Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Medianın İnkişafı Agentliyi və Avropanın aparıcı xəbər şəbəkələrindən biri olan “Euronews” telekanalının birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “Euronews Academy” beynəlxalq tədris proqramının “TV və canlı jurnalistika (“live journalism”)” mövzusuna həsr olunan növbəti mərhələsinə start verilib.
Açılış mərasimində çıxış edən “Euronews”un Bakı üzrə icraçı direktoru Fernando Soares diqqətə çatdırıb ki, “live journalism” formatı auditoriya ilə birbaşa ünsiyyətə əsaslanan və iştirakçılıq prinsipini önə çıxaran yeni nəsil media təcrübəsidir. O qeyd edib ki, təlim proqramı jurnalistlərə hadisələri canlı, faktoloji dəqiqlik və emosional təsir balansı ilə təqdim etmə bacarıqlarını təkmilləşdirməyə imkan yaradır. Vurğulanıb ki, bu təşəbbüs informasiya məkanında etibarlılığın və ictimai marağın davamlılığının təmininə xidmət edən mühüm addımdır.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli isə qeyd edib ki, müasir media mühitində televiziya jurnalistikasının keyfiyyət göstəricilərinin daha da yüksəldilməsi və yeni texnoloji trendlərin tətbiqi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. O bildirib ki, belə beynəlxalq əməkdaşlıq layihələri gənc jurnalistlərin bilik və bacarıqlarının inkişafına, həmçinin milli televiziya məzmununun beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılmasına töhfə verməklə yanaşı, medianın dayanıqlı inkişafına şərait yaradır.
Dördgünlük təlim proqramı Medianın İnkişafı Agentliyinin BDU-dakı xüsusi auditoriyasında “Televiziya xəbərlərinin hazırlanması, televiziya reportajları və canlı yayım” mövzusu ilə başlayıb. İştirakçılar “Euronews” telekanalının Astana bürosunun rəhbəri, televiziya yayımı sahəsində geniş təcrübəyə malik peşəkar jurnalist və media rəhbəri Bojan Brkiçin təqdimatında xəbər süjetlərinin hazırlanması, efir üçün materialların strukturlaşdırılması və canlı bağlantıların idarə olunması kimi praktiki bacarıqlarla tanış olublar.

Дан старт очередному этапу международной учебной программы «Euronews Academy»
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках совместного сотрудничества Агентства по развитию медиа и телеканала «Euronews», одной из ведущих новостных сетей Европы, дан старт очередному этапу международной учебной программы «Euronews Academy», посвященному теме «ТВ и живая журналистика («live journalism»)».
Выступая на церемонии открытия, исполнительный директор «Euronews» по Баку Фернандо Соарес отметил, что формат «live journalism» — это медиа-практика нового поколения, основанная на прямом общении с аудиторией и выдвигающая на первый план принцип участия. Он подчеркнул, что учебная программа позволяет журналистам совершенствовать свои навыки представления событий в прямом эфире, с балансом фактологической точности и эмоционального воздействия. Было отмечено, что эта инициатива является важным шагом, способствующим обеспечению достоверности и устойчивости общественного интереса в информационном пространстве.
Заместитель исполнительного директора Агентства по развитию медиа Натиг Мамедли, в свою очередь, отметил, что в современной медиа-среде особое значение приобретает дальнейшее повышение качественных показателей телевизионной журналистики и применение новых технологических трендов. Он заявил, что такие международные проекты сотрудничества не только способствуют развитию знаний и навыков молодых журналистов, а также адаптации национального телевизионного контента к международным стандартам, но и создают условия для устойчивого развития медиа.
Четырехдневная учебная программа началась в специальной аудитории Агентства по развитию медиа в БГУ с темы «Подготовка телевизионных новостей, телевизионные репортажи и прямые трансляции». Участники ознакомились с практическими навыками, такими как подготовка новостных сюжетов, структурирование материалов для эфира и управление прямыми включениями, под руководством руководителя Астанинского бюро телеканала «Euronews», профессионального журналиста и медиа-руководителя с большим опытом в области телевизионного вещания Бояна Бркича.