsabiqənin təşkilatçıları, bu turla "Eurovision"un musiqi və mədəniyyət sahəsindəki əhəmiyyətini vurğulamağı və dünya miqyasında musiqi sevərləri bir araya gətirməyi hədəfləyirlər.

«Евровидение», крупнейшее событие в мире европейской музыки, впервые проведет тур в честь своего 70-летнего юбилея. Это решение было принято на фоне бойкотов, связанных с участием Израиля в 2026 году. Организаторы конкурса планируют отметить этим туром богатую историю и музыкальное наследие «Евровидения».
Как сообщает Redaksiya, конкурс песни «Евровидение» столкнулся с бойкотом ряда стран в связи с войной, которую Израиль ведет в Газе. Пять стран отказались от участия в конкурсе в знак протеста против участия Израиля. Это наименьшее количество участников с момента расширения числа участников в 2004 году.
Тур, посвященный 70-летию «Евровидения», пройдет в десяти европейских городах с участием «культовых исполнителей». Организаторы заявили, что в этом туре будут представлены самые запоминающиеся моменты и музыканты «Евровидения». Организаторы конкурса стремятся подчеркнуть значение «Евровидения» в области музыки и культуры и объединить любителей музыки по всему миру.